Rap-artisti Turistin paidanjakotilaisuus riistäytyi käsistä Helsingin Malmilla torstai-iltana.
Saana, 19, Malmin kaaoksen keskellä: Lapset juoksentelivat päin autoa ja hakkasivat ikkunoita "Ihmiset repivät paitaa pienen lapsen kädestä"
Poliisin johtokeskuksesta kerrotaan Iltalehdelle, että paikalla oli poliisipartion mukaan noin parisataa lasta ja nuorta. Lapset ja nuoret tulivat hakemaan tilaisuudesta Turistin ilmaisia fanipaitoja. Tilanne kuitenkin kärjistyi, kun lapset ja nuoret alkoivat repiä paitoja toistensa käsistä.
Mikä helsinkiläisiä vaivaa kun tällaisia uutisia on joka päivä? Sama juttu jokaisen juhlapäivän kohdalla kun tekevät kaupungistaan kaatopaikan. En käsitä.
Kommentit (41)
" Kun Turisti tuli paikalle, lapset juoksivat pakettiautoa päin ja hakkasi ikkunoita. Auton ajaja joutui painamaan monta kertaa tööttiä, hän jatkaa.
Saana kertoo Iltalehdelle nähneensä, kun lapset ja nuoret taistelivat ilmaisista t-paidoista ja tämän seurauksena löivät toisiaan. Saana ei nähnyt, että kenellekään olisi tullut pysyviä vammoja, eikä hän nähnyt verta.
Turistilla oli pakettiauton päällä sylissään kaksi ihan pientä lasta. On kummallista, miten äiti antaa pienen lapsen räppärin syliin. Lapsella oli kädessään ilmainen paita ja ihmiset repivät sitä pienen lapsen kädestä pois.
Saanan mukaan Turisti oli poistunut paikalta pakettiautolla.
Saanan pikkusisko sai itselleen ilmaisen t-paidan. Pikkusiskolta irtosi kuitenkin kynsi.
Minullakin oli kädessä paita, mutta joku hyppäsi niskaani ja sai sen napattua. Kyllä minun sormeeni vähän sattui, mutta onneksi selvittiin ilman isompia haavereita, Saana sanoo."
🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿👧🏻🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿👧🏻🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿👧🏻🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿👧🏻🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿🧔🏿
Missä rap-"musiikki", siellä huumeet ja väkivalta.
Vierailija kirjoitti:
Missä rap-"musiikki", siellä huumeet ja väkivalta.
Ja kalluja.
"HS: Mies päästi tuhon valloilleen Oodi-kirjastossa: Virtsaaminen oli vasta alkua
Helsingin hovioikeus tuomitsi Helsingin keskuskirjasto Oodiin murtautuneen 23-vuotiaan miehen ehdolliseen vankeuteen sekä korvaamaan aiheuttamiaan vahinkoja lähes kymppitonnin edestä, uutisoi Helsingin Sanomat.
Rikos tapahtui HS:n mukaan helmikuussa 2023. Päästyään luvatta sisälle mies hajotti kirjaston irtaimistoa, muun muassa pöytiä, valaisimia, tuoleja, lainausautomaatin ja tabletin. Lisäksi mies virtsasi kirjaston kahvilaan ja anasti sieltä pillimehun. Nukkumapaikkaa etsiessään hän vahingoitti lisää kirjaston irtaimistoa, HS kertoo."
Toinen uutinen Helsingistä tänään. Kallujen pääkaupunki.
"Tällaiset jäljet jäivät Helsingin ison poliisioperaation jäljiltä naapurit kertovat kiinniotetusta miehestä
Poliisi piiritti kerrostaloasuntoa lähes 2,5 tuntia Helsingin Vesalassa torstaina."
Ja siinä kolmas. Hieno kaupunki, hienot ihmiset.
"Kolmea poliisia kohti ammuttiin vuorokauden sisällä Helsingin seudulla Hyökkäys koko suomalaista yhteiskuntaa vastaan
Väkivalta|Välikohtaukset kertovat yhteiskunnan muutoksesta, sanoo Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja."
Siinä neljäs. Onko siellä pohjavedessä jotain vai mistä tämä silmitön riehuminen ja sekoilu johtuu?
Ekan kerran kuulen tämmöisestä turisti räppäristä. Joku nobody
"Helsinki-halliin on murtauduttu keskiviikon ja torstain välisenä yönä.
Varkaat olivat tiettävästi tunkeutuneet nykyiseen Helsinki-halliin katon kautta ja kiertäneet sen jälkeen kaikkialla päähallin tiloissa. Jälkien perusteella myös areenan lisäsiivessä olevaan Jääkiekkoliiton toimistoon oli jalkauduttu."
Ai sitäkö se olikin, mä luulin että joku kauppa ilmoitti avoimista työpaikoista🤯
Ihan normaalia homocityn täysin päätöntä menoa.
Luin että päänkatkontatilaisuus 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
"Poliisi teki järkyttävän löydön helsinkiläisyrityksen kylmävarastosta
Poliisi kertoo takavarikoineensa noin 600 kiloa karhunlihaa ja eläimen muita ruhonosia helsinkiläisen yrityksen kylmävarastosta.
Varastosta löytyi lihan lisäksi korvia, luita ja pakastettuja tassuja. Ne kaikki olivat luvattomia. Osa oli useita vuosia vanhentuneita, ja osan alkuperä oli epäselvä.
Lihaa ja ilmeisesti muitakin osia oli myyty useiden vuosien ajan. Ainakin osa niistä oli tuotu Suomeen toisesta EU-maasta. Karhun osien myyminen vaatii aina poikkeusluvan, sillä eläin on suojeltu EU:n luontodirektiivillä."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010707396.html
HELSINKI!!!!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Missä rap-"musiikki", siellä huumeet ja väkivalta.
Ja kalluja.
Vanhoja pornolehtiä?
Malmi on aivan järkyttävä paikka. En ihmettele ollenkaan.
🇺🇦🇮🇱
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Missä rap-"musiikki", siellä huumeet ja väkivalta.
Ja kalluja.
Vanhoja pornolehtiä?
Se oli Kalle, ei kallu.
Ihänää gyldduuriä!
Rikkaus ja voimavara!
Miinat pois itärajalta!
Videolla tappelee mustatukkia jaa kaapuapinoita niistä räteistä.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/8473ff56-40b0-4a7d-b635-2082d0…