Missä asioissa työpaikallanne on alettu säästämään ?
Kommentit (22)
koulutuksiin ei pääse, matkarahat loppu (eli ei pääse asiakaskäynneille), työterveyteen saa mennä vain sairaana eli ei voi mennä esim. mittauttamaan verenpeinetta.
työterveydessä kanssa säästetään. -3-
Sijaisia palkataan vain hätätilanteissa.
Pomo suosittelee jatkuvasti palkattomien ottamista.
Mulle ei ole tullut tuollainen mieleenikään???:O
ja minusta se on aivan edesvastuutonta. Verorahoilla tehdään kaikenlaista älytöntä :( Sen verran isoja rahoja ilmeisesti pyörii budjetissa, että tulee joku sokeus. Kymppitonnit lentelee sinne ja tänne.
Tekijöiden määrässä.
Lisäksi sellaisissa pienissä asioissa joiden joku voisi kuvitella tsemppaavan työntekijöitä läpi rankkojen aikojen, kuten pikkujouluissa.
Meillä siivouksen taso on ala-arvoista. Ne hommat jotka pitäisi hoitaa päivittäin, niin niitä ei ole hoidettu koko syksynä. Esimerkiksi lattioilla juoksee villakoiria, pulpetteja ei ole pyyhitty, lavuaareja ei ole pesty. Asioista on valitettu, mutta on vain yksi mies hirveän suuressa koulussa tekemässä hommaa, niin ei yksinkertaisesti ehdi.
Peruskorjauksia on lykätty ja koulut ovat kaikki homeessa tämän vuoksi. Oma koulunikaan ei ole poikkeus tämän suhteen.
Ruoka on nykyään ala-arvoista. Määrärahaa ei ole varsinaisesti laskettu, mutta kun ruuan hinta on noussut, niin nykyään sillä 90 sentillä ei saa enää kunnollista ruokaa maitoineen ja leipineen.
Opettajien määrää ei ole vielä vähennetty, mutta kaikilla opettajilla on minimitunnit ja palkka on laskenut keskiverrosti noin 300 euroa kuussa. Oppilasryhmien koot on suurentuneet ja aikaisemmat noin 18 oppilaan ryhmät on nyt 24 oppilaan ryhmiä, joissa useita erityisoppilaita. Ryhmiä ei saada kuriin ja opetus ei toimi. Opettajat joutuvat poistamaan oppitunneilta käytävään huonosti käyttäytyviä lapsia. Tämä muutos on tullut parissa vuodessa hyvämaineisella alueella pääkaupunkiseudulla.
..että eihän meillä ole kunnon työterveyshuoltoakaan eli käytännössä sitä ei olekaan vaan mentävä omaan tervariin tai yksityiselle.
Ja ruoassa näkyy siten että pomo tilaa mahd halpoja ruokia ja vaihtelevuus suht niukkaa, välipalat tyyliin makea piirakan pala tai rinkeliä ja vettä.
-6-
Tehdään myös vähemmän kesällä, kesäsijaisia otetaan vähemmän ja lomia jyvitetään tasaisemmin alkukesään ja loppukesään. Lehtitilauksia on vähennety, määräikaisia ei juuri palkata ja jotain toimintoja on lopetettu. Koulutustoimintaa on supistettu. Osista vuokratiloja on luovuttu ja työntekijöitä ahdettu pienempään tilaan. Pikkujouluka ei koskaan ole ollut , eikä joululahjoja, joten niist ei voi säästää:-)
tilat kokonaan pois. Nyt ollaan mistä sattuu tilaa löytyyn. Samoin liikuntasalin vuorot opettajien peleihin.
Kopioida pitää kaksipuoleisesti, mieluummin ei lainkaan. Henkilöstölehti siirtyi paperilta sähköisiksi. Mitään virkistysrahoja ei ole. Koulutukseen ei enää pääse marras-joulukuussa. Virkoja jää täyttämättä. Toimipaikkoja yhdistetään. Henkilökunnalla teetätetään henkilöhallinnon ja taloushallinnon töitä (esim. matkalaskut tiliöintejä myöten). Ohjelmistohankinnat alkaa olla freeware-ohjelmia tai yritetään pärjätä itse kyhätyillä sovelluksilla excelissä. Tiedonhankintaan ei panosteta, tiedot tietokannoissa vanhentuu, kun ei ole päivityksiä. Ei välitetä vaikka asiakas ei tekkään kuten piti, valvonta pettää siinä suhteessa. Välitetään vain isoista asiakkaista, koska niissä isot rahat kiinni. Uusiin määräaikaisiin tehtäviin haetaan henkilöitä sisäisellä haulla, mutta hauissa sanotaan, että omalla palkallaan siirtyvät. Sijaista ei siksi ajaksi palkata. Tehtävätasot pidetään tahallaan väärinä, työnkuva ei vastaa vaatimustasoa. Palkkakehitys on kaikilta seis, vaikka työt muuttuisi miten vaikeiksi. Eläkkeelle lähtevien toivotaan häippäävän mahdollisimman pikaisesti (pomo keskustelee säännöllisesti tilanteesta). Pomot vähentäneet tiedottamista, tietoa alettu panttaamaan, jotta pystytään ikävimpiin leikkauksiin. Toimitiloissa siirrytään avokonttoreihin (mitä IHAN kaikki inhoaa, paitsi niskaan huohottavat pikkupomot). Lakipykäliä muutettu, että irtisanominen olisi helpompaa... mm. työterveyshuollon avustuksella. Ihmisten ei anneta enää sairastaa, sairaita aletaan kyttäämään enemmän. Jne.
- Siivoojat ulkoistettu (huonommat)
- Ei palkata uusia, vaan sijaiset hoitaa työt (minä yksi sijaisista)
- Huonompi ruoka
- Potilaan aamupesussa ei saa käyttää enempää kuin 2 pesulappua (kukaan ei noudata tätä)
- Latexhanskat huonolaatuisemmat
- vaippoja saa vaihtaa vain kaksi kertaa päivässä, vaikka olisi tullut isompi hätä (tätäkään ei kukaan noudata - meidän osastolla vaihdetaan vaipat aina tarvittaessa)
tv. sh-opiskelija vanhusten vuodeosastolta
-opettajilla minimitunnit
-tukiopetustunteja on vähennetty
-kerhotunteja vähennetty
-ei saa palkata koulunkäynninohjaajia
-koulukuraattori jeataan kolmen muun koulun kanssa, joten hän ei käy meillä edes joka viikko, vaikka tarvetta olisi joka päivä
-terveydenhoitaja jaetaan kahden muun koulun kanssa, hän on meillä 4 tuntia viikossa, vaikka tarvetta olisi joka päivä
-uusia työkirjoja ei saa tilata kaikkiin aineisiin, eli saa tilata vain yhden, josta sitten kopioidaan. Lukukirjat kierrätetään.
-maahanmuuttajaluokilla on ihan liikaa oppilaita ja uusia ei ole varaa perustaa, joten maahanmuuttajaoppilaat laitetaan ummikkoina tavallisiin luokkiin.
-lounaalla yhä enemmän keittoja ja puuroja
-keittäjiä oli ennen kaksi ja nyt vain yksi, joka tekee siis kahden työt. Oppilaita laitetaan keittäjän avuksi, jotta hän saisi kaikki hommat tehtyä
-uusia työkirjoja ei saa tilata kaikkiin aineisiin, eli saa tilata vain yhden, josta sitten kopioidaan.
Lähes kaikkien työkirjojen kopiointi opetustarkoitukseen on kiellettyä.
vessapapereista lähtien kaikki muuttui halvempaan ja huonompilaatuiseen.
Siivousfirma halvempaan ja huonompaan, käy harvemmin, jonka huomaa.
.
Esim. värillisiä post it-lappuja ei enää tilata, ainoastaan halpoja vaaleankeltaisia. Pitäisikö itkeä vai nauraa... Samalla kaupunginjohtaja osallistuu johonkin 70 0000 euron koulutusmatkaan... :/
firmalla menee hyvin eikä ole ryhdytty pihistelemään. Pikkujoulutkin vietetään entiseen tyyliin rahaa säästämättä.
kaikki muuttui halvempaan ja huonompi laatuiseen.
Yksiköitä yhdisteltiin osittain.
Siivousfirma halvempaan ja huonompaan, käy harvemmin, jonka huomaa.
Hmmmmm, mitäs muuta vielä...