Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seksipäivät perheessänne, meillä ikävä kyllä mennyt siihen et

Vierailija
08.03.2009 |

arkisin ei jaksa ja lauantaisin ainoa päivä jolloin jaksaa, tätäkö tämä 2v tyttökaksoset , 4 ja 6v pojat lisänä

Kommentit (33)

Vierailija
1/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitääkö seksille olla ihan omat päivätkin..? Hui.. Tuon takia meille ei koskaan tulekaan enempää kuin tämä yksi lapsi joka jo on.

Pysyy seksi spontaanina.



Mutta hei, jaksamista!

Vierailija
2/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole onnellinen että sulla on seksiä edes lauantaisin eli mahdollisesti jopa neljä kertaa kuukaudessa. Meillä seksiä on ollut saman verran viimeisen vuoden aikana.... Viimeisen puolen vuoden aikana on samaan sänkyyn miehen kanssa eksytty kaksi kertaa ja pisin tauko on ollut 4,5 kuukautta. Että revi siitä...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitääkö seksille olla ihan omat päivätkin..? Hui.. Tuon takia meille ei koskaan tulekaan enempää kuin tämä yksi lapsi joka jo on.

Pysyy seksi spontaanina.

Mutta hei, jaksamista!

Ei kannata hankkia lapsia, niin voi sekstailla päivät pitkät. MIlloin ja missä tahansa. Jos oisin tämän tiennyt niin ois lapset jäänyt tekemättä. Kyllä harmittaa tuo menetetty seksielämä!!

Vierailija
4/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten te olette päätyny tollaseen tilanteeseen? Ettekö rakasta toisianne enää? Onko päivittäistä hellyyttä tms. pusuja/silittelyä? Montako lasta teillä on?



Hui, itse tuntuu etten pystyisi tuollaiseen. Onko puolisosi sitten haluton?

Vierailija
5/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

seksiä lauantaisin urheiluruudun jälkeen peitonalla pimeessä ja nopeesti!

Vierailija
6/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen kuin olin raskaana, meillä oli hyvinkin vilkas seksielämä. Mutta kun tulin raskaaksi, niin seksi yksinkertaisesti vain pikku hiljaa alkoi vähenemään. Raskauden viimeisten viiden kuukauden aikana seksiä oli enää kaksi kertaa eli n. 2,5 kuukauden välein. Kun lapsi oli syntynyt, mies ilmeisesti kuvitteli että nyt sit seksielämä palaa heti normaaliksi mutta ne pari kertaa mihin suostuin, ei todellakaan ollut mun mielestä mukavia kun paikat oli hieman kipeenä kun paikat repes synnytyksessä. Lapsen ristiäiset oli 2008 elokuun lopussa ja sen jälkeen meillä on ollut seksiä oikeasti vain kaksi kertaa, tammi- ja helmikuussa 2009... Viikolla ei jaksa kun aamuisin mies herää vain noin 20 minuuttia ennen töihiinlähtöä ja minä olen rättiväsynyt kun lapsi herättää öisin. Iltaisin viikolla mies menee nukkumaan samaan aikaan kuin lapsi ja minä jään tekemään vielä kotitöitä. Viikonloppuisin mä yritän mennä aikaisin nukkumaan että jaksan herätä aamulla lapsen kanssa kun mies jää sitten nukkumaan puolille päivin.



Meillä on vain yksi lapsi, mutta tuntuu että ei ole oikein mitään aikaa milloin kumpikin jaksaisi. Ja oikeastaan musta tuntuu ettei miestä ihmeemmin edes haittaa vaikka seksiä ei olekaan, sillä ei se ole sitä pyytämässä. Päivittäinen hellyys on miehen suukko aamuisin ennen töihinlähtöä ja toisinaan illalla kouraisee mua perseestä tai haarovälistä. Että sellaista hellyyttä...



Tuntuu ihan siltä kuin mies olis halunnut vain että tulen raskaaksi ja sen jälkeen seksin voi sitten lopettaa kun sille ei ole edes mitään mielekästä syytä enää. Tai sitten seksi on miehen mielestä niin huonoa että sitä ei viitsi harrastaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

unohtui äskeisestä eli 9 = 3

Vierailija
8/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja rakastellaan monta kertaa viikossa.. lasten nukahdettua. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/33 |
08.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

9, otan osaa. :( Ikävä juttu.

Vaikuttaa vähän siltä että mies ei ole kovin seksuaalinen enää? Raskaus ja sinun äidiksi tulo muutti koko asian..

Mutta tiedätkö, tuohon voi saada apua. Jos vain molemmat haluaa apua, voi mennä yhdessä esim. terapiaan. Tiedän, kuulostaa pahalta joidenkin korviin, mutta siellä voisi aueta niitä solmuja mitä on teidän suhteeseen tullut, ja jotka ahdistaa varmaan molempia (siis toi seksihomma).

Jos molemmat haluais seksiä edes vähäsen, se ei olisi ajasta eikä väsymyksestä kiinni. Nyt mies ei ilmeisesti halua, ja sinä varmaan haluaisit, mutta aavistelet ettei se mies halua, jätät koko homman yrittämättä?



Itse en ole käynyt kuin yksilöterapiassa (en tosin asian tiimoilta), mutta sieltä todellakin saa apua. Ja olen kokenut myös tuon haluttomuus-asian omassa suhteessani (joka edelleen jatkuu, siis suhde, onnellisena).



Tsemit!



t: se joka kyseli kauanko tuota on jatkunut ja montako lasta yms.. en muista nroa.. :)

Vierailija
10/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuaikoina meillä oli seksiä 2-3 kertaa päivässä. Sitten 2 kertaa. Nyt olen kuudennella kuulla raskaana ja seksiä on kerran päivässä. Meillä se on jotenkin itsestäänselvä tapa. Ei tämä ehkä ole paras mahdollinen toimintamalli, mutta näin on päässyt käymään. Mieheni on todella seksuaalinen ja olen huomannut, että olemme molemmat paremmalla tuulella kun seksiä on tarpeeksi. Syyllistyn kyllä välillä siihen, että ns. "suostun" seksiin, vaikkei ihan huvittaisikaan. Kyllä se sitten kuitenkin on kivaa. En tiedä mitä sitten tapahtuu kun vauva syntyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pe ja la illat on ainoita jolloin seksia voi ylipaansa olla. Miehella yovuoro, ja pe se vaihtaa rytmin oikeaan, niin etta on valvonut vuorokauden ympari, ja menee nukkumaan n klo 7-8 ja kun mina olen saanut lapset nukkumaan ja tulen sankyyn, tokihan mies kuorsaa jo tai korkeintaan antaa halauksen ja jatkaa uniaan. No, lauantaina vois olla paremmat mahikset, mutta sitten ollaan muuten vaan niin vasyneita, ollaan kayty kylassa, tai on ollut vieraita, tai mies on tehnyt sivubisneksiaan niin etta vasynyt on taas, ja itsellakin voi olla niin kiukkunen olo ettei tee mieli koskeakaan. Tottahan se on, etta itsella on halut vahentyneet nyt lasten jalkeen, mutta haluaisin silti. Voisi sita edes YRITTAA haluta. Kun olen yrittanyt puhua asiasta, miehelta ei tuu juuri mitaan kommenttia, joten se siita. Nyt oon paattanyt etta en enaa edes kuvittele etta mitaan viikonloppuisin tapahtuisi, joten aika ankeaa. No, eipa voi sanoa etta tuo meidan sankyelama muutenkaan kovin erikoisen hienoa ole koskaan ollut, mutta minulle olisi jo se hellyyden jakaminen tarkeaa. Ennen mies sentaan kyseli haluanko iltahierontaa (joka kylla yleensa paatyi seksiin), mutta ei enaa. Tiedan, vikaa on itsessakin, mutta ei jaksa yksin tassa pitaa tuota asiaa pystyssa.



Alan pihtariksi, joka ei anna (jos mies nyt joskus edes ehdottaisi!!).



Niin, ja viimeksi taisi olla meilla seksia pari kk sitten. Joo, ja 'seksipaivana'. Spontaani seksi on MAH-DO-TON-TA meilla.

Vierailija
12/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Been there, done that..



"Ja oikeastaan musta tuntuu ettei miestä ihmeemmin edes haittaa vaikka seksiä ei olekaan, sillä ei se ole sitä pyytämässä. Päivittäinen hellyys on miehen suukko aamuisin ennen töihinlähtöä ja toisinaan illalla kouraisee mua perseestä tai haarovälistä. Että sellaista hellyyttä..."



Tuo lienee miehesi tapa sanoa, että edelleen haluaa sinua. Antaa sinulle aikaa toipua ja etkö itsekin sitä kaipaa?



Ei ne miehen halut minnekään ole kadonneet. Voin taata sen sinulle.



Saat ne esiin kyllä, kun itsekin panostat asiaan.



Raskaaksi tuleminen ja lapsen syntymä + imetysaika saavat monetkin miehet etääntymään. Se on onneksi ohimenevä kausi ja siihen voi vaikuttaa omalla käytökselläkin.



Voitte toki mennä pariterapiaan, jos teillä siihen mahdollisuus, mutta kotikonstina tuohon ongelmaan on kaksinkeskeinen aika. Lapsi yöksi kummeilleen tai mummeilleen hoitoon ja vanhemmat rentoutumaan hotelliin tai ihan kotiokin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

silloin kun olin viel suhtees niin seksi kuihtui lasten jälkeen olemattomiin:(.....ois kiva vaihtaa ajatuksii vaik meses......safir007@windowslive.com

Vierailija
14/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä auttoi ainakin sellainen että kun ei illalla jaksettu tehdä mitään, pistettiin herätyskello herättämään 15-30min aikasemmin ja käytettiin se aika toisen hellimiseen/seksiin. kannattaa ainakin koittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen kanssa tulet olemaan monta vuotta vielä väsynyt. SItten jos tulee mahdollisesti vielä lisää lapsia, niin väsymys jatkuu. Tämä onkin parisuhteelle se haastava paikka. Jos nyt pikkulapsiaikana unohdatte hellyyden ja seksin, parisuhden lähtee hyvin helposti alamäkeen. Kokemusta on.



Me käytiin parisuhdeleirillä ja siellä jotenkin valkeni se, että parisuhde on kaiken a ja o. Seksi lisää seksiä, hellyys lisää hellyyttä. Vaikka kuinka väsyttää, niin kannattaa sitä seksiä jossain välissä harrastaa ja siihen panostaa. Ihan kliseinen juttu, eli viini ja kynttillät toimii ainakin meillä.



Aina voi luetella tekosyitä miksi ei halua / jaksa harrastaa seksiä (poislukien tietysti kipu tms.). Sitten kun vanhemmat on töissä ja lapset hoidossa, sitä on edelleen tosi väsynyt. Pian huomaa ettei puoliso enää kiinnosta ollenkaan.



Miehesi voi luulla, että sinä et halua enää häntä. Sinä luulet ettei hän halua sinua. Tulkitsette toisianne ilman että edes keskustelette. Leirillä huomasimme sen, että harvoin oma tulkinta toisesta pitää paikkaansa.



Seksiä on monenlaista. Lapsiperheessä spontaani, kiihkeä seksi on ehkä harvinaista. Suunniteltu seksi ei ole sen huonompaa. Sekin pitää yllä parisuhdetta. Sitte kun saa lapsen / lapset hoitoon niin voi panostaa laadukkaammalle seksillekin.



Älkää antako parisuhteidenne hiipua väsymyksen alle!

Vierailija
16/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdessäoloa 16 vuotta ja meilläkin yleensä seksiä vain viikonloppuisin, mutta sitten sitä onkin, erilaista ja monipuolista, välillä nopeaa ja kiimaista, välillä pitkää ja hellää.



Valvotaan silloin miehen kanssa aina pitkään ja nukutaan sitten vuorotellen päiväunia että jaksetaan. Nytkin oli viikonloppuna 4 kertaa. Pe, la ja su iltana ja jopa la päivänä kun kaikki lapset oli pihalla ja kavereiden kanssa. :)

Vierailija
17/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tavallista ettei pienten lasten vanhemmat jaksa harrastaa usein seksiä. Siihen pitää vain alistua ja odottaa aikaa, jona lapset ovat isompia ja energiaa "omaan elämään" riittää taas.



Eikä se seksi lopu avioliittoon. Meillä yhdynnät alkoivat vasta naimisiin menon jälkeen :) Toinen hääpäivä on vietetty joitakin aikoja sitten ja seksiä riittää edelleen. Yksi lapsi (1v3kk) ja toinen tulossa elokuussa.



Jos joskus ei ole energiaa, sitä ihan mielellään valitsee nukkumisen. Mutta pikaseksiin riittää energiaa useamman kerran viikossa ja pitkän kaavankin mukaan mennään vähintään kerran viikossa.



Ja kyllä minä mielummin ottaisin harvan seksin kuin lapsettomuuden. Vain idiootti ajattelee jatkavansa spontaaneja päiväpanoja pikkulasten kanssa, jotka ovat aina vierellä. Huh. Aikuisilla ihmisillä omituisia odotuksia perheenperustamisesta.

Vierailija
18/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluaa, varmasti jaksaa. Senhän voi hoitaa vaikka 3minuutissa.



Meillä on 4 pientä lasta (vanhin 8v, nuorin 4kk) ja silti seksiä on 2-7x/vko. Yleisin lienee nelisen kertaa viikossa. Sitähän voi tehdä milloin vaan!



-lahjon vaikka 30min lisäpeliajalla esikoisen katsomaan pienempien perään ja käydään kahdestaan miehen kanssa saunassa



-isommat pihalle, vauva nukkumaan ja sitten vaan....



-Pikku kakkosen aikaan pystyy ihan hyvin



-illalla viimeisenkin lapsen nukahdettua, joko pitkän kaavan mukaan tai pikaisesti

Vierailija
19/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos haluaa, varmasti jaksaa. Senhän voi hoitaa vaikka 3minuutissa.

Meillä on 4 pientä lasta (vanhin 8v, nuorin 4kk) ja silti seksiä on 2-7x/vko. Yleisin lienee nelisen kertaa viikossa. Sitähän voi tehdä milloin vaan!

-lahjon vaikka 30min lisäpeliajalla esikoisen katsomaan pienempien perään ja käydään kahdestaan miehen kanssa saunassa

-isommat pihalle, vauva nukkumaan ja sitten vaan....

-Pikku kakkosen aikaan pystyy ihan hyvin

-illalla viimeisenkin lapsen nukahdettua, joko pitkän kaavan mukaan tai pikaisesti

Vierailija
20/33 |
09.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olis edes ollut seksiä tänä vuonna!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kaksi