Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko reilu 4 kg paljon vaikeampi synnyttää kuin 3 kg?

Vierailija
04.08.2006 |

Ensimmäinen lapsi oli meillä 3400 g ja autettiin imukupilla. Nyt on tulossa reilu 4 kgn vauva ellei ala nyt heti syntyä, pelottaa miten mahtuu ja miltä tuntuu se ponnistusvaihe?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnyttänyt sekä 4 että 3-kiloisen ja yhtä " helppoa" oli. Toki eri tilanne meillä kun ei käytetty imukuppia. Esikoinen oli päälle 4 kiloa ja ponnistin häntä melkein puoli tuntia. Toinen oli vähä päälle 3 kiloa ja hän tuli kolmessa minuutissa :)

Vierailija
2/2 |
04.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Molemmat lapseni olivat melkein samankokoisia, mutta tästä pystyt vertaamaan, kuinka paljon helpompi on toisen ponnistaminen:



Esikoinen oli 3900g, 51cm py:38,5cm. Ponnistus kesti 30 min. Repeämä, episiotomia ja hurjan kipeä alapää. Istuin renkaan päällä viikkokausia.



Kuopus 4000g, 53 cm py: 37 cm. Ponnistus 1 min!! Ei episiotomiaa, pienen pieni nirhauma. Alapää kärsi huomattavasti paljon vähemmnä kuin esikoisen syntymästä. Istuinkin melkein heti synnytyksen jälkeen.



Vaikka toinen vauvanne olisi isompi, se voi silti olla helpompi ponnistus kuin esikoisen imukupilla autto. Paljonko oli esikoisesi päänympärys ja miksi imukuppi otettiin avuksi? Juuttuiko kiinni vai loppuiko voimat ponnistukseen?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi neljä