Tunnustaako kukaan käyttävänsä lypsyhuivia, crocseja ja valkoisia capreja ulkomaanmatkoilla?
Eilen oli pitkä ketju aiheesta suomalaisten lomapukeutuminen. Kaikilla oli sanansa sanottavana tyylittömistä tyypeistä, mutta kukaan ei tunnustanut käyttävänsä ulkomailla "lypsyhuivia". Niitä kuitenkin näkee ja paljon, joten täällä voit keventää omaatuntoasi ja tunnustaa anonyyminä kamalimmat loma-asusi ja miksi juuri ne olet valinnut.
Kommentit (78)
Valkoisia capreja joskus. Huiveja en missään nimessä!
Vierailija kirjoitti:
Pukeudun lomalle järkevästi, mukavuus ennen tyyliä. Mies taas lähtee parhaissa vermeissään. Kontrasti on melkoinen, ja sitten ei voi tehdä sateella mitään, kun koko hienous kaatuisi 😮
Siis kastuisi 😃
Mikä niissä ihkuissa ihmemaissa nyt on niin erityistä? Joku maalaisjuntti kuvittelee, että ulkomaille lähdetään kuin juhliin.
Pukeudun kuten pukeudun täälläkin.
Miksei rantalomalla saisi käyttää capreja?
Asun ulkomailla ja en edes omista tuollaisia vermeitä! Totta muuten, etenkin lypsyhuiveja näkee suomalaisilla turistinaisilla ja -tytöillä.
Paikanpäältä voi ostaa edullisia Crocseja.
Mikä herranjumala on lypsyhuivi? Siis huivi mitä pidetään kuten 30 vuotta sitten kuollut mummani piti? En ole kellään nähnyt. Mulla on croksit, ja jos menisin ulkomaille niin ihan varmasti pitäisin sielläkin koska ne on mukavat jalassa. Kesällä pidän myös aina lyhyitä housuja jos vaan sää sallii, miksi hikoilla pitkissä housuissa kun ei ole pakko, myös mekon alla pitää olla jotkut ohuet kaprilegginsit ettei hikoillessa ja kävellessä paljon reidet hinkkaudu.
Mikä on lypsyhuivi? Mulla on koko kesän valkoiset caprit ja crocsit (halpisversiot).
Tunnustan välillä käyttäväni valkoisia capreja. Crocsit on maailman paskimmat kävellä, en käytä niitä ees kotona ja lapsetkaan ei saa vaikka tahtoisivatkin.
Siis mikä niiden caprien idea on? Ei ne sen enempää viilennä oloa kuin pitkätkään housut - varsinkaan kun yleensä ne on niin kireät että soivat päällä.
Sen sijaan ne ovat yltiörumat ja sopivat vain pitkälle tai pitkäraajaiselle ihmiselle, jalat näyttävät ihan älyttömän lyhyiltä capreissa. Huivi kans kamala, hattuja saa kaupasta jos pään haluaa peittää. Crocseja käytän pihalla, eivät ole kaupunkikengät
Olisiko sellainen bandana-huivi tämä lypsyhuivi? Mun mummullani oli sellainen tumman sininen villahuivi aina navetassa. Mulla kotona, kun otan aurinkoa pihalla, on sellainen punainen bandana taiteltuna ja tuosta pään ympäri, että saan hiukset pois otsalta. Ja juu, kaapista löytyvät valkoiset caprit 😊
Itse olen pitänyt kirjavaa huivia päässäni ja äitini pitää bandana(lypsy) huivia. Ihan fiksua suojautua auringonpistokselta. Ei se tyylikkäältä näytä ja siksi tätä tyyliä käytetäänkin kaukokohteissa joissa tarkoitus on tutkia ja seikkailla. Jonnekin Pariisiin yms. kohteeseen on sit eri vaatteet. Ja päähineet ;D:D
Mulla on nytkin bandanahuivi päässä - joka kulmassa solmut.
Valkoiset housut, koska mustat on kuumat auringossa.
Ostin lomapaikastani jotkin crocsin näköiset läpykkäät halvalla, käytin niitä allas- ja rantakenkinä. Helppo puhdistaa hiekasta ja muusta liasta, eivät hiosta ja helppo laittaa jalkaan ja ottaa pois. Loman lopuksi jätin ne hotellihuoneeseen siivoojille.
Mitä tunnustamista tuossa on? Ihan peruspukeutumista. Valkoiset housut on huonot, jos iskee äkillinen turistiripuli.
Mutta herregud minulla on tietysti erilaiset asut ulkomaan matkoille ja kotimaahan. Kun lähden tuosta Stokkan nurkilta kotoa maaseudulle, niin yritän sopeutua karjakkoihin ja pehtooreihin. Ulkomaille lähdenkin sitten toki hienostuneemmin 10 Vuitton -arkkuni kera joita seuraneitini Miss Märtz kantaa mielellään.
Huivit ovat muodikkaita, huivin voi kietaista vaikka poninhäntää koristamaan, sillä voi peittää kutrinsa, ettei aurinko vahingoita,huivista saa vaikka boleron. Huivi pitää osata solmia oikein, you know. Kuka tuhoaa kutrinsa auringossa, no tietämätön.
Valkoiset caprit ovat käyttökelpoiset, pidän niitä myös suurkaupungeissa, caprit ovat myös viileämmät. Valkoinen on NRO 1.
Pukeudun lomalle järkevästi, mukavuus ennen tyyliä. Mies taas lähtee parhaissa vermeissään. Kontrasti on melkoinen, ja sitten ei voi tehdä sateella mitään, kun koko hienous kaatuisi 😮