Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ruuan arvonlisäveron alennus pluffia

Vierailija
24.09.2009 |

Mitä merkitystä jollakin mitättömällä veron alennuksella on ruokakorin hinnassa. Otetaanpa esimerkki cittarin mainoksesta; naudan paistijauheliha ennen alennusta 3,69 pkt ja alennuksen jälkeen 3,53 400g. Alennusta jauhelihapaketin hintaan siis muiketa 16 senttiä!

Jos ruokakorin hinta ennen on ollut 100 euroa, niin nyt sen pitäisi periaatteessa maksaa siis 95 euroa. Perheessämme ruokaostoksiin käytetään keskimäärin 600 euroa kuukaudessa, joten kuukausittainen alennus olisi siis 30 euroa. No, onhan se hätäisesti yksi kaupassa käynti kerta. Kauppiaat hinasivat kuitenkin viimeisen vuoden aikana hintoja pikkuhiljaa ylöspäin, joten käytännössä maksamme ruuasta vähintään yhtä paljon kuin vuosi sitten. Tällaisilla poliittisilla vaalilupauksilla, joiden ansiota tämäkin alv-alennus on, aliarvioidaan tavallisten kansalaisten järjenkäyttöä. Milloinkahan saisimme vihdoin Suomeen poliittiset päättäjät, jotka eivät poukkoilisi sinne sun tänne karanneen koiran tavoin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et syytä niitä kauppiaita jotka niitä hintoja ovat nostaneet?



Vai valitatko siksi, kun tämän päätöksen sai aikaan keskusta eikä demarit? Jos demarit olisivat olleet laskemassa alv:tä, olisit täällä huutanut huurraa huutoja.

Vierailija
2/3 |
24.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitää se syyttävä sormi osoittaa kauppiaita kohtaan. Pikku hiljaa on erilaisten tuotteiden hintaa hilattu ylöspäin, jotta voidaan alv-alennuksen varjolla saada taas lisää tuotteelle katetta. Toki ymmärrän että kaupalla on omat kulunsa mutta toivoisin että enemmän saisi se, kuka tuotteen tuottaa.



Ja jos jostain barrikadeille pitäisi nousta niin on jälleen kerran bensan hinta! (Siinä sitä veroa onkin vasta nyhdetty yms) Mutta me suomalaiset kun kiltisti niellään kaikki mitä eteen tuodaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

luin äskettäin 20 vuotta vanhoja Seura-lehtiä ja joka toisessa numerossa ruikutettiin ruuan kalleutta!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan yksi