2 kerroksinen RT- puolesta/vastaan?
Ollaan ehkä muuttamassa 2-kerroksiseen rivariin. Meillä 4v- lapsi.
Onko hyvä ratkaisu tuo 2 kerrosta? Mitä huonoja puolia siinä voisi olla?
Kommentit (14)
Senkin 8m2 voisi käyttää asumiseen mikä menee portaikkoon. Viimeksi asuimme 10kk 2 krs rivarissa nyt rakennusaikana ja se oli ihan kamalaa - tietty olemme tottuneet muutenkin lähes 200m2 asuntoon joten 84m2 kahdessa kerroksessa oli ahdistavaa! Jos joskus muutamme takaisin rivariin sen pitää olla 1 tasoinen.
tai oikeastaan 1,5 :)
Aivan ehdoton valtti on tuo monen jo mainitsema siivousnäkökulma, eli alakerta on meillä aina siisti, yläkerrassa on sitten leikkejä levällään jne.
Samoin lapsilla on oma rauha yläkerrassa leikkiä ja mennä nukkumaan jne.
Imureja meillä on 2 kpl, toinen ylhäällä ja toinen alhaalla - portaiden imuroiminen on kylläärsyttävää, se on pakko myöntää :)
Ihan pienten kanssa portaat on vähän hankalat, mutta lapsiportti on hyvä ratkaisu siihen.
Itse en haluaisi asua yksitasoisessa, ne ovat taloinakin jotenkin sellaisia lättänöitä :) Mutta nämä ovat tietenkin makuasioita.
En muuten ole kovinkaan usein törmännyt rivariasuntoon jossa kulku takapihalle olisi makuuhuoneen kautta. Itseasiassa en kavereiden kämpistä tiedä ainuttakaan jossa näin olisi.
Me asutaan 2-kerroksisessa ja viihdytään erinomaisesti. Minä ja mieheni olemme molemmat asuneet 2-kerroksisessa rivitaloasunnossa myös lapsuutemme, joten ei ole traumoja jäänyt, kun olemme itse päätyneet sellaiseen ;-)
Meillä ainakin käynti takapihalle on olohuoneesta (samoin on ollut lapsuudenkodeissamme), ja käsittääkseni se on yleinen ratkaisu. Makuuhuoneet ovat ylhäällä, mikä tuo mukavasti rauhaa.
Otin sitten sen rivarin... :)
Kiitokset kommenteistanne.
kun jos tulee vieraita eikä paikat ole tiptop niin yleensä riittää alakerran paraatipuolen siivous kun makuutilat on erikseen
huono puoli on tavaroiden kantaminen portaissa ja satunnaiset vähältäpititilanteet kun joku meinaa kompastua
Me asuttiin yli 5v kaksikerroksisessa rt-osakkeessa. Nyt meillä on ok yhdessä tasossa.
Mua kyllästytti se jakautuminen, tilaa oli, mutta vieraiden kanssa "piti" olla aina alhaalla, missä oli keittiö ja olohuone. Ja toinen juttu se rapuissa juokseminen, aina oli jotain väärässä kerroksessa.
Mutta ei nuo mitään muuttoa estäviä juttuja ole, muuttaisin uudestaan samanlaiseen, jos pitäisi.
Joten antakaa mennä! :D
Molemmissa on kylppärit ja osaa tavaroista on kahdet kappaleet. Pieni luiikunta tekee hyvää, eimun mielestä kauheasti joudu tavaroitten takia kerroksesta toiseen hyppäämään. Yläkerrassa on oma rauha, mikä on kiva.
puolesta:
*juuri tuo siivouspuoli, eli vain toinen kerros tarvii olla "esittelykunnossa" (edellyttäen että oleskelutilat on siellä)
*Nukkumaan menijöillä oma rauha jos makuuhuoneet eri kerroksessa kuin olohuone
vastaan:
*Imurin roudaaminen portaita alas = kamalaa!
*tavarat tosiaan aina väärässä kerroksessa! (Tosin siitä tulee hyötyliikuntaa!)
*Monissa 2-kerroksisissa on ihan älytön ratkaisu se, että takapihalle mennään alakerrasta makuuhuoneen läpi!! Mene siitä sitten grillaamaan takapihalle lasten ja koirien kera olohuoneen läpi. Ja jos joku haluaa mennä nukkumaan kun toiset jatkaa illanistumista pihalla, ei käy!
*Lapset väistämättä jossain vaiheessa kompuroi portaissa
Hyvä huomio!Pitääkin muistaa tosiaan tarkistaa tuo mistä mennään pihalle. Huomenna saan avaimet ja pääsen katsomaan asuntoa.
2-kerroksinen RT on hyvä valinta. 4 v. ja isompi lapsi menee portaat ylös ja alas kevyesti. Lisäksi toisen kerroksen saa yleensä rauhoitettua nukkumiseen ja toinen kerros on oleskelua yms. varten.
Sen sijaan vauvan ja taaperon kanssa 2-kerroksinen on hankala. Pitää olla varovainen, ettei tule vahinkoja portaissa.
RT:n kannattaa myös olla riittävän suuri, jotta ei tule "kuin yksiössä asuisi"-fiilistä. Yhden kerroksen pinta-alan olisi hyvä olla vähintään 50-60 neliötä tai mielelllään enemmänkin. Näin oleskelutilat eivät tule aivan mahdottoman ahtaiksi, kun on vieraita kylässä.
eikös eräs toimittaja kompastunut lakanoihin portaissa ja istuu nykyään pyörätuolissa, oli hengenlähtö lähellä...
Keskikerroksessa "julkiset tilat", ylhäällä makuuhuoneet ja työhuone ja alhaalla saunatilat, kodinhoito + telkkarinkatselu yms. Ollaan tykätty kovin. Kerrosala on 70, joten ei ole mitään tornitalo-fiilistä.
Itse asumme myös 2-kerroksisessa rivarissa ja tykätään todella!
Meillä vauva, eikä ole koskaan tullut mieleen, että olisi hankala ratkaisu. Eikä pelota sekään, kun vauva oppii liikkumaan; kun asunnossa on portaat, niin ne myös on ja luotan siihen, että vauva/lapsi oppii niissä jossain vaiheessa luonnostaan kulkemaan, eikä tarvitse portaita muuallakaan ihmetellä.
Kaverini sen sijaan ei tykkää asunnostamme, on siitä asti sanonut sen olevan epäkäytännöllinen, kun sai tietää että olen raskaana.
No eiks tää Pirjo Kuappinen istu nyt pyörätuolissa koska kompastui portaissa...