Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

EN voi uskoa, että noin monella on oikeasti Menieren tauti, kuin mitä tuossa sairastamisketjussa käy ilmi.

Vierailija
16.04.2006 |

Luulenpa, että moni vaan laittoi sinne tauteja, joista on kuullut. Sama tuo von Willebrand.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuota kulkee äitini suvussa ja ainakin isoisälläni, tädilläni ja siskollani on tuo. Äidillänikin epäilen Meniereä, mutta hän ei halua itse tuota hyväksyä (hänellä on ollut huimauskohtauksia ym.). Lisäksi anopillani on tehty Meniere-diagnoosi.



Lasteni ennuste ei siis näytä kovin hyvältä!

Vierailija
2/3 |
16.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiheuttaa voimakkaita (kierto)huimauskohtauksia, tinnitusta ja kuulonlaskua sairaassa korvassa.



Eikä se niin harvinainen ole. Pari vuotta sitten tarkastetun väitöskirjan mukaan Suomessa tautia esiintyy 513/100 000 eli yli 25 000 henkilöllä. Vertailun vuoksi esim. Parkinsonia sairastaa 10 000 ja ms-tautia 6000 suomalaista.



Monella menierikolla kohtauksia tulee vain harvoin, joten kaikilla ei välttämättä ole diagnoosia. Itse olen sairastanut 10 v ja melkein joka kerta kun sairaudestani kerron, kuulija kertoo tuntevansa jonkun toisenkin, jolla on meniere. Eli mistään harvinaisesta sairaudesta ei tosiaankaan ole kyse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aluksi oireili rajusti, oli lääkitystä jne. Nykyään pysyy kurissa, jos nukun hyvin, en syö liikaa suolaista enkä makeaa ja jos en hankkiudu niin humalaan, että saan krapulan.



Myös stressi voi laukaista huimauskohtauksen. Ovat erittäin ikäviä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi viisi