Vinkkejä miten kestää treffit viisastelevan suurperheen äidin kanssa
kun itsellä pieni vauva ja elämä vasta opettelua eikä kaikki ole ollut ruusuilla tanssimista. Näen jo sieluni silmin arvostelun ja tyhmät kommentit! Tsempatkaa mua!!
Kommentit (6)
minulla on suurperhe ja äidilläni vain yksi lapsi. Silti hän tietää KAIKEN enkä minä osaa mitään, omasta mielestään
Mutta on se niinkin, että niitäkin löytyy, jotka ajattelevat tietävänsä paljon lapsista, kun heillä on kokemusta monesta omasta lapsesta. Siinä sitten helposti unohtuu se, että niissä omissa lapsissa on usein paljon samaa, ne kun on samoista vanhemmista syntyneitä. Ja sitten ei tulla ajatelleeksi, että ihan eri aineksista luodut lapset voivat olla hyvin toisenlaisia.
Ja jos ap:n lapsella on jotain erityisongelmia, niin eipä niistä saata toinen tietää ja ymmärtää paljon, jos ei ole omaa kokemusta - vaikka olisi kuinka monta tervettä omaa lasta. Eikä kaikilla äideillä ole automaattisesti mahtava empatiakyky.
- siis äidiltä, jolla on aika hiivatin paljon enemmän kokemusta lastenhoidosta kuin sinulla? Taidat olla alemmuuskompleksinen ja asenteellinen :D
että "ai, ihanko totta?" ai, näinkö se tehdään?" No onpa hyvä että kerroit", jne.
Pyörittele silmiä vielä päälle, niin eiköhän se siitä.
Toinen, ehkä paremman mielen antava tapa on vyöryttää kaikki paha olo ulos, pitää puheenvuoro itsellä. Anna ymmärtää, että tarvitset kuuntelijaa.
Olen kohta 4 lapsen äiti, ja muutamalla kaverilla on eka lapsi. Olen ihan täpinöissäni höpötellyt heille kaikenlaista, kun on niin kivaa kun ollaan VIHDOIN samassa tilanteessa.
Mä en ainakaan halua arvostella, en haluais lisätä toisen pahaa oloa. Tyhmiä kommentteja voi tän kotiäidin suusta toki tulla... :)
Ohjeeksi sulle, ota rennosti! Sä olet kuitenkin SUN vauvan paras asiantuntija!!
mutta olen aina tietoisesti välttänyt neuvojen ja ohjeiden antamista ja omista kokemuksistani kertomista tuoreille äideille! Jos joku suoraan kysyy, kerron mielipiteeni mutten muuten koska uskon että se ärsyttää suunnattomasti kokemattomampaa äitiä, minua ainakin aikanaan.