Mulla taitaa olla vyöruusu
Muita? Paraneeko tuo itsestään? Ei ole kylläkään kipeä, vaan pitkänmallinen ihottumavyö toisella puolella kylkeä/vatsaa.
Kommentit (27)
Ei sen tarvi kipeä olla, ei mullakaan ollut, eikä mun tytöllä. Se paranee itsekseen. Jälkisärkyjä voi jäädä. Mulla ei jäänyt, eikä mun tytölle. Mun tytön vyöruususta sairastui kuopus vesirokkoon.
Itsellä kun puhkeaa, sitä polttaa, syyhyttää, kutisee ja särkee aivan jumalattomasti. Ja alue on kahden euron kolikon kokoinen vain! Ei-aktiivisessa vaiheessa vyöruusu ilmoittelee itsestään vyömäisenä etenevin säryin, jotka tuntuvat kuin veistä käännettäisiin haavassa.
Kutina sen jälkeen oli melkoinen. Nyt on lähtenyt kaikki näppylät pois. Meni noin 2 viikkoa.
Jos on tosi kipeä ja tarvitset lääkettä, niin viimeistään 3. päivänä on osattava mennä lääkäriin...
Ei sen tarvi kipeä olla, ei mullakaan ollut, eikä mun tytöllä. Se paranee itsekseen. Jälkisärkyjä voi jäädä. Mulla ei jäänyt, eikä mun tytölle. Mun tytön vyöruususta sairastui kuopus vesirokkoon.
Muistan että jokin aika sitten (viikoissa?) selän puolella oli jotain kipua rintsikoiden kohdalla keskiselässä ja muistan miten koetin että onko sillä suunnalla oleva luomi tullut kipeäksi, mutta ei ollut. Nyt on sitten tämä ihottuma tällä puolella kehoa, voiskohan ne liittyä yhteen.
tehoa. Vyöruusu on käsittääkseni aina kivulias, joten jos ihottuma ei pistele/kirvele tms. se voi olla jotain muutakin. Itselläni vyöruusunäppylöitäei ensin edes havainnut, ne olivat niin pieniä mutta ihoa pisteli aivankuin olisin ollut täynnä kaktuksenpiikkejä. Muunlaiset ihottumaläntit itselläni ovat olleet atooppista ihottumaa.
Vyöruusuun pitää hankkia lääkitys, muuten on vaara, että hermokipu jää alueelle pitkiksi aikaa, vaikka ruusu olisi jo sinänsä ohitse.
Tietysti ihottuma on ilkeän tuntuinen kuten muutkin herpekset, mutta en mä sitä mitenkään kivuliaana pitänyt. Eikä mulla ollut kyse edes mistään kolikon kokoisesta läntistä, vaan rakkulaisesta ihottumasta, joka kulki rinnan päältä kainalon kautta selän puolelle. Kyllä vyöruusun erottaa muista ihottumista. Osasin jopa itse tehdä tytölleni vyöruusudiagnoosin, jonka tosin th ja koululääkäri varmistivat.
nimenomaan kerrottiin, että lääkitys pitää aloittaa ajoissa. SAmaa infoa välittävät asiaa käsittelevät nettisivutkin - lääkitys on olennaisen tärkeä asia, sillä hoitamattomasta vyöruususta voi jäädä vuosiksi ikävä hermosärky.
Kun siitä on jo monta päivää kun huomasin nuo näpyt ja oli sellainen ajatus ettei sekään ihan eka kerta ollut vaan että ne oli ehkä jo hetken olleet siinä. Tai sitten tämä on toinen kerta kun ne tuli. Olin siis rekisteröinyt asian jo jokin aika sitten. Lisäksi luin että lääke on tosi kallis, 90 euroa. Onko totta?
Toisekseen en tiedä onko kaikilla särkyä, mutta vyöruususta johtuvaa kipua kuvaillaan hermosäryksi, että luulisi olevan kivulias. Itselläni ainakin oli.
Tämä kerrotaan myös asiaa käsittelevillä nettisivuilla. Jos ihottuman kanssa pärjää hyvin eikä särkyjä ole (4/5 vyöruusupotilaista saa kovia särkyjä), niin lääkäriin ei tarvi mennä.
Jos ei ole kipua, ei ole kyse vyöruususta. Voi olla joku muu ihon herpesinfektio tai oikeastaan mikä tahansa muu infektio tai ihottuma.
Vyöruusuun käytetään asikloviiria, joka ei nykyään enää ole mitenkään kallis lääke. Se lyhentää taudin kestoa.
Joskus jää niin hirveä jälkisärky ihottuman jo hävittyä, että siihen joudutaan aloittamaan alunperin epilepsialääkkeiksi kehitettyjä troppeja kun ei mikään muu auta.
lääke, jota otin. Minulle ei jäänyt hermosärkyjä. Siis todella onni, että söin ne lääkkeet! Lääke ehkäisee jälkitauteja kuten hermosärkyä! Lääkäriin, jotta saisit reseptin ja pian!
Toivottavasti olitte sairaalassa kunnon tutkimuksissa, vyöruusu lapsella on nimittäin useimmiten merkki jostain perussairaudesta tai immuunipuutoksesta.
Melkoinen puoskari teillä koululääkärinä. Vyöruusu ei myöskään tartu ihmiseltä toiselle, mutta vyöruusua sairastava voi toki tartuttaa muille vesirokon. Jos tällä vyöruusuisella ja tyttärellä oli samaan aikaan vyöruusu, kyseessä oli jokin muu tauti.
Voisko joku vastata siihen että voiko nämä näpyt tästä vielä kipeytyä jos sattuisi olemaan vyöruusu? Eli onko näppy aina kipeä, vai tuleeko kipu vasta myöhemmin? Nyt tuo ihottumasuikale lähinnä vaan kutiaa lievästi. t. ap joka miettii pitäisikö raahautua lääkäriin näyttämään tuota.
Lääkärille sitä näytin ja hän oli sitä mieltä että vyöruusulta näyttää, mutta ei lievänä vaadi hoitoa. Molemmat lapset saivat siitä vesirokon ja olivat kotihoidossa eikä edes kerhoissa käyty, kuopus lisäksi alle puolivuotias ja kylmä talvi piti sisätiloissa, joten vaikea uskoa että olisivat sattumalta vesirokon saaneet muualta.
Olen itsekin sairastanut sen lapsena, 11-vuotiaana. Ja diagnoosi on ihan selvä, jos vyöruususta tarttuu toiseen vesirokko. Eihän vyöruusu ja vesirokko tietenkään samaan aikaan ole, jos vyöruususta tarttuu vesirokko. Onpa täällä taas "asiantuntijoita".
se on KIPEÄ!