Muuttosiivous tehty vanhassa asunnossa hyvin ja entinen vuokra-isäntä ei kelpuuttanut vaan ottaa ammattilaise siivoamaan vuokravakuus rahoilla..
Voi että kun meni päivä pilalle hänen ilmoituksesta.. Anoppini teki siivouksen hyvin mutta ei kelpaa :/
Kommentit (42)
Huijaa. Vaadi näyttämään todiste siivoajien käynnistä.
No ei se kyllä silloin ole tehty hyvin jos ammattisiivoojalle jäi vielä siivottavaa. Kävittelö yhdessä vuokraisännän kanssa asunnon läpi?
Ei laillista!
Mikäli vuokranantaja ei ole tyytyväinen siivousjälkeen, pitää hänen listata epäkohdat ja teillä on oikeus korjata asia. Ota ulkopuolinen arvioimaan nykyinen jälki ja valokuvaa asunto.
Riitauta rohkeasti vain.
Itsekään en nielisi tosta vain laskua.
Vastaisuuden varalle ota aina kuvat ennen muuttoa ja muuton jälkeen
Otithan kuvat asunnosta joka paikasta loppusiivouksen jälkeen? Niillä voi hyvin todistaa siivouksen jäljen.
Ehkä ei kuitenkaan ollut hyvin siivottu. Ihmisillä on hyvin erilaisia käsityksiä siisteystasosta. Jonkun mielestä on siivottu kun roskat ja rojut on kerätty pois. Jonkun mielestä kaikkien pintojen pitää olla oikeasti Puhtaita.
Paskat se mitää siivoojaa ota.Haluaa pitää vaan vuokratakuurahat itellään.
Itse olen viimeisilläni raskaana ja anoppini on todella tarkka nainen ja siivosi oikeasti hyvin.. Epäilen että ottaa rahat vain itselleen. Vuokra-isäntä ei tullut yhdessä kanssani tarkastamaan jälkeä. Muutto oli eilen pois ja tänään kävi katsomassa jäljen ja päästämässä uuden asukkaan asuntoon.
Ap
Ja vuokratakuu on 2000e eikä ole siis vielä palauttanut mitään..
Ap
Vierailija kirjoitti:
Ehkä ei kuitenkaan ollut hyvin siivottu. Ihmisillä on hyvin erilaisia käsityksiä siisteystasosta. Jonkun mielestä on siivottu kun roskat ja rojut on kerätty pois. Jonkun mielestä kaikkien pintojen pitää olla oikeasti Puhtaita.
Tämä ei nyt ole olennasta.
Olennaista on, että vuokravakuusrahoja ei saa ilman sopimusta omavaltaisesti käytää loppusiivoukseen. Vuokralaisella on oikeus hoitaa se itse. Mikäli lopputulos ei tyydytä tulee tästä ilmoittaa välittömästi vuokralaiselle, joka hoitaa paremman siivouksen.
Vierailija kirjoitti:
Ja vuokratakuu on 2000e eikä ole siis vielä palauttanut mitään..
Ap
Vaadi nähdä kuitti siivousfirmalta. Ei voi mitenkään olla 2000 euroa. En usko, että mitään firmaa on edes tilattu.
Muista pyytää kuitti siivouksesta, saat sen verovähennykseen.
Minä tosiaan sanoin hälle että anoppi siivoaa asunnon uudestaan mielelläänmutta tämä ei kuulemma käynyt..
Ap
Ymmärsinkö oikein, että vuokranantaja on jo päästänyt uuden asukkaan asuntoon, vaikka siivousfirma ei ole siellä tässä välissä käynyt? Muuttosiivouksia ei kyllä tehdä niin, että uusi asukas on jo talossa.
Uhkaa käräjillä, jos vakuutta ei kuulu. Häviää varmasti ja todennäköisesti tietää sen eikä lähde maksamaan oikeudenkäyntikuluja.
Joo on kuulemma jo päästänyt uuden asukkaan sinne tänä aamuna mutta ottaa silti siivousrahat.. Myös ikkunanpesurahat..
Ap
Jos vuokranantaja laiminlyö velvollisuutensa hoitaa asunnon esitarkastuksen vuokrasuhteen vielä voimassaollessa, voidaan vuokranantajan katsoa hyväksyneen asunnon siinä kunnossa kuin se on avainten luovutuksen jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
Uhkaa käräjillä, jos vakuutta ei kuulu. Häviää varmasti ja todennäköisesti tietää sen eikä lähde maksamaan oikeudenkäyntikuluja.
Nimenomaan! Hän ei pysty mitenkään perustelemaan 2000 euron pidättämistä itsellään. Vaikka hän jonkin siivousfirman palkkaisikin, ei hinta voi olla kuin korkeintaan 500 euroa, koska kyseessä on kertaalleen siivottu, tyhjä asunto, joka ei ilmeisesti ole mikään sadan neliön lukaali. Joka tapauksessa olet tiukkana ja vaadit nähdä siivousfirman laskun eriteltynä, eli laskusta pitää käydä ilmi hinta, työhön kulunut aika ja mitä asunnossa on tehty.
Minne tällaisesta muuten pitää valittaa jos vuokraisännän kanssa asia ei hoidu? Eihän tuollainen ole laillista, että ei muka käy että siivotaan itse vielä puutteelliset kohdat.
Miksi et itse siivonnut?