Olen niin pettynyt, loukattu, surullinen enkä tiedä miten toimisin :( Mies sai poliisilta kirjeen.
Koko pääsiäinen meni vatvoessa tätä asiaa mielessäni enkä edelleenkään tiedä miten ottaisin asian esiin miehen kanssa, pelottaa seuraukset.
Eli torstaina miehelle tuli poliisilta kirje, jonka hän töistä tullessaan avasi, nyt muistan että valahti silloin hieman kalpeaksi.
Silloin sanoi, että kirjeessä oli kutsu tulla anatamaan lausunto jostain hänen näkemästään peräänajosta tms. pikku onnettomuudesta.
En kiinnittänyt asiaan silloin sen enempää huomiota, kun oli muutenkin juuri pahimmat pääsiäishässäkät meneillään, siivous kesken ja kauppaanlähtö edessä.
No sitten lauantaina ihan sattumalta järjestelin lapsemme kirjahyllyä ja se kirje tupsahti sieltä esiin ja jostain hetken mielijohteesta avasin sen ja katsoin sisään ja siellä olikin kuva autostamme, jota ajoi joku tuntematon nainen ja nähtävästi mies istui vieressä. Liitteenä oli selvityspyyntö kuljettajan henkilöllisyydestä ylinopeusakon määräämistä varten.
Minä romahdin ihan täysin, en voinut muuta tehdä kuin tärisin lapsen sängyllä. Odotin pääsiäisen aikana mieheltä jotain selitystä asiasta ja mielessäni harhailivat kaikenlaiset asiat.
Nyt miehen lähdettyä töihin kävin tarkistamassa kirjahyllyn ja kirje oli hävinnyt eli mies oli ottanut sen mukaansa.
Mitä minun pitää tehdä? En haluaisi erotakaan mutta haluan selvyyden tähän asiaan.
Voihan se olla, että nainen on esim. ollut joku miehen työkaveri, kollega, mutta tietenkin todennäköisimmältä tuntuu että miehellä on joku toinen nainen
Kommentit (52)
kun löysit kirjeen?
nyt sinulla ei ole enää todisteita.
ylinopeutta, niin mukana ei ollut mitään valokuvaa. Onko toi käytäntö paikkakuntakohtaista?
kolmeen päivään asiaa puheeksi miehesi kanssa? Jos et, niin aika outo avioliitto teillä.
Se on tietenkin selvää, että mies oli piilottanut kirjeen lapsen hyllyyn jotta sinä et saisi ylinopeudesta tietää.
Sakko lähetetään auton omistajalle, eikä lähdetä enää selvittämään kuka ajoi autoa. Omistaja sitten voi itse kiistää sakon ja selvittää kuka ajoi kyseisenä aikana autoa, ellei sitten vapaaehtoisesti maksa sakkoa. Eli, provo.
kun löysit kirjeen?
nyt sinulla ei ole enää todisteita.
Jotenkin lamaannuin siinä tilanteessa ja sitten kun olin laittanut kirjeen takaisin sinne hyllyyn en enää pystynyt katsomaan sitä.
ap
ylinopeutta, niin mukana ei ollut mitään valokuvaa. Onko toi käytäntö paikkakuntakohtaista?
Tapahatumapaikkana oli Varsinais-Suomi.
ap
Sakko lähetetään auton omistajalle, eikä lähdetä enää selvittämään kuka ajoi autoa. Omistaja sitten voi itse kiistää sakon ja selvittää kuka ajoi kyseisenä aikana autoa, ellei sitten vapaaehtoisesti maksa sakkoa. Eli, provo.
rikesakon määrän eli menee päiväsakoille, niin silloin pitää kuljettajan henkilöllisyys selvittää?
ohis
ei taida olla totta tää?
Meillä ei ole autoa. Olen lukenut, että nykyään on nopeusvalvontakameroita, joiden kuvilla rikos voidaan todistaa. Mutta mistäpä minä tiedän ...
Taisi jokunen pettäjä jäädä kiinni niiden Googlen katukuvien takiakin :)
7
olisi miehesi tunnustanut asian niinkuin se oli.
MIEHELLÄSI ON SUHDE.
kolmeen päivään asiaa puheeksi miehesi kanssa? Jos et, niin aika outo avioliitto teillä.
Se on tietenkin selvää, että mies oli piilottanut kirjeen lapsen hyllyyn jotta sinä et saisi ylinopeudesta tietää.
ja mielessä velloi kaikenlaiset ajatukset. Halusin kai että mies ottaisi oma-aloitteisesti asian puheeksi.
Ja vähän hävetti sekin kun olin mennyt avaamaan sen kirjeen :(
ap
turha vinkua provoa,kun ette asiasta mitään tiedä.
Pelkkä sakko postissa ja jos jotain epäselvää niin kutsu laitokselle selvittää.
Pelkkä sakko postissa ja jos jotain epäselvää niin kutsu laitokselle selvittää.
60 km/h rajoitusalueella 26 km/h ylinopeutta
Nopeusvalvontakamerasta ei tule kuvia kotiin, vaan niitä voi käydä tahtoessaan katsomassa poliisilaitoksella. Ainoastaan sakko tai huomautus tulee postitse.
Minun siskoni mies jäi kiinni toisesta naisesta juuri samalla tavalla. Tai korneinta oli, että sakko tuli siskolleni, koska auto hänen nimissään. Hän joutui käymään poliisilaitoksella näyttäytymässä, ettei ole kuski/vieressäolija.
koska siinä voi näkyä muitakin kuin kuski ja se olisi tietosuojalain vastaista. Sen valokuvan - josta muut kuin kuski on poistettu näkyvistä - saa nähdä poliisilaitoksella kun menee sinne selvittämään asiaa sakon määräämistä varten (ja sinne pitää myös aina mennä, ei vain silloin kun on joku epäselvyys, vaan kutsun saa aina.)
Nii nettä provohan tämä.
Poliisi lähettää tiedon ja selvityspyynnön kotiin. Eli pyydetään kertomaan kuka autoa ajoi ja myöntääkö tekonsa ja minne poliisiasemalle haluaa mennä mahdollisten jatkotoimien takia. Ei sieltä mitään kuvia putkahda.
rakastat oma aääntäsi liikaa. Sitten vielä käytät tuota "No" -sanaa siirtyessäsi käänteestä toiseen.
Mikset keskity kirjoittamaan jotakin kaunokirjallista palstalla provoilun suhteen? Liity luovan kirjoittamisen porukkaan kansakaisopistossa tai netissä.
Otan osaa :(