En ymmärrä energiajuomien lipittäjiä!
Okei jos tekee vuorotöitä tai muuten töissä rankkaa mutta muuten en. Moni sanoo, että heitä väsyttää ihan hirveästi jos ei juo energiajuomaa. Suosittelisin pikemminkin menemään lääkärin eikä siirtämään väsymystä kofeiinilla.
Toki se on normaalia, että ihmistä väsyttää usein ja kokoajanhan me ollaan väsyneitä ja haukotellaan, mutta jos alkaa nukahdella tyyliin pystyyn pitkin päivää niin suosittelisin selvittämään mistä se johtuu eikä siirtä sitä kofeinilla.
Kommentit (13)
Entäs kahvi tai tee tai colajuomat? Kahvissa on enemmän kofeiiniä kuin energiajuomissa. Ymmärrän, että joku juo virvoitusjuomia, mutta energiajuomat maksavat paljon ja ovat pahoja.
Vierailija kirjoitti:
Entäs kun tiedän mistä se väsymys johtuu eikä siihen silti auta kuin kofeiini.
Krooninen sairaus ja mua väsyttää vaikka nukkuisin 12h yöunet.Miten se energiajuomien "lipittäminen" eroaa kahvinjuonnista
Mulla sama. Kaikkia sairauksia ei voi parantaa. :(
Energiajuomien avulla tein gradun. :-) Kahvi ei mulle käy, muuten olisin varmaan kiskonut sitä pannun päivässä. :P
En ymmärrä mitään lipittäjiä. Suurin osa juomista on epäterveellisiä. Ihminen ei tarvitse mitään limuja tai mehuja, saati energiajuomia, puhumattakaan alkoholista.
En ymmärrä minäkään, kahvi on paljon parempaa piristeeksi. Energiajuomat on pelkkää keinotekoista paskaa ja haiseekin niin hirveältä ja voimakkaalta etten ymmärrä miten jotkut ihmiset niitä päivittäin vapaaehtoisesti juovat. Epäterveellistä.
Itse join energiajuomia ihan tuhottomasti päivän aikana. Noin 2-5 tölkkiä + kahvi. Join niitä jo riippuvuuteen, enkä niinkään väsymykseen. Korvasin energiajuomilla myös aterioita ja vastineeksi sain ihan kammottavan olon. Parin vuoden lipityksen jälkeen painoa oli tullut noin +20kg ja joistain hampaista näkyi läpi. Näiden lisäksi mulle tuli myös sydämen rytmihäiriöitä ja verenpaineongelma, mutta en voi yhdistää näitä suoraan energiajuomiin. T. 22v.
Minä lipitän päivittäin energiajuomia .Ei minua edes erityisemmin väsytä, mutta minä tykkään niistä, ja terveysasioista en välitä pätkääkään. Kyllä se meidän koodarien keskuudessa tuntuu olevan yleistä tämä energiajuomien latkinta.
Vierailija kirjoitti:
En ymmärrä mitään lipittäjiä. Suurin osa juomista on epäterveellisiä. Ihminen ei tarvitse mitään limuja tai mehuja, saati energiajuomia, puhumattakaan alkoholista.
Mutta kaikki ei välitä mistään terveellisyydestä. Ja kovin ilotonta olisi elämä, jos mitään mitä ei välttämättä TARVITSE ei saisi tehdä tai nauttia.
Muistat muuten kai soveltaa tätä periaatettasi muihinkin asioihin kuin juomiin? Ihminen ei tarvitse myöskään esim. matkoja, kirjoja, monia vaatekertoja, koruja tai kosmetiikkaa, teetä tai kahvia, koriste-esineitä kotiin jne - ovatko nekin siis huono sillä perusteella ettei niitä tarvitse?
EEETKÖÖÖ YMMÄRRÄ, MITÄ SULLE LAUSUIN. KERRAN VIELÄ Mä KUISKAATA SEN VOIN.
Vierailija kirjoitti:
ES forever
Ebin xD
Joo ja näit teinejä jotka lipittää yöllä jossain Periscope lähetyksessä energiajuomia. Niinku GIRLLLL mene nukkumaan, älä juo yöllä jotain vitun kofeiini juomia xDD
En juo kahvia. Sen juonti loppui 90-luvulla influessan jälkeen ;)
Jos vielä joisin, se olisi jotain luomukahvia ehdottomasti ;D
Energiajuomia en ole edes maistanut. Ne eivät ole mun juttu.
Vihermehut ovat huippuja, mun juttu 😃😉😄
Samoin suklaa on minun "kahvi". Raaka- ja luomusuklaat sekä tummat 90-92 % suklaat ;)
Entäs kun tiedän mistä se väsymys johtuu eikä siihen silti auta kuin kofeiini.
Krooninen sairaus ja mua väsyttää vaikka nukkuisin 12h yöunet.
Miten se energiajuomien "lipittäminen" eroaa kahvinjuonnista