AUTTAKAA!!!!!!! 4-vuotias tytto pukee vain "poikavaatteita" paallensa ja leikkii poikaa!
Ei siina muuten mitaan, olkoon vain "poika" tai koira tai ihan mita vain mutta ei pue mitaan muuta paallensa kuin 2 erilaista t-paitaa ja yhdet shortsit! Lapsella on valtavasti kaikkea ihanaa vaatekaapeissa, ja ulkona niin kaunis ilma ja tykkaisin pukea tytolle mekkoja, mutta kun ei. Joka paiva taas talla viikolla olen laittanut tytolle jotain vaatetta valmiiksi, olen esim. antanut valita 3-4 erilasiesta vaatteesta mita haluaa. Jos ei mekkoa, niin vaikka leggingsit ja t-paita. Mutta kiukuttelun kanssa ne pitaa pukea ja sitten kiukuttelee/venyttelee vaatteitaan/kitisee/inisee/heittelee itseaan lattialle/ei kavele mihinkaan missaan jne niin KAUAN ETTA TULEN HULLUKSI! Ja lopulta en jaksa ja sanon pue mita tahansa! Ja aina tulee Muumi-tai jalkapallo t-paita paalla alakertaan ja kaikkein pikamaiset shortsit jalassa.
Onko kenellakaan muulla tallaista "poikatyttoa"???? Meilla on kestanyt tata jo ainakin pitkalti yli 6kk, tytto on tasan 4v nyt. Ja tuntuu vain pahenevan, kun nyt kaikki pitaa olla poikajuttuja. Hiukset laitettava aina ylos ettei niskassa tunnu hiuksia, tykkaa poikaleluista; hamahakkimiehista jne. Oli tosi pettynyt kun ei saanut kavereilta synttarilahjaksi kuin prinsessa kamaa... Ihannoi kerhossa poikakaverita mutta on kuitenkin aika ujo eika kamalan paljon leiki kenenkaan kanssa.
Meilla on kaksi tyttoa ja molempia olemme kohdelleet/kasvattaneet samalla lailla. En ymmarra mista on saanut tallaisen poikavimman! Isompi tytto on 7v. ja tykkaa pitaa hameita ja mekkoja ja aina on tykannyt kaikesta tyttomaisesta. Tama isompi tykkaa kylla myos pelata jalkapalloa, harrastaa karatea jne, mutta tykkaa myos tosi tyttomaisista jutuista ja on ylpea siita etta on tytto!
Ennen kaikkea siis harmittaa nyt taman pienemman tyton pukeutuminen. Kysyin etta etko siis aio enaa pitaa mitaan muita vaatteita kuin tuota yhta vaatekertaa, ja han vastasi etta myy ne muut pois ja sitten ostaa niista saamillaan rahoilla leluja ja lisaa poikavaatteita! Mua niin harmittaa etta kaikki ihanat vaatteet jaavat kayttamatta ja kohta pieneksi, olin kesaksikin jo jemmannut kaikkea kivaa tytoille... Tama kausi kestanyt vaan jo niin kauan, etta ihan muutaman viikon "kausi" ei ole ollut.
Me asumme ulkomailla ja olen pph ja teen monta "koulu-ajoa" paivassa ja olemme siis paljon "naytilla". Taalla tykataan lapset, eritoten tytot pukea natisti. Paitsi meidan tytto. Meilla on tyttopoika joka pitaa joka ikinen paiva samoja vaatteita ja kulahtaneita kaikkein poikamaisiksi katsomiaan lenkkareita.
Onko ketaan muuta vastaavassa tilantteessa olevaa? Mita voisin tehda? Tiedan etta jos piilotan nuo parit vaatteet niin sitten loytaa jotain muuta samatyyppista paallensa. Ja se inina on NIIIIIIIIIIIIN KORVIA-JA HERMOJA RAASTAVAA ettei sita siis ihan tosissaan kesta kukaan!!!!!!!!!!!!
Kommentit (23)
Kunhan saisin vahan vaihtelua pukeutumiseen. Oma rakas mussukkani silti.
Minka ikaisena sisaresi tytto aloitti poikapukeutumisen?
ap
vain muutamaa lempivaatettaan, jotka olivat tosi poikamaisia. Tyttö oli tosi nätti pitkine vaaleine hiuksineen, muttei siskoni mitenkään yrittänyt häntä prinsessaksi pakottaa. Teininä tyttö sitten leikkasi itselleen kaljun....minustakaan ei lesboudessa ole mitään masentavaa. Tärkeintä on kuitenkin lapsen oma onnellisuus ja se, että uskaltaa olla erilainen. Siskoni tytöllä on ollut vaikka mitä vaikeuksia ja oikeastaan nyt on ruvennut menemään paremmin, kun on julkistanut lesboutensa. Ei sinun tytölläsi välttämättä ole samaa...ehkä kokee vaan jotkut vaatteet mukaviksi ja lemppareiksi.
Tietaa tietenkin oikeasti olevansa tytto. Toivottavasti tama menisi viela ohi. Aloittaa koulun syksylla ja en toivoisi tyton olevan ihan erakko, kun on ujohko seka sitten pitaisi houja niinkuin pojat. Yleensa 99% tytoista on hameet/mekot koulupukuna... Viela jos jollakulla olisi lisaa vinkkeja tai kokemuksia olisi kiva kuulla?
Millainen sinun ja miehesi suhde on? Oletko onnistunut voittamaan miehesi rakkauden? Onko miehesi suostunut rakastamaan sinua enemmän kuin tyttöä? Oidipaalivaiheessa äidin ja isän välisen rakkauden kuuluu olla voimakkaampi kuin isän ja tyttären välisen rakkauden, jotta tyttö voi suuntautua omaan ikäryhmäänsä normaalisti.
Tietenkin rakastamme toisiamme, ja en nyt voi sanoa etta oltaisiin eritelty rakkauden maaraa kenenkaan perheenjasenen suhteen millaan lailla.
ap
Ei se tyttö voi nakuna kirmata, joten tuo voisi tepsiä.
Harmittaa vain niin kovasti nuo ihanat mekot...
ap
Voisiko taustalla olla esim. miehen "sanomaton" toive pojasta. Herkkä lapsi haluaa olla semmoinen, jollaisena saa vanhempiensa hyväksynnän ja rakkauden. Tyttö kokee ilmeisesti poikana levansa onnellisempi, hyväksytty.
Minäkään en tykännyt lapsena röyhelöistä tai pinkistä, mutta nyt olen mitä naisellisin nainen, ja ulkönäkö on tärkeää.
Mutta lapsena tyttöjen leikit olivat aika typeriä. Leikin kyllä nukeilla kotona, mutta ulkona olin joko hiekkiksellä autoilla leikkimässä, metsässä kiipeilemässä tai leikkimässä tarzania tai pelaamassa jalkapalloa tms. Mulla oli aina lyhyt tukka, ja ainoa hame jonka suostuin laittamaan päälle, oli farkkuhame.
Minusta se oli vain kivaa, koska tykkäsin rymytä, eikä mekkoja saanut liata, eikä ne päällä voinut leikkiä kunnolla.
Joten anna ap lapsesi olla ihan sellainen kuin on. Mitä väliä on minkävärinen se paita on, tai mikä kuva siinä on, jos se on mukava. Minusta on aika hienoa, että tyttösi tietää mitä haluaa, ja mitä ei. Kuulostaa tosi voimakastahtoiselta lapselta, vaikka ujoksi kuvailetkin. Et kai itsekään pitäisi siitä jos sinun pitäisi pukea vaikka ruskeat haalarit päälle joka päivä, ja kulkea ihmisten ilmoilla kamppeissa jotka ei tunnu omilta.
Minä halusin pienenä olla poika. Pukeuduin poikamaisesti ja leikkautin tukkanikin ihan lyhyiksi ja otin korvikset pois (synttärilahja 5-vuotissynttärinä).
Toivoin kovasti olevani poika ja olin vihainen äidilleni kun tämä ei tehnyt minusta poikaa.
Nykyään olen pitkähiuksinen, käytän melko naisellisia vaatteita. Olen myös kahden lapsen äiti ja HETEROavioliitossa.
Ei välttämättä siis merkkaa mitään lesboutta, tai sitten minä olen sisäisesti homo. :D
Olin itse tuollainen lapsena. Inhosin hameita ja mekkoja ja koin ne epämukaviksi. Tytöille on olemassa myös ihan siistejä housuvaatteita, pue tyttösi niihin. En ollut lapsena myöskään kiinnostunut nukkeleikeistä tai barbeista.
Nyt aikuisena meikkaan ja näytän naiselta, en ole lesbo. En vaan edelleenkään ole mikään supernaisellinen siinä mielessä, että jaksaisin mitään hörhelöä ja muuta. Ihan toivottu lapsi olin ja äitini olisi halunnut pukea minua mekkoihin. Minulla on myös isoveli, eikä minulta odotettu perheen poikana olemista.
kuin samanlaisia mitä oli pihan pojilla, jotka oli mun parhaita kavereita silloin. Huusin kuin syötävä jos piti laittaa päälle jotain hametta. Silti musta on kasvanut ihan "kunnon hetero" ja olen nykyään ihan naisellinen nainen. Tuota lapsuuden vaihetta kesti jostain kolmen ikävuodesta asti ekaan luokkaan. Kevätjuhlissa olinkin sitten prinsessana röyhelömekossa.
...ja olen edelleenkin.
Ikää 30v, hetero, yksi lapsi.
Ei minulla ollut lapsena eikä nyt aikuisenakaan kuin yksi murhe; se, että melkein kaikki tapaamasi ihmiset haluaisivat minun olevan "normaali".
Joten tee lapsellesi palvelus ja anna hänen olla sellainen kuin on, älä yritä muuttaa.
On harmitellutkin minulle, että miksei syntynyt tytöksi. Raisut poikaleikit ei kiinnosta ollenkaan, kotista pitäisi vaan leikkiä.
Olen ajatellut, että kuuluu tähän ikävaiheeseen. meillä menee kyllä miehen kanssa huonosti, toivottavasti ei vaikuta haitallisesti kehitykseen :(
on normaali osa lpasen kehitystä. Sen tukahduttaminen on haitallista, ei hyväksyminen!
Kylla tytto on ollut todella toivottu! Ikina ei ole kuullut muusta kuin miten ihana ja rakas lapsi han meille on. Huvitti tuossa jonkun vastaajan kommentti etta oli huutanut kuin syotava jos piti laittaa hame paalle, niin meidankin tytto. Ihan kuin jotain kamalaa likaista riepua tarjoaisin!
Saas nahda ehka tama vaihe sitten meneekin jossain vaiheessa ohi... vaikka pitkalta tuntuukin... Heh, olis mekkoja tarjolla!!!
ap
Osta niitä "poikamaisia" vaatteita sille. Ei toi noinpäin kuullosta lainkaan pahalta, aatteles jos samanikänen poikas haluaisi pukea mekkoja.. Se vasta olis järkkyy.
halusi kesähelteessäkin ne ruskeat lempihousunsa jalkaan, no vuosi sitten ilmoitti olevansa lesbo ja meni tytön kanssa kihloihin, nyt on siis parikymppinen.