Mä vihaan tätä koiranpaskakulttuuria!
Miksi koiranomistajat ei vaivaudu keräämään koiriensa paskoja pois! Ärsyttää niin, että alan jo vihaamaan koiriakin sen takia.
Kommentit (64)
Jos koirani tekee jonkun ojanpientareelle paskan niin tehköön. Onko pakko antaa niiden lapsien juosta jonkun ojanreunalla tai nurmikoilla. Ei taida sekään ihan sallittu olla toi nurmikoilla käveleminenkään, jos vieressä on kävelytie. Mun koira ei sentään pasko keskelle tietä.
Meilläpäin ei ole. Asun lähellä helsinkiä pienessä " kylässä" .
Niin, koira vain sellaiselle jolla on se oma piha..
Vierailija:
Onko pakko antaa niiden lapsien juosta jonkun ojanreunalla tai nurmikoilla. Ei taida sekään ihan sallittu olla toi nurmikoilla käveleminenkään, jos vieressä on kävelytie. .
Näin on. Sun lapsellasi on paljon paikkoja missä se voi leikkiä ja könytä ihan vapaasti, on oma piha, on puistoja yms, pakkoko sen on vielä sinne ojanpenkalle tulla?
Eikä maapallon ilmasto ole koskaan ollut mikään vakio.
24.
inhottavaa juoppojen aiheuttamaa roskaa kuten lasinsirutkin, pilaavat maisemankin. En pidä koirankakasta, mutta en pidä ihmisen saastastakaan.
kotiäidin kummasti virkeänä pitää kun pyörätiellä pujottelee koiranpaskojen ja lasinpalasten keskellä kaksostenrattaita työntäen :(
Yhden lapsen rattailla se pujottelun on hieman helpompaa mutta ne kaksostenrattaat, voi hitto. Tosi hauskaa on kaapia niitä kakkoja sieltä renkaan urista >:(
kun lapset juoksentelee ja hyppii pitkin pientareita eivätkä osaa aina katsoa ettei tule hypättyä/kaaduttua suoraan paskakasaan.
Vierailija:
Vierailija:
Itse asun pk-seudulla ja ainakaan niissä osissa missä olen asunut, ei koiranpaskaa mitenkään jumalattomasti joka paikassa ole!
Nyt asun Tapiolassa puiston laidalla ja täällä kulkee todella paljon koiranulkoiluttajia, mutta paskaongelmaa ei tosiaankaan ole.
Voisikohan asuinalueella olla merkitystä?Toki sitä koiranpaskaa näkee tuolla, mutta ei nyt ihan niin paljon että sitä olis ihan vaivaksi asti. Tosin en mä mitään tienpientareita pahemmin tuijottele kun kävelen eteenpäin. Ja todella harvoin mun mielestä sitä on keskellä tietä, siis paskaa. Mä en ole joutunut lasten kanssa taistelemaan koiranpaskoja vastaan. Olen sanonut että, hyi se on kakkaa, ei kosketa, eikä ne ole siitä olleet sen enempää kiinnostuneita. Ikinä eivät ole halunneet siihen koskea, eivät edes pienenä. Ja harvemmin ovat vahingossakaan paskaa astuneet.
Helsingissä asutaan ja täällä on tosiaan paljon koiria, mutta ei niin paljon sitä paskaa, kuin moni antaa ymmärtää.
Vierailija:
Jos koirani tekee jonkun ojanpientareelle paskan niin tehköön. Onko pakko antaa niiden lapsien juosta jonkun ojanreunalla tai nurmikoilla. Ei taida sekään ihan sallittu olla toi nurmikoilla käveleminenkään, jos vieressä on kävelytie. Mun koira ei sentään pasko keskelle tietä.
Ja runsaasti on. Espoossa asutaan. Katsoi mihin suuntaan tahansa niin ei voi olla näkemättä useita kakkakasoja.
Taapero usein tykkää kävellä vähän tien laidassa siinä nurmikolla. On meilläkin koira, jonka kakkoja en kerää, jos kakkaa jonnekin ojanpohjalle tai luoksepääsemättömään puskaan, mutta ihan kiva, että edes tiet ja tienvierustat olisi kakkavapaata vyöhykettä.
mutta en aina ymmärrä tätä koirankakasta vauhkoamista. Minua harmittaa enemmän ilmastonmuutos, ilmansaasteet, lasinsirpaleet, roskat yms. Kakka sentään maatuu.
Minua inhottaa koko tämä ihmisten saastuttaminen, koko maapallon pilaaminen.
Kakka on vain esteettinen haitta -- ja hajukin epämiellyttävä, eikä kiva noihin ole astuakaan. Mutta minusta aika pientä -- minimaalista -- siihen verrattuna, mitä me ihmiset saamme aikaan.
Tämä on kuitenkin " vihaan koirankakkakulttuuria" ketju, joten pysyn aiheessa.
Meillä päin on paljon ihmisiä koirineen, suurin osa jättää ne paskat kävelytielle! tai meidän taloyhtiön nurmikolle. Siinä ei valitettavasti ole aitaa ja on ilmeisesti juuri tälläinen nurmikko jossa lapset ei saisi kävellä ja leikkiä, mutta koirat saa paskoa (kuten joku älypää kirjoitti).
Voin vain ihmetellä miten noin laiskat ihmiset voivat edes pitää koiraa? Ei jakseta edes noukkia lemmikin jätöksiä pois! Miten ne jaksaa muuten sitä hoitaa?
Ajattelin lainata naapurin koiraa (naapuri kerää sen jätökset pois, joten ollaan väleissä) ja käyttää sitä paskalla muiden koiranomistajien pihoilla. Saavatpahan maistaa omaa lääkettään ja ehkä heräisivät ajattelemaan toimiaan. Jos ei tämä auta, seuraava keino on paskan pussitus ja toimitus takaisin omistajalleen.
Koirille on myös koirapuistoja, sekä oma piha. Miksi koiranomistajat ei annan koirien kakata omalle pihalle?
Vieläpä niiden samojen ääliöiden, jotka tuottavat muutakin p***aa, stumppeja, lasinsirpaleita, mäyräkoiranraatoja, räkää, ihmisulosteita puistoihin...
Tervetuloa Brysseliin - täällä pitää kulkea katse tiukasti kadussa!
Vierailija:
kun lapset juoksentelee ja hyppii pitkin pientareita eivätkä osaa aina katsoa ettei tule hypättyä/kaaduttua suoraan paskakasaan.
Purkillinen jotain vaaleanpunaisia pillereitä lojui maassa ja lapseni niitä sitten siitä noukkimaan samalla kun istui melkein siihen paskaläjään.. " kato äiti karkkeja"
ei todellakaan tarvitse tutkimustyötä tehdä eikä ojissa kulkea löytääkseen ne paskat.
kyllä kävelytiellä pitäisi pystyä kävelemään ilman että sotkeutuu paskaan!
Suomalaisethan ovat varsin sivistymätöntä kansaa. Ei tietenkään kaikki, mutta sivistymättömien prosentti tästä väestöstä on suuri (joo, olen asunut ympäri maailmaa joten vertailupohjaa on).
Mä huudan nykyään äkäsenä omakotitaloni ovesta, partsilta tai ikkunasta jos joku kusetuttaa/paskattaa elukkaansa mun tontin rajalla tai rajan sisäpuolella. Viime viikolla joku akka paskatti aamulla koiraansa meidän portin pieleen ja mä aamukahvilla keittiössä. Huusin kun palosireeni ovelta, että korjaa joka ikinen nokare tai tulen paskomaan huomenaamulla sun ovelles! Akka keräs jokaisen papanan taskusta löytyneeseen nenäliinaan (ei olis keränny jos en olis huutanut). Pitäkää siis melua ja auttakaa näitä sivistymättömoiä sivistämään itseään!
Jä mä sanon jos näen, että jonkun tuntemattomankin omakotitalon pihanpieleen koiraa paskatetaan. Oon varmaan inho akka täällä kotikaupungissani. Mutta mä en halua että lapseni/kenenkään muun lapset sotkeentuu paskaan ja tuskin koiranomistajatkaan tykkäis jos paskoisin niiden ulko-ovelle aamupaskani!
Olen kotini ikkunasta seurannut koiranulkoiluttajia. Joukkoon mahtuu paljon niitä jotka koiran kakatessa keskittyvät suurella mielenkiinnolla tutkimaan läheisen pensaa lehtiä eivätkä " huomaa" koiran kakkaavan. Sitten pää pyörii kuin hyrrä kun varmistavat ettei kukaan ole näkemässä kun luikkivat pikaisesti pois paikalta. Aika moinen vaiva siitä ettei viitsi oman lemmikkinsä jätöksiä nostaa maasta.
Vierailija: