Onko olemassa miehiä jotka ovat uskollisia ja aidosti eivät koe sitä ongelmaksi?
??
Eipä ole tullut vielä yhtäkään vastaan.
On
a)"uskollisia" jotka pettää salassa
b) kulissimiehiä, pettäminen tiedossa mutta suhde jatkuu
c) oikeasti uskollisia, jotka kärsii siitä kaiken aikaa -> elämä pilalla
d)sitoutumattomia, jotka tiedostavat kykenemättömyytensä yhteen suhteeseen, eivätkä sen vuoksi edes aio hankkia yhtä naista
Kommentit (53)
mutta todellakin haluan uskoa ettei mieheni petä mua koskaan. Ei ole pettänyt ketään ennen muakaan. Uskoisin, että kun hän haluaa toista naista, niin reilusti eroaa musta ensin. En pystyisi olemaan rakkaus-suhteessa, jos en luottaisi mieheeni 100 prosenttisesti.
Periaatteiltaan sellainen, että ei voisi ikinä pettää.
Hänelle jo se oli aluksi hankala asia, että minulla oli nuorempana vähän villimpi ajan jakso.
Ja jos sitten tosiaan pettää, niin sen täytyy tapahtua kauppareissuilla joilla en aina ole mukana, muuten ei oikein mahdollisuuksia ole.
Eli mies ei (esim. uskontonsa/periaatteittensa tms.) vuoksi petä, mutta haluaisi kyllä muita naisia. Eli ilmeisesti sitten kärsii tilastaan.
Miespuolinen kaveri on joskus valaissut asiaa näin.
ainakin yksi sellainen. Tehnyt kyllä ihan selväksi että hän ei pettämistä hyväksy missään muotoa, että se on kerrasta poikki, jos jotain sellaista tapahtuisi. Eikä ole syytä epäillä miehen sanoja.
Toisaalta, luottamus on parisuhteen perusta. Miten voisi edes rakentaa kunnollisen parisuhteen jonkun kanssa, jos ei pysty luottamaan? Puolin ja toisin.
Tällaisessa suhteessa on ilo olla! Ei kummankaan tartte olla mustasukkaisia, kyttääviä harakoita, vaan voidaan olla vapaasti missä milloinkin ja antaa toiselle sama vapaus.
Ei mitään kuulusteluja, ei vainoamista, ei toisen viestien lukua, ei perään soitteluja ym. Helppoa olla onnellinen
Toistaiseksi tyytyy muiden naisten katseluun. Jos joskus rupeaa ihan tosissaan haluamaan seksiä muiden kanssa, niin sitten keskustellaan, näin on sovittu.
jos olette 24h yhdessä... :D
No jos taas ette ole, miten voit olla varma ettei pettäisi? Käys vaikka lukee deittipalstojen varattujen miesten ilmoituksia - sieltä käy hyvin ilmi miten homma hoituu ilman että vaimo saa tietää.
Alkoi oksettaa, kun luin niitä ilmoituksia. Vaikka sinkku olenkin.
luulen, en siis tiedä, mutta luulen, että mä oon useammin ajatellu jotain vierasta miestä, ku mun mies vierasta naista :) Niin kauan ku pysyy ihan vaan pään sisällä, ei haittaa mua.. :)
Mutta meillä hyvä, lämmin, tasapainoinen suhde, että vaikea tähän olis kolmatta osapuolta kuvitella.. siis kumpikaan tuskin kaipaa sitä, mitä pettämisestä seuraa. Niin ja voidaanhan me tosiaan ihan yhdessäkin todeta, että joku on kaunis tms. enkä mä oo kokenu sitä ongelmaks. Ei se ole pettämistä mun silmissä. Ehkä mä vaan oon varma itsestäni ja paikastani mieheni elämässä.
Mutta en kyllä usko, että hänellä olis isoja himoja muihin naisiin nähden.
Tajuatte varmaan, että jokaisella ihmisellä halut ovat erilaiset. Hormonit hyrräävät eri tahtiin. Toisilla miehillä ne hommat eivät ole aina mielessä. Silloin ei tarvitse myöskään pettää. Ja ihan voi onnellisena elää elämäänsä.
Mun miehelle 1-2 kertaa viikossa on ihan riittävä tahti. Toisaalta hän on myös todella lojaali luonteeltaan, ja herkkä. Ei pystyisi kohtaamaan mua enää, jos pettäisi. Ja kuulemma kenelläkään muulla ei ole hänelle mitään annettavaa, paitsi minulla.
vastaajaa 11, munkaan miehellä ei juuri minkäänlaista sukupuoliviettiä.
Hänellä ei ole koskaan ollut voimakas libido, joten en usko, että hänellä olisi mitään tarvetta pettää, jos pettämisellä tarkoitetaan seksiä. En ole koskaan sanonut hänelle ei, vaan otan aina kun saan.
Hänelle seksi ei ylipäätään ole suhteen olennaisin asia eikä hän siis ole kanssani seksin takia, vaan siksi, että viihtyy seurassani ja kokee voivansa kanssani olla täysin oma itsensä. Hän sanoo ettei ole aiemmin tavannut naista, jonka kanssa jaksaisi keskustella puolta tuntia tai pidempään.
Minulle ei olisi ongelma, jos hän pettäisi (ellen saisi tietää), mutta uskoisin hänen olevan uskollinen.
kyllä ihan kaverisuhteeseen (seksiä 0-4 kertaa vuodessa) tyytyisi vain siksi, ettei mies sitten ainakaan seksiä harrasta muiden kanssa. Semmoiset miehet sitten kai voivat olla rakastuneita muihin ja tämä on heille sitä pettämistä, jos ovat syvissä ystävyyssuhteissa muihin naisiin.
..kenelläkään toisella naisella ei ole mitään sellaista, mitä hänen vaimollaan ei olisi. Siksi uskottomuudessa ei olisi mieltä.
En ole kyllä tavannut yhtäkään uskollista miestä,siis oikeasti joka 100% olisi vain ja ainoastaan yhden naisen mies...jos mies ei fyysisesti petä niin pettää ajatuksissaan ja touhuaa kaikkea hämärää ns.rajojen puitteissa mutta silti jos vaimo saisi tietää niin varmasti loukkaisi.
Mieheni myös sanoo ettei ikinä voisi pettää ja ei ikinä antaisi itselleen sitä anteeksi jos niin meille tekisi...silti on kaikkea epämääräistä selän takana tehnyt ja en olisi ikinä hänestä uskonut koska hänenhän piti olla rehellinen ja luotettava ja sitä minulle vakuutteli paljon aikoinaan.Nykyään uskon vaan itseeni,parempi niin ettei tule pettymyksiä.
Et ole ainkaan meidän kotiovella käynty kysymässä miehen mielipidettä. Ajatella, on myös olemassa miehiä, joilla on ihana suhde ihan ikioman vaimon kanssa. Ja juu, eivät käsi siitä suhteesta yhtään. Mutta näitä miehiä ei ap tietenkään voi tavata, he kun eivät luuhaa baareissa. Toivon onnea ap:lle, että hänkin joskus löytäisi onnen jostain.
naiset tuntuvat unohtavan, että miehet ovat ihan tavallisia ihmisiä niin kuin naisetkin. Onko tuollaisia naisia olemassa? on tietysti, joten miksi ei olisi sellaisia miehiä? maailma on pullollaan ihmisiä, ja siihen joukkoon mahtuu niin erilaisia ihmisiä, ettei sitä pysty edes kuvittelemaan.
Jos teillä on miehinä jotain keskenkasvuisia himopettereitä, niin muistakaa että kaikilla ei ole. Kärsittekö itse yksiavioisessa suhteessa? Minä en kärsi, eikä miehenikään. Tottakai jokainen joskus miettii, millaista olisi olla jonkun toisen kans jne mutta ei kai kukaan fiksu siitä KÄRSI:D
petä. Ja joillekin miehille seksi ja sata erilaista pillua ei ole elämässä itseisarvo.
Uskonnosta ja muusta sellaisesta ei ole kyse, en vain jaksa kirjoittaa esseetä tästä. Mutta tiedän.
Miksi miehistä puhutaan kuin he olisivat ansassa josta he kuitenkin pakenevat? He ovat raukkoja ja uhreja? Heistä puhutaan kuin eläimistä.. On se säälittävää kun pitää olla vain yhdessä suhteessa ja siitä kärsiä.
Parisuhteeseen sitoutuvat molemmat omasta halustaan, eivät (toivottavasti) pakotettuina. Kyllä se on ihan miehenkin vastuulla viihtyä siinä parisuhteessa johon on ryhtynyt tai kertoa jos ei viihdy. Ei nainen voi vain roikkua miehessä ja toivoa että se pysyisi tässä...
Minusta on myös naisen tehtävä huolehtia omasta viihtyvyydestään eikä ripustaa toivoaan vain mieheen. Kaikki lähtee siitä, että molemmilla on hyvä olla, on omia harrastuksia ja oma elämä. Sitten voi olla kivaa yhdessä.
En todellakaan väitä että meidän suhde on yhtä auvoa.. Se on välillä mukavaa välillä kamalaa. Lapset imee viimeisetkin mehut mutta tämä polku on valittu yhdessä tallattavaksi ja tästä yritetään pitää huolta pitämällä huolta omasta jaksamisesta ja sallimalla molemmille hengähdystaukoja ilman hysteeristä pelkoa sivusuhteista. Toki ne yhteiset hetket ovat kultaakin kalliimpia sikäli kun niitä saa järjestetyksi.
Kokemukset - kyllä - tältä palstalta ja omasta tuttavapiiristä sekä miespuolisten kavereiden kertomuksista...
Mikään ei sitten ole naiivimpaa kuin "minun mieheni ei varmasti petä" -kommentit. :D
Media ja mainosmaailma ovat sekoittaneet monien nuppia, mutta on sellaisiakun, jotka rakastavat vain yhtä naista.