Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko totta,ettei raejuustossa ole kalsiumia....?????

22.09.2007 |

Olen ajatellut, että hyvä, kun lapsi syö hyvällä ruokahalulla raejuustoa, saa ainakin kalsiumia, kunnes työkaverini väitti ettei siinä ole kalsiumia....ajattelin, että maidostahan se tehty,pakkohan siinä on olla. Niinpä paketista katsomaan ja siinä ei tosiaankaan energiäsisällössä mainita kalsiumia, kuten muissa maitotuotteissa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

suoraan kopioitu valion sivuilta: Raejuuston kalsiumpitoisuus on 70 mg/100 g. Valmistettaessa raejuustoa osa kalsiumista poistuu heran mukana. Pakkausmerkintäasetuksen mukaan kalsiumin määrä voidaan merkitä tuotteen pakkaukseen vain, jos sen määrä on vähintään 15% päivän saantisuosituksesta (eli 120mg/100g).



Valio rasvaton raejuuston kalsiumpitoisuus on palautettu maidon tasolle eli 120 mg/100 g. Tämä tapahtuu liuottamalla maitoon kalsiumvalmistetta, joka sisältää kalsiumlaktaattia ja -glukonaattia. Lisätyt kalsiumyhdisteet imeytyvät elimistössä hyvin, kuten maidon oma kalsium.

Vierailija
2/2 |
23.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.fineli.fi/food.php?foodid=649&lang=fi



eli tokihan nyt raejuustossa kalsiumiua on!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla