Millaista oli olla nuori 2005-2010?
Kommentit (149)
Hengattiin galtsussa, vipit oli pakko hankkia. Kuvia "ommattiin".
Kaikenlaiset nuorten alakulttuurit ovat ainakin taineet aikalailla kuihtua pois, jos nyt hipstereitä ei lasketa. Eli teinigootit, punkkarit ja japanityypit ovat kadonneet katukuvasta.
Gootit alkoivat hävitä vielä katukuvasta, emot ja emo-musa oli in. Nykyiset hipsterit alkoivat muokkaantua muista 'alagenreistä. '
Baarissa sai vielä polttaa ja kesätöitä löytyi lähes kaikille (05-07). Mopoautoja ei vielä näkynyt yläkoulujen pihoilla.
Kuntosalikulttuuri ja fitness ei ollut vielä suosittua ja röökin poltto oli muotia. Ei ollut vielä instagramia.
Viestittelyä kavereille piti rajoittaa, kun kännykässä ei ollut nettiä ja kaikilla ei ollut ns. rajattomia tekstaripaketteja.
nuoriso liikkui vielä ulkona ja tapasi kavereita.
Ihan samanlaista kuin nytkin? Tosin en ollut enää nuori tuolloin, mutta eipä se ainakaan näytä yhtään erilaiselta, tuntuu että viimeinen todellinen uusi nuorisotyyli jäi sinne 2000-luvun alkuun. Mutta ehkä olen vain vanha.
Ensimmäinen puhelin oli jonka sain vanhemiltani lahjaksi Nokia 3310 ja liittymä oli radiolinja. ;)
Käytin messengeriä eli meseä päivittäin. Juttelin ulkomaisissa chat-huoneissa. Liköörit maistuivat ja kännissä tuli oltua, ehkä liikaakin. Vaatteet olivat jotenkin kittanampia ja paidat lyhyempiä. Baarissa piti olla "biletoppi", jos halusi olla cool. Biletopissa oli usein jotain paljetteja tai muuta "juhlavaa". Pillifarkut tekivät vasta tuloaan.
Töitä oli helpompi saada myös ilman aiempaa työkokemusta.
Kukaan ei käynyt salilla.
Muuten aika samanlaista. Tosin ei niin somekeskeistä kuin nyt, koska älypuhelimia ei ollut.
Olin kunnon pissis ja niin oli kaveritkin. :D
Synnyin vuonna 90. Joskus 2003-2004 ainakin hengailtiin paljon Habbo Hotellissa. Siellä oli kovin jätkä se, joka sai hommattua itselleen eniten parasta kamaa. Oli levareita, mountain dew tavaroita, vihreitä sohvia yms. :D Sit oli paljon teinibileitä. Juotiin Ofeliaa ja pullokaljaa ja meillä oli aina vakihakijat. Lisäksi pikkutopat oli muotia ja ne maksoi jonkun 2e kaupoissa :D Harmittaa itse asiassa vieläkin, että ne piti poistaa valikoimasta.
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäinen puhelin oli jonka sain vanhemiltani lahjaksi Nokia 3310 ja liittymä oli radiolinja. ;)
Aloititko 2005 ala-asteen, sekoitatko vuodet, oletko lajisi viimeinen elämäntapainkkari vai miten tuo on mahdollista? KAIKILLA oli kännykät viimeistään jo vuonna 2000.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäinen puhelin oli jonka sain vanhemiltani lahjaksi Nokia 3310 ja liittymä oli radiolinja. ;)
Aloititko 2005 ala-asteen, sekoitatko vuodet, oletko lajisi viimeinen elämäntapainkkari vai miten tuo on mahdollista? KAIKILLA oli kännykät viimeistään jo vuonna 2000.
Olin ylä-asteella.
En tiedä johtuiko se siitä että asuin tuolloin pienellä paikkakunnalla.
-05 oli jo värillisiä kännyköitä suht monella, mut edelleen usein 3510-malleja. Tilattiin niitä taustakuvia niistä "kuvastoista" mitä oli lehdissä. Ja pidettiin niitä playboy-housuja :'''D hupparit oli Micmacin, reput Eastpakin, skeittikengät oli must. Tais olla jo Mese. Meilläpäin kuunneltiin Apista ja vanhaa Eurodancea.
Kännyköihin tilattiin soittoääniä buumi.net tms. ja sellaisia sentti kertaa kolme olevia taustakuvia.
Baarissa päällä oli fiorellasta tai vero modasta ostettu musta biletoppi ja jalassa tekonahkasaappaat tai korkkarit. Mukana oli vaihtokengät. Tupakkaa sai polttaa baarissa ja kuvat otettiin digikameralla. Kaikki käytti Facebookia ja päivitti sinne humalaisia päivityksiä. Tanssimusiikki oli parempaa kuin nykyään.
Sain ekan kännykän riparin leirille -05 alkuvuonna, olin silloin 14. Ikätovereilla oli aikaisintaan 13v. kännykät, en tiedä oliko poikkeus.
Voi sitä lähetettyjen tekstiviestien määrää. Jennalla ja Jaanalla oli se 1000 tekstarin liittymä vuonna 2005. Olin vähän kade. Tytöt joivat ensikännit redcatistä ja farkut olivat todella matalia. Eri värisiä kangasvöitä kaikilla. Boten Anna soi abivuonna joka baarissa.