Ovatko päiväkodin tätien kotikäynnit mielestäsi hyvä juttu?
Siis se, että täti tulee tutustumaan lapsen kotiin ennen hoidon aloittamista?
Kommentit (116)
En oikein ymmärrä, tosi hyvin meillä on mennyt hoidonaloitukset ihan ilman tuotakin.
En ole koskaan kuullutkaan moisesta.
Näin äkkiseltään tuo kuulostaa tosi oudolta. Ei niille työntekijöille kuulu se, miten lapsi asuu.
Yleensä yksityisten/erikoispäiväkotien hommaa. Turhaa mielestäni.
Eipä ole meillä ollut tuollaista, mutta hiukan kummalliselta kuulostaa.
Täysin turhia. Samaan aikaan siellä päiväkodissa on 2 aikuista yli 20 lapsen kanssa ja yksi täti kahvittelee uuden tarhalapsen kotona, syynää samalla sisustuksen, kurkkaa vessan kaappiin jne.
Jokainen kotikäynti tarkoittaa sitä, että lapsiryhmä on vajaalla aikuismiehityksellä.
En näe sille mitään tarvetta.Lapsi tutustuu kyllä "omaan hoitajaansa"yhtä hyvin ellei paremminkin päiväkodissa. Itselläni ei ole mitään hinkua hoitolasteni kotiin.t.päiväkodin täti
Meillä ihan kunnallinen päiväkoti tekee näin. Ekan kanssa kävivät mutta nuoremman kanssa mentiin päiväkotiin. Mua ahdisti se että olisi pitänyt siivota ja muuta joten oli helpompi mennä sinne. Olen ymmärtänyt että he haluavat nähdä miten lapsi toimii tutussa ympäristössä.
Kuulemma se toisi arvokasta tietoa lapsen ja perheen oloista jos siellä kotona lähtisi käymään. Mutta ainakin meillä käytäntö kaatui ihan vaan ajan puutteeseen.
Lapsen on helpompi tutustua uuteen ihmiseen ns. omalla maallaan. Hoitaja voi päiväkodissa jutella lapsen leluista ja leikeistä lapsen kanssa, kun on ne nähnyt. Kotia ei todellakaan tulla katsomaan. Jos kotikäynti ei perheelle sovi, voi aloituskeskustelun käydä myös pk:ssa. Idea on kuitenkin, että ensin (kotona) tutustutaan lapseen ja päiväkodissa päiväkotiin.
[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 18:36"]Lapsen on helpompi tutustua uuteen ihmiseen ns. omalla maallaan. Hoitaja voi päiväkodissa jutella lapsen leluista ja leikeistä lapsen kanssa, kun on ne nähnyt. Kotia ei todellakaan tulla katsomaan. Jos kotikäynti ei perheelle sovi, voi aloituskeskustelun käydä myös pk:ssa. Idea on kuitenkin, että ensin (kotona) tutustutaan lapseen ja päiväkodissa päiväkotiin.
[/quote]
Ei vaan ennakoivaa lastensuojelua tietenkin :)
[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 18:39"]
Ei vaan ennakoivaa lastensuojelua tietenkin :)
[/quote]
Jos kotikäynnillä käy ilmi, että lasta on joskus kiukunpuuskassa saatettu tukistaa, niin ls-ilmo lähtee viivana tarhantädin ilmoitusvelvollisuuden saattelemana.
Vaikea uskoa, että tuollaista olisi missään käytössä. Ei ole resursseja yksinkertaisesti. Kyllä siinä helposti aikaa vierähtää jos tädit lähtis kävellen/bussilla käymään lapsen kotona, menis ainakin puoli päivää semmosessa eikä kunnallisella puolella ainakaan ole moiseen varaa. Ja tulosta ne yksityisetkin tekee, ei ole varaa käyttää työvoimaa turhuuksiin.
Kyllä tuo tapa on meidänkin kaupungissa käytössä. Perhepäivähoitajienkin pitää tarjota vanhemmille sitä mahdollisuutta, että hän tulisi käymään tulevan hoitolapsen kotona (ja millähän ajalla, ihmettelen vaan). Tarkoituksena on juuri se, että hoitaja näkisi, miten lapsi toimii kotonaan ja lapsen on muka helpompi tutustua hoitajaan ym. Sitäkin ihmettelen, mitä hoitaja tekee sillä tiedolla, millainen lapsi on kotonaan, jos häntä kuitenkin hoidetaan tarhassa tai perhepäivähoidossa. En todellakaan ymmärrä tuota tapaa, vaikka sitä mitkä keltot ja eltot mainostaisivat huippuhyvänä ideana. Vanha tapa on toiminut tähänkin asti oikein hyvin.
[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 19:00"]
Vaikea uskoa, että tuollaista olisi missään käytössä. Ei ole resursseja yksinkertaisesti. Kyllä siinä helposti aikaa vierähtää jos tädit lähtis kävellen/bussilla käymään lapsen kotona, menis ainakin puoli päivää semmosessa eikä kunnallisella puolella ainakaan ole moiseen varaa. Ja tulosta ne yksityisetkin tekee, ei ole varaa käyttää työvoimaa turhuuksiin.
[/quote]
Kyllä tuo ihan oikeasti on käytössä monessa kunnassa. Yleensä hoitolapset asuvat aika lähellä päiväkotia, joten omalla pyörällä tai autolla ei matkaan kauaa mene.
Meidän kunnassa on käytössä tämä systeemi, olin positiivisesti yllättynyt koska esim. Helsingissä ei todellakaan järjestetä vastaavaa. Ja ihan kunnallisesta päiväkodista nyt kyse.
Ottaen huomioon paljonko pk:n kahvitauoilla juorutaan perheistä vaikka lapsen kotona ei koskaan olla käytykään, niin mulla nousis stressitasot taivaisiin jos joku pk:n henkilökunnasta tulisi meille kotiin. Ja jokainen vanhempi tietää, että kun talossa on vieras, ja varsinkin vieras jota vanhempi jännittää, niin lapsihan ei tosiaan käyttäydy kuten käyttäytyy normaalisti, vaan taatusti riekkuu kuin täysin kasvattamaton pikkuapina ihan vaan siitä jännityksestä. Olispa mahta irrotella sitä ipanaa verhoista kiikkumasta tai yrittää hiljentää sisarustappelut ja loputon vinkuminen ja monkuminen, kun pk:n hoitaja istuisi kahvipöydässä ja naamasta näkisi, että no onneksi tämäkin lapsi pääsee varhaiskasvatuksen piiriin, jestas sentään.
Että luojalle kiitos resurssipulasta jos tää on se vaihtoehto.
Meillä kävi Anne, jonka puheista sai sen käsityksen, että poika saa Annen omahoitajakseen. Todellisuudessa Anne oli töissä ihan eri päiväkodissa, hänelle vain oli laitettu tehtäväksi 5 kotikäyntiä. Eli äärettömän turhaan ajanhaaskausta: minä jouduin ottamaan töistä vapaata siksi, että joku LTO kahvitteli ja rupatteli mukavia. Lapsi oli siihen asti ollut kotihoidossa isän, äidin ja isovanhempien pyörittämällä systeemillä.
[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 19:00"]Vaikea uskoa, että tuollaista olisi missään käytössä. Ei ole resursseja yksinkertaisesti. Kyllä siinä helposti aikaa vierähtää jos tädit lähtis kävellen/bussilla käymään lapsen kotona, menis ainakin puoli päivää semmosessa eikä kunnallisella puolella ainakaan ole moiseen varaa. Ja tulosta ne yksityisetkin tekee, ei ole varaa käyttää työvoimaa turhuuksiin.
[/quote]
Ainakin Kirkkonummella tämä käytäntö on, ihan kummallisella puolella siis. Ihan mukava tapa. Saadaan rauhassa tutustua puolin jos toisinkin.
Kolme lasta enkä ikinä ole tuollaisesta kuullutkaan.