Ruotsi seonnut lopullisesti. Tintti-kirjat poistettiin kirjastoista rasistisina
http://www.verkkouutiset.fi/index.php/ulkomaat/35-ulkomaat-stt/109452-1…
MIkä noihin rakkaisiin länsinaapureihin on mennyt, selvästi kaikki ei ole ok.
Kommentit (18)
Että en nyt sanoisi että koko Ruotsin kansa on seonnut.
Se siitä sananvapaudesta, Ruotsi vajoaa ihailemiensa terroristien kanssa samalle tasolle, paska maa, jopa paljon paskempi kuin Suomi.
Tintit poistettiin YHDESTÄ kirjastosta, joka kaiken lisäksi on jonkinlainen erikoiskirjasto (Tukholman kulttuuritalon kirjasto). Eiköhän ne Tintit muissa ja enemmän käytetyissä kirjastoissa ole vielä ihan olemassa. Kokeilepa vaikkapa hakea www.biblotek.se, monessako Ruotsin kirjastossa Tinttiä vielä on lainattavissa (vihje: aika monessa). Aika usein nämä yksittäistapaukset johtuvat yhden ihmisen päätöksistä. Jos ei sitten siinä tapulissa kaikki kellot soi, niin ei mitään mahda. Onneksi kirjastoja on (vielä) aika paljon, joten tällainen hukkuu massaan. Keskustelun paikka toki.
poistivat kyllä ulkomaalaisen kirjat, milloinkahan Peppi-kirjat poistetaan -siellä on ihan sitä samaa maailman- ja ajakuvaa tarjolla.
poistivat kyllä ulkomaalaisen kirjat, milloinkahan Peppi-kirjat poistetaan -siellä on ihan sitä samaa maailman- ja ajakuvaa tarjolla.
Joko sekin on muutettu?
ei niin saa sanoa. Osataan suomessakin täällä ei myydä neekerinpusuja eikä saa leikkiä kuka pelkää mustaa miestä huoh
Koraanissahan puhutaan aika pahasti niistä kansoista, jotka ei tunnusta samaa uskontoa.
Peppi on täysin rasistinen tuotos. Ihmisissä ei ole rotuja eikä eroja, kaikki on kuin yhdestä puusta veistettyjä kuten koirat, kissat jne jne. Tämä on sitä nykyajan oppia.
ei niin saa sanoa. Osataan suomessakin täällä ei myydä neekerinpusuja eikä saa leikkiä kuka pelkää mustaa miestä huoh
Tummaihoinen kuningas? Onneks mulla on vanha versio tallessa, eikä kukaan lapsista ole alkanut rasistiksi, vaikka ovatkin kirjaa lukeneet.
Näiden nykyoppien mukaan. Ja millä nimellä Musta-Pekka kortit nykyään kulkee?
Siinäkään kirjassa ei paljon armoa anneta vääräuskoisille, jotka Jahve käskee tappamaan surutta. Tämä sama touhu jatkuu Israelin maalla edelleenkin, juutalainen herrakansa alistaa.
Miten tulee tästä nykypolitiikasta natsit mieleen ja Ruotsissa juutalaiset ovatko jo vainottuja ja ajettu maasta pois. Nyt palaa sitten jo kirjatkin mallin mukaan:
http://www.hs.fi/ulkomaat/Ruotsalaiskirjasto+poisti+Tintti-kirjat+rasis…
Ruotsi on kuuluisa maa 2000-luvun juutalaisvainoista, muslimit aikaansaaneet tämän:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/sweden/7278532/Jews-le…
Se on nykyään käsittääkseni Pekka-peli. Ilmeisesti se tummaihoisuus on niin huono asia että tämä Musta-sana on päätetty poistaa? Kuulostaa kyllä aika rasistiselta, mutta minkäs teet...
Englannissa jo 1980-luvulla joidenkin vasemmistokuntien valtuustot poistivat kirjastoista Viisikot, kun ne kaikki olivat eurooppalaisia heteroja.
Mielenkiintoinen aihe kaiken kaikkiaan.
Kai Ekholm on muuten tutkinut Suomessa kiellettyjä kirjoja:
http://jyk.jyu.fi/jyk/kokoelmat/julkaisut/kielletyt_kirjat/sis.htm
ja päätös peruttiin kun siitä nousi sellaine kohu.
on totta että monet Tintti-kirjat ovat sellaisia että ne ehkä eivät sovi ihan pienilel löapsilel vanhollisen asenteellisuutensa takia.
Ja olihan Aku-Ankkakin kielletty Suomessa ainakin joissakin kirjastoissa 1970-luvulla ja sitä uutista levitettiin ympäri maailman.
Siinäpä syy ruotsalaisten pelkoon...rättipäät tulee ja pommittaa, jos eivät saa herrakansan asemaa. Näin se tulee Suomessakin menemään, ei tämä maa osaa olla itsenäinen.