Pidätkö töissä joka päivä erinäköistä vaatekertaa?
Siis että onko sulla töissä
a) joka päivä erinäköinen vaatekerta
b) pari päivää peräkkäin samannäköiset vaatteet, joskin puhtaana
c) useamman kuin kaksi päivää peräkkäin samannäköiset vaatteet ?
Kommentit (39)
En sitä kyllä pyykkiin laita yhden päivän käyttämisen jälkeen, jos ei nyt ihan oikeasti haise tai jotain.
Aina samanlaisia johtuen kylläkin siitä, että mulla on erikseen työasu. Eipä tartte pähkäillä, mitä laittaa päälle.
Miksi vaihtaa joka päivä ellei ole likaantunut, työssäni likaantumista ei yleensä tule, ellen itse kaada päälleni esim. teetä :D
Yleensä siis kahta asua peräkkäisinä päivinä. Joskus saattaa mukaan tupsahtaa neljäskin mutta harvemmin.
Minulla ei ole tolkuttomasti vaatteita, joten ihan työhön sopivia asukokonaisuuksia riittää vain 2-3 viikoksi, pitkiä housuja on vain kolmet, ja työhön sopivia mekkoja/hameita neljä. Kahden viikon välein siis näkyy samoja vaatteita.
Toki kesä- ja talvivaatteita löytyy erilaisia, mutta jos ajatellaan tiettyä parin kuukauden jaksoa, niin siinä sitten vaihtelee kahden viikon välein samat vaatteet, joskus useamminkin, kun tykästyn johonkin tiettyyn asukokonaisuuteen.
en koskaan, kuuna päivänä laita samoja vaatteita kahta päivä peräkkäin - sehän olisi tosi tylsää! Tämä ei tarkoita sitä, että pesisin välttämättä päivän käytön jälkeen vaatteet, vaan laitan henkariin siliämään tai taittelen kaappiin takaisin.
(tai jätän rappusten kaiteelle kasaan, tämä on rehellisyyden nimissä se yleisin vaihtoehto)
Samat housut usein viikonkin, ellei tule käytettyä hametta välillä. Yläosia on vuodenajasta riippuen ehkä 4-7 käytössä ja neuletakilla saa vielä lisää vaihtelua, hihattomia toppeja en sellaisenaan töissä käytä.
Pidän jokaista yläosaa vain päivän kerrallaan, mutta pesen vasta kahden käyttökerran jälkeen.
Nyt olen kyllä pidemmällä sairaslomalla.
vaatteisiin, valkoiset housut ja raitapaita.
Vaatteet eivät likaannu töissä, joten ei kannata vaihtaa jatkuvasti.
Vaatteet ei parissa päivässä normaalisti mihinkään likaannu, enkä jaksa pähkäillä eri vaatevaihtoehtoja. Jotain erityistilanteita varten pitää joskus vaihtaa normivaatetusta joko edustavammaksi tai käytännöllisemmäksi, riippuen päivästä.
Housut on usein samat (mulla on vain muutamat työhousut), mutta paita on pakko vaihtaa, kesällä varsinkin. Ja ihan pyykkiin lentää saman tien, sen verran nuhjaantuu päivän aikana.
Ja usein tulee vaihdettua ihan huvin ja vaihtelunkin vuoksi yläosaa.
minulla on aina, vuodesta toiseen, samannäköiset vaatteet (pusero+housut) työliivin alla.
Kesällä lyhythihainen ja talvella pitkähihainen, mutta aina samat.
Syy: työnantaja vaatii yhtenäistä asua koko porukalle.
... käytän vain muutamaa suosikkivaateyhdistelmää, koska en jaksa miettiä joka kerta erikseen, mikä vaateyhdistelmä toimii.
Opiskeluaikana kauan sitten yritin korjata tätä perustylsyyttäni pukeutumisen suhteen. Kirjoitin valmiiksiharkitut asuyhdistelmät pienille lapuille, vedin edellisenä iltana kupista uuden lapun ja laitoin siinä luetellut vaatteet odottamaan aamua. Ei tarvinnut miettiä enää aamulla, että mitä pukisin päälle ja sopiiko ne yhteen kun olin miettinyt sen valmiiksi aikaisemmin. :D
Housuja pesen kerran viikossa eli pahimmillaan saattaisi olla samat housut koko viikon. Paitoja vaihtelen, talvella käytin vain yhtä villamekkoa, sitäkin siis kaksi päivää putkeen.
Käytän työssäni talvisin kolmenlaisia housuja ja sopivia puseroita on sitten ehkä 5-6 kpl eli kahden viikon välein käytin samoja vaatteita, joskus jopa aiemminkin. Nyt kesämmällä puseroita on käytössä enemmän, samoin housuja ja hameita. Silti töissä tulee käytettyä 6-7 paitaa ja ehkä kolmia housuja niiden talvisten lisäksi ja kahta hametta sen villahameen tilalle.
Vapaa-ajalla on sitten eri vaatteet. Jos tekisin töitä hellekelillä, niin kyllä vaihtaisin vaatteita päivittäin. Onneksi olen kesäisin lomalla.
Housuja voin pitää koko viikonkin ja raskaana ollessani pidin samoja housuja parikin kuukautta. Pesin viikonloppuisin. Paita on 2 tai 3 päivää eli toinen paita on 2 päivää ja toinen 3 päivää.
Eipä tarttee miettiä vaatetusta, kun töissä vaihetaan valkoset työvaatteet ja kengät. Hiuksiakaan ei tarttee laittaa, kun työnkuva vaatii hatun. On se heleppoa!
Jos jotain huonoa pitää hakea, niin hiukset ei ole kovin edustavat työpäivän jälkeen. =/
Meillä käy töissä paljon amerikkalaisia yhteistyökumppaneita ja Amerikassa ehdottomasti pitää olla eri vaatteet joka päivä.
Meillä ennen mun tuloa annettiin jopa vuosittain vaaterahaa.
Mulla on syksystä kevääseen käytössä 8 paitaa, 4 housua ja 4 hametta ja niistä on n 20 erilaista yhdistelmää.
Joo, mulla on kansio, jossa on aina vaateyhdistelmä kuvattu ja aina edellisenä päivänä laitan vaatekaapin sisäpuolella olevaan muovitaskuun seuraavan päivän setin.
Aina 4 vkon välein vien vaatteet kotiin, pesen ja tuon maanantaina takas.
Talvisin on käytössä muutama talvisempi hame, neule ja kesällä kesäisempiä paitoja, mutta yhteensä vaatteita on n 40.
Kaikki ovat vanhoja, en ole vuosikausiin ostanut taloudellisista syistä uusia, samoin työkengätkin ovat kaikki vanhoja malleja, onneksi aika ajattomia, mutta edelleen tosi vanhoja.
En ole käynyt ainakaan vuoteen vaatekaupassakaan, kun aina näen jonkun joka ostaa ison kasan vaatteita ja mulla ei ole edes kunnon sukkia.
Minulle on monta kertaa sanottu ettei rahatilannetta huomaa ulkonäössäni.
Vaatteet myös huollan, eli kun pesen vaatteet, tarkistan aina napit, jos joku sauma uhkaa lähteä purkautumaan, korjaan sen heti.
Eli pidän vaatteista myös hyvää huolta.
Viime talvena meni talvikengät rikki, tuli iso reikä sivuun ja paikkaaminen olisi maksanut 40 euroa. Pitää toivoa että kesällä löydän vastaavat kirpparilta. Mulla on muutamat vielä vanhemmat, mutta ulkonäöltään aivan kamalat. Eli periaatteessa pärjään, mutta mielellään uudet minulle haluaisin.
HOusuja tai hametta voin käyttää useamman kerran peräkkäin eri yläosien kanssa.
meillä on työnantajan antama työasu ja sen käyttöä edellytetään.
useimmiten a-b vaihtelua