Puolison läskistyminen, naisellisuuden katoaminen (verkkarit 24/7) ja itsetunnon romahtaminen
ovat suurimmat syyt avioliiton ongelmiin ja miksi mies pettää.
Kommentit (19)
eikä aamutakki, paituli ja nanson kalsongit 24/7
mmmwahwahwahwah....
Silloin kun oli haku päällä niin oli pakko olla edustavampi. Nyt kun ukko on pallo jalassa niin ei jaksa/viitsi nähdä vaivaa. Vähemmälläkin pääsee.
Silloin kun oli haku päällä niin oli pakko olla edustavampi. Nyt kun ukko on pallo jalassa niin ei jaksa/viitsi nähdä vaivaa. Vähemmälläkin pääsee.
mä taas haluan että olen mieheni mielestä edelleen tasan yhtä ihana ja haluttava kuin ensi tapaamisella ja panostan ulkonäkööni sen takia. Toki on pakko myöntää, että olen vähän lihonut seurustelun aloittamisen jälkeen mutta ei se tunnu miestäni haittaavan:D varsinkin kun puhutaan pienestä painonnoususta.
Laittaudun joka päivä töihin ns. virkavaatteisiin ja kotonakin olen siisteissä ja tyylikkäissä kotivaatteissa. ei tulisi mieleenkään olla jossain likaisissa verkkareissa tai paitulissa
Avioliiton ongelmissa on aina kaksi osapuolta. En kauheesti itse tunne ko naisia, eli vaikka läskiä olisi niin kyllä voi olla naisellinen, seksikäs, halukas ja haluttava!! Ja itsetunto voi olla ihan kohdillaan niistä rypyistä ja läskeitä huolimatta :)
eli eivät ole lihoneet ja pukeutuvat kuten aiemminkin seurustelun aloittaessaan, tai sitten molemmat puolisot ovat lihoneet ja pukeutuvat verkkareihin aina vaan...
Ja miksi sen naisen pitäisi ainoastaan pysy' "timminä"? Meillä kun mies joskus kommentoi tyylikästä kotiasuani (ne verkkarit, ei tosin kulahtaneet :) ja esitti toiveen, että jos kulkisin kotona vaan rintsikat ja lyhyt hame päällä, esitin vastakommentin; " Niin ja sinä laittaisit siistin paidan ja housut jalkaan?" Siihen loppui...
Jos mies noudattaa politiikkaa, jossa töihin ei pueta siistejä (ei kannata kun likaantuu) ja vapaa-ajalla haluaa ottaa rennosti lökäreissä, samoin lomilla, niin miksi ihmeessä sen vaimon pitäisi silmäniloksi pukeutua kotona ollessaan ja lapsia hoitaakseen minihameisiin ja paitoihin, joita saa sitten varoa koko ajan? Ei se mies verkkareissaan kiihota yhtään sen enempää.
mulla on 20kg ylimäärästä, verkkarit ja tukka sekasin, mutta meilläpä menee paremmin kuin koskaan. on niin rentoa, ei tarvi enää esittää muuta ku mitä oikeesti on.
elämää on ihanaa just tällasena!!
Normaalipainoisetko sitten aina "esittävät muuta kuin on"? Kumma tuo lihavien puolustelu, että ainostaan ylipainoa keränneet ovat omia itsejään ja suhde perustuu aitoon rakkauteen, kun taas hoikemmat ovat teeskentelijöitä ja he "vetävät roolia". Jos ajatellaan ihan biologian kannalta niin ylipaino on epänormaali tila ihmiselle, ei hoikkuus.
Vuosikymmeniä kestävässä avioliitossa pitää varustautua siihen, että vuosien varrella naisesta katoaa sitä tyttömäistä kauneutta, mitä alkuun on ollut, tavalla tai toisella, vaikka ei yhtään lihoisikaan, ja mies vanhenee myös. Joko sitä sitoutuu toiseen, tai sitten ei. Ihan turha yrittää työntää sitä syyllisyyttä toisen osapuolen harteille.
että pukeutuu olosuhteiden mukaan. Meillä mies pukeutuu töissä joko pukuun tai irtotakkiin ja suoriin housuihin, niin toki kotioloissa on kivempi olla rennommissa vaatteissa. Itse pukeuduen myös aika klassisesti työni vuoksi, eli jakkupuku tai suorat housut ja jokin paitapusero jne.
Kotona sitten pukeudutaan mukavasti, mutta kuitenkin siististi ja voihan ne verkkaritkin olla siistit.
Epävarma itsestään ja ukko ei välitä.
Ja ap yrittää epätoivoisesti ripustautua mieheen ja hakea tältä huomiota.
Ja ainoat kiitokset mitä saa, on sillon kun seksi-hepenet päällä ottaa mieheltä suihin.
Säälittävää... oikeesti!
Ja miehen puolelta miehen vastuuntunnottomuus, kaiken vastuun lapsista ja kodista vaimolle jättäminen, peli ym. riippuvuudet, masennus (miehet ei hoida masennustaan), saamattomuus, työnarkomania tai työttömyys ovat suurimmat syyt ongelmiin avioliitossa, josta vaimo lähtee lätkimään.
Mutta samaa mieltä olen ap:n kanssa myös.
...joka tuon listan laati :/. Kuka menee naimisiin miehen kanssa, jonka suurin murhe on naisensa verkkareiden käyttö??
mulla on 20kg ylimäärästä, verkkarit ja tukka sekasin, mutta meilläpä menee paremmin kuin koskaan. on niin rentoa, ei tarvi enää esittää muuta ku mitä oikeesti on.
elämää on ihanaa just tällasena!!
säpäkkäsäärinen misukka. Nyt se on läski, lyhyt tukkainen, väsynyt valittaja joka pukeutuu löysiin verkkareihin ja t-paitoihin kun muuta ei kehtaa päällään pitää.
Siellä se lojuu sohvalla mättämässä herkkuja suuhunsa. Jos lenkille ehdottaa saa laardimonsteri hirveän pultin että "pidäksä mua lihavana vai"!
Menempä sitten nettiin ja seukkailen mimmien kanssa jotka osaavat sanoa muutakin kuin röhkiä.
Mikä hiton haukkumasana tuo huono itsetunto on? Jos on huono itsetunto, kuuluu ilmeisesti alimpaan kastiin (taas parin tämän ketjun viestin perusteella). Minä ainakin myönnän, että on huono itsetunto, miksi pelkästään se tekisi minusta huonomman ihmisen.
Niin..?
olikin kyse itsetunnon ROMAHTAMISESTA
.
säpäkkäsäärinen misukka. Nyt se on läski, lyhyt tukkainen, väsynyt valittaja joka pukeutuu löysiin verkkareihin ja t-paitoihin kun muuta ei kehtaa päällään pitää.
Siellä se lojuu sohvalla mättämässä herkkuja suuhunsa. Jos lenkille ehdottaa saa laardimonsteri hirveän pultin että "pidäksä mua lihavana vai"!
Menempä sitten nettiin ja seukkailen mimmien kanssa jotka osaavat sanoa muutakin kuin röhkiä.
En tosin tykkäis jos oma mies lihois monsteriksi. Syitähän varmasti löytyy monia millä erota ja nykyään niiden ei tarvitse kovin kummoisia olla ;)
ennemmin se, että toinen tykkää pitää huolta ulkonäöstään ja kunnostaan ja toista taas ei voi vähempää kiinnostaa. Sitten toisen menot mm. urheilu ym alkaa olemaan se, mistä tulee sanomista ja se liikkumaton kokee, että häneltä on pois ne toisen menot jne. Mutta luulisi että nämä eroavaisuudet tulisi ilmi jo seurusteluaikana. Itselläni on urheiluhullu mies ja tykätään onneksi molemmat treenaamisesta.
eikä aamutakki, paituli ja nanson kalsongit 24/7