Saako jostain ostettua kotimaisia pakastevadelmia?
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="21.04.2013 klo 18:59"]
K-Citymarketista olen ostanut.
[/quote]
Rasioissa olevat oli tosi kalliita, mutta löytyi myös pussissa, jotka oli hieman halvempia. Kuitenkin ihan kohtuullisen hintaisia, vaikka kalliimpia kuin ulkomaiset. En muista hintoja, muistan vain, ettei tuntunut hirmu kalliilta.
Voiko niisten kotimaisten seassa muuten olla osa ulkomaista marjaa, niin että siitä ei ilmoiteta? Salliiko laki sellaisen?
Prismassa näin viime viikolla. Olivat kyllä mielestäni aika kalliita.
[quote author="Vierailija" time="21.04.2013 klo 19:01"]
Voiko niisten kotimaisten seassa muuten olla osa ulkomaista marjaa, niin että siitä ei ilmoiteta? Salliiko laki sellaisen?
[/quote]
En osaa sanoa. Toivottavasti ei. Ainakin olen käyttänyt siinä uskossa, että ovat täysin kotimaisia. Eli en ole keittänyt niitä.
Kiitos. Ristiäiskakkuun tarvitsen vadelmia (vadelma-kinuskikakku). Käyn cittarista katsomassa.
ap
En tiedä, ehkä jonkun mummon pakkasesta löytyis. Mä sain purkin ilmaseks oman mummoni pakkasesta. Se on kyllä kurjaa kun ulkolaiset pitää kiehauttaa. No milläs teet vadelmakakun kun ei ne kiehauttamisen jälkeen ole enää kokonaisia vaan mössöä. Mä haluun vadelmakakun enkä vadelmämössökakkua.