Meneekö p-ontelo tulehdus ilman ab-kuuria pois?
Kommentit (7)
Pidä tarvittaessa nenä muutenkin " auki" nenäsuihkeiden (esim. Otrivin) tms. avulla.
Ja lääkäriin jos kipu jatkuu tai kovenee, ei kannata antaa tulehduksen levitä tai pahentua!
itse, lopulta 3 ab-kuuria ja 3x punktoitiin ja siihen en enään ikinä suostu. Mielummin kuuri ja kuntoon kun piikit nenään. Ja kaikilla kun ei lähde kotihoitokonsteilla tauti pois, itsellä oik. puolella ahtaumaa poskionteloissa, joten helpommin saan kunnon tulehduksen.
Ja riskithän tiedetään jos jää hoitamatta.
en hoitelis kotikonstein jos ei ole tosi usein ab-kuureja että jotenkin pitäis lääkitystä välttää. itelle lääkäri kehotti että ota ab-kuuri vasta jos ei mee muute ohi.. no tuntu et se helpotti, mut ihmettelin ku rupes tulee päänsärky päivittäin. kävin sit lääkäris ni silmänaluset täynnä mätää ja nyt sit vedän sitä kuurii.. sit jos ei oo paha ja näin ni voit tietty kokeilla ilman kuuriakin.. se on vaan niin tosi veemäinen sit jos pitkittyy
silloin ei ole poskiontelotulehdusta, turvotusta vain joka aiheuttaa samantyyliset oireet kuin poskiontelotulehduksessa. Särkylääkkeet ei auta jos poskarit tulehtuneet.
Minulla on ollut lukuisia poskiontelotulehduksia, ei pelkästään limakalvoturvotusta, mutta silti olen tarvinnut ab-kuurin niihin vain kaksi kertaa. Viruksen aiheuttama tulehdus paranee itsekseen.
Vierailija:
Minulla on ollut lukuisia poskiontelotulehduksia, ei pelkästään limakalvoturvotusta, mutta silti olen tarvinnut ab-kuurin niihin vain kaksi kertaa. Viruksen aiheuttama tulehdus paranee itsekseen.
esim. Heinix, syö sitä 7-10 päivän kuuri. Lisäksi haudo poskionteloita lämpimällä.