Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

~~~~Lokakuun päivänsäteet vk7~~~~

11.02.2008 |

uutta viikkoa pukkaa......=)

Kommentit (156)

Vierailija
1/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töihin pitäisi tänäänkin suoriutua, edelleenkin etoo(joku kyselikin oireita joten tässä tulee) eilen oli suht oireeton päivä, nyt taas oksettaa, yöllä ei saa nukuttua kun paleltaa tai on liian kuuma ja ihan vaan ei saa nukuttua, varsinkin aamuyöstä. Niin ja olen aika kärttyinenkin, en kestä yhtään mitään poikkipuolista sanaa tai ilmettä keneltäkään, töissä pitää varmaan vähän hillitä itseään =) Väsymystä ei viellä ole ollut, ainakaan mitään normaalista poikkeavaa, no illalla meen ajoissa nukkumaan mikä on outoa=)



Jotenkin tuntuu että tää aika matelee, töissäkin aika tuntuu tosi pitkältä eikä päivät vaihdu millään. Pitäis vähän jättää tätä raskautta taka-alalle kun tuntuu että se hallitsee nyt liikaa. =)



Olikohan puhetta nimistä? Me ollaan kanssa mietitty nimiä mutta mun ja miehen maut tyttöjen nimissä on ihan erilaiset=) Pojalle on nimi ollut valmiina jo vuosia.



Onko ollut tyttö tai poika tuntemuksia? Mä olen aivan varma että tämä on tyttö, johtuen ehkä siitä että en osaa edes ajatella että meille tulis poika kun esikko on kans tyttö ja mulla on vaan siskoja ja miehellä on vaan siskoja=)



nyt lähren leikkimään ykkösen kanssa ennenkuin lähdetään tarhaan ja töihin....



Maranta ja toukka 6+3(kai)

Vierailija
2/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä oireet vaihtelevat. Viikon oli todella huono olo ja nyt on 3 päivää ollut jo ihan ok. Väsymys oli viikonloppuna kyllä ihan mieletön. Keskiviikkona olisi ensimmäinen neuvolakäynti. Toivottavasti tuo paha olo nyt pysyisikin poissa.



G 6+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on ollut kanssa jostain kumman syystä unettomia öitä... juuri se aamuyö on sellaista aikaa että säpsähtelee hereille tuon tuostakin miettimään kaikenlaista.



Ihan hirveä päänsärky vaivaa, kellään tietoa mitä lääkettä voi ottaa ? Käsittääkseni panadolia saisi ...

Etovaa oloa on ollut,mutta en ole onneksi oksentanut sentään.



Yritän tässä selvittää äitiyspäivärahajuttuja jo...ne kun ei oo yrittäjällä ihan selviä tapauksia. Kelassakin täti ohjas vaan puhelua koko ajan muualle :D

Vierailija
4/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh huh aivan yllätyin, kuinka paljon meitä lokakuisia on jo tänne kertynyt!! Kivaa!

Oireista täällä on ollut keskustelua, itselläni ei hirveästi vieläkään mitään oireita, väsymystä, mutta ei minulle epätavallista,pientä kuvotusta ja rinnat; huh huh miten ne voi vielä kolmosestakin turvota noin???? Muistan elävästi, miten itkua väänsin kun esikoisen odotusaikana hain itselleni uusia liivejä kun kuppikoko kasvoi 3:lla odotusaikana... Molemmista aiemmistakin lapsista hirvittävä pahoinvointi on alkanut vasta vkolla 6-7, ensiviikkoa odotellessa ;). Hiihtoloma reissua olisi tiedossa, joten toivottavasti olo on inhimillinen, etten vaan pilaa koko perheen matkaa. (Ellei sitten olla muuten kipeinä ensi viikolla)



Nyt vietän " ylimääräistä vapaapäivää" , kuopus oli aamulla kuumeessa kun menin häntä herättelemään, että pitäisi hoitoon lähteä. No vietiin esikko eskariin ja nyt kuopus on taas täydessä unessa, joten itselläni on hetki aikaa viettää täällä. Toivottavasti tosta nopeasti tervehtyy, kun töissä on hirveä pula työntekjöistä. Mies on työmatkalla, joten nyt ei ole muuta vaihtoehtoa kuin olla vaan itse poissa töistä.



Ai niin neuvola-aikaa en ole ajatellut vielä muutamaan viikkon tilata, haluan pitää tämän raskauden vielä salaisuutena jos vaan on mahdollista. Olen itse terveydenhoitoalalla ja kaikki tuossa terveyskeskuksessa on tuttuja joten pitkitän yhteydenottoa tuonne niskapoimu ultraan asti, ellei voinnissa sitten ole mitään erikoista!



Mammara rv 5+3?

Vierailija
5/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin, hyvin varovaisesti ilmoittaudun matkajoukkoon iloiseen. Kahden varhaisen keskenmenon jälkeen järjettömän vahvat oireet plussauutisineen herättelevät toiveita ensimmäisestä pienokaisesta syntyväksi lokakuun lopulle. Tänään klo 12.30 uutinen saa toivottavasti tarvittavan vahvistuksen neuvolantädiltä (kun ei luupää muuten usko).



Viime perjantaina kp26/26 yllätti etova ja muutenkin voimaton olo, jota luulin ensin liikkeellä olevaksi mahataudiksi. Clearbluen testi päräytti kuitenkin heti selkeän plussan, ja tässä sitä nyt ollaan. Jännittää ihan pirusti :)



Oireita ei ole tarvinnut keksiä. Tämä aamu on muun muassa mennyt kylppärin lattialla maatessa. Oksentaa ei ainakaan vielä ole tarvinnut, mutta ei se kaukana ole ollut. Koko ajan palelee (en oo normaalisti vilukissa) ja nenä tuhisee, aivastuttaa. Iho kutisee ihan älyttömästi, melkeinpä syyhyää. Pahimpana niska, käsivarret ja alaselkä. Väsyttää aivan tuhottoman paljon. Normaalisti olen iltavirkku, nyt voisin hyvinkin nukahtaa jo alkuillasta. Pissalla pitää juosta koko ajan, tai siltä ainakin tuntuu. Selkää särkee ajoittain menkkamaisesti ja masussa tuntuu olevan sata elohiirtä. Niin, ja vielä jalkapohjasta meinaa vetää suonta koko ajan.

Hirvittää, kun tässä vaiheessa jo tällainen olo...ihanan kamalia oireita :)



Toivottavasti kp muuttuu tänään rv:ksi :)

Oikein aurinkoisia odotuspäiviä lokakuulaisille!



~NeverForNothing~

Vierailija
6/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

viime yö meni valvoen. pyöri mielessä ihan kaikki vauvaan liittyvä! taisin jo nimenki päättää :)

aamun ollu heikko olo! mulla on ollu pientä laihis projektia ja nyt mennään taas vähemmillä kiloilla. edellisen raskauden alotuspainosta vielä 2,5kg jäljellä.

menkkakipuja ollut. tuntuu kokoajan et ois mentävä vessaan kattoo alkoko menkat ku jotain vuotaa, valkovuotoa kuitenkin. mahassa poksuu ja naksuu, haamupotkuja ja liikkeitä. tänään soittelen neuvolaan ja varaan aikaa äippäneuvolaan.



Smirge 5+1 vissiin...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koko viikonlopun aikana juonut yhtäkään kuppia kahvia ja mieshän ei siitä tienny mitään, kun oli kumpanaki päivänä 12 h töissä. No, hänpä sit aamulla het keitti meitille kahvit ja mä aattelin, että no mä yhen juon.... kauhee virhe. Nyt jo sitte kolmisen tuntia tauotonta kuvotusta ja vähänkään, jos koittaa liikkua tulee het huonompi olo. Ku vaan tokenis kahteen mennessä, että jaksaa iltavuoron töissä.



Lievää väsymystä mullekki alko tulla tossa viikonlopun aikana, mutta tänä aamuna olin sitte ku tikka pystyssä het seitsemän jälkeen. Eikä muka väsyttäny yhtään, oon yleensä tosi aamu uninen. Ja vielä ihmetyttää enämpi sen takia, että yökin oli tosi katkonainen ja levoton ja oikeesti sen takia pelkäsin, että kuinka väsy mulla tulee tänään olemaan.



Mäkin ajattelin tänään varailla neuvolaa. Meidän oma vaaka rikki ja en siis saa alkupainoa mistään. Jos sit nyt pääsis nopeesti neuvolaan, nii ei kerkeis paino nousemaan vielä ja välttys sen takia sokerirasitukselta. Esikon kanssahan oli paino jo kerinny nousta ja sit se meni indeksin mukaan lievään ylipainoon ja rasitustestiin vaan, ei otettu kuuluviin korviin, et on noussu jo. Kaikista eniten huvitti sitte, ku selitetään testi sillä, ettei vaavi kasva liikaa ja sitte mulle koko ajan marmatettiin, ku en lihonukkaan älyttömästi. Oli aika ristiriitasta touhua. =) Mut sehän siinä oli sillon kamalinta, että tosta testistä alettiin paasata het eka kerralla ja sillon oli vielä sijainen neuvolas, minä tietty mistään mitään tietämättömänä sain sitten sen fiiliksen, että mä en ole sopiva äitiksi ulkoisesti, sijainen ku ei osannu selittää asiaa vaan vaahtos vaan. Onneksi oma terkka on asiallinen ja osaa selittää, niin sit osasin rauhottuakkin ku hänen kanssaan keskustelin.



Mutta mä koitan nyt lähtä laittamaan jotain suuhun, kun tuo kuvotus alkaa helpottaa. Jaksaa sitten töissäkin. Voimia kanssasisaret töissä pärjäämiselle!!!!



Hipsu

Vierailija
8/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onpas huonoja kokemuksia neuvolantädistä :( Mää yritin tänään varata, mutta eihän siellä vastattu puhelimeen, vaikka piti olla ajanvaraustunti :( No täytyy huomenna sit yrittää uudestaan.



Oireita en oo keksiny arkojen rintojen lisäks, paitsi väsymystä kyllä pukkaa. Eilenkin nukuin monen tunnin päikkärit, ja vielä pität yöunet :D



- bee rv 6+1 -

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hah, miten sitä ihminen voi olla niin iloinen, että on huono olo! Eilen alkoi vihdoin tissit sattumaan ja varsinkin nännit on tosi kipeät. Sekä pientä etomista on eilen ja tänään ollut havaittavissa, JES! =) =) Helpottaa ihan suunnattomasti, että olo on raskaanaoleva. Nyt maltan varhaisultraa odottaa paljon rauhallisemmin mielin.



Me ollaan kerrottu mun äidille ja siskolle, sekä kahdelle tärkeimmälle ystävälle. Jos ei kaikki olekaan kunnossa, saan heiltä varmasti paljon apua, kummatkin keskenmenoja läpikäyneitä. Anoppikin eilen arvasi, näytän taas siltä kuin olisin viidennellä kuulla. Ihan kuten esikoisestakin, vatsa on turvonnut valtavaksi palloksi. Joten täällä ei tätä kauaa salailla, vaikka en ainakaan töissä haluaisi paljastaa läheskään vielä. Luulen, että jo epäilevät, kun normaalityövaatteet eivät mahdu päälle ja tilalle on ilmestynyt kaapuja tai pinkeitä, olevinaan peittäviä, paitoja.



Myös minua on alkanut väsytys vaivaamaan, mutta silti yöt ovat rikkonaisia. No, kai sitä saa nukkua ehjiä öitä, kun lapset muuttavat pois kotoota.



Onnea kaikille uusille plussanneille!



hippo

Vierailija
10/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa uutta viikkoa lokakuisille! Ja kovasti tervetuloa ja onnea kaikille uusille plussanneille.



Mulla oli tänään ensimmäinen aamu, kun ällötti niin kovasti, et jo luulin oksentavani. Reippaana haukkasin kuitenkin leivästä ja kyllähän se olo meni siitä ohi oksentamatta. Olen kans huomannut, että raitis ulkoilma tekee todella hyvää.



Hipsulainen-79 kirjoitti sokerirasitustestí-kokemuksestaan ja mulle heräs heti kysymys siitä, että tekevätkö ne neuvolassa todella heti testejä, jos on pari kiloa ylipainoa? Itselläni ylipainoa noin 5kg, mutta olen aina voinut varsin hyvin, eikä tullut mieleenikään, että sokerirasitustesti olisi neuvolassa edessä. No en minä vastaan laita.



NeverForNothing kertoi vatsassa tuntuvista elohiiristä. Mullakin on ollut niitä ja yks yö heräsin siihen ja unenpöpperössä luulin, että vauva siellä jo liikkuu. Aamulla hymyilytti tämä mun vauvani joka muka jo viidennellä viikolla heittää kuperkeikkaa. Liittyykö ne elohiiret nimenomaan raskauteen. Ennen tällaisia en ole huomannut.



Eipä muuta kun mukavaa alkuviikkoa kaikille.



Erica 5+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen plussasin, LA olis laskurin mukaan 16.10. Ihanaa, mutta samalla pelottaa että onko kaikki kunnossa.



Asun ulkomailla ja täällä hoitaa gyne raskaudenseurannan. Sainkin yllättäen peruutusajan jo huomiseksi, nyt mietin että näkyykö näin aikaisilla viikoilla vielä ultrassa yhtikäs mitään? Sain vuosi sitten keskenmenon tuulimunan takia, ja siksi haluaisin mahdollisimman aikaisin varmistua siitä, onko masussa ketään...



Oireita ei oikeastaan ole, ehkä hiukan väsyttää ja nippailee sieltä täältä mahasta ja rinoista.

Vierailija
12/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma olo on ok. Päätä särkee tosi usein. Panadolit ei mulla auta...joku niistä kyselikin...buranaa ei saa ottaa...Mutta siis otan noita panacodeja, vaikka onkin kolmiolääke, voi ottaa. Varmistin lekurilta ja lääketehtaan sivullakin niin lukee. Tosin oman lääkärin kanssa suositellan keskustelemaan, eikä niitä saakkaan kuin reseptillä.



Muita oireita on ruokailu. Voisin syödä koko ajan...eilenkin synttäreiden jälkeen olin syömässä:(!



Neuvolan olisin ensi viikolle saanut, mutta ollaan hiihtoloman ansiosta reissussa.



GALLUP: Koska kerrotte töissä raskaudesta?



Minä sain pidettyä tänään mölyt mahassa...läheltä piti. Haluaisin " pihdata" tietoa nyt pitempään. Varmaan keskenmenokin laittoi varoitusvaihteen päälle.



Mutta näillä mennään ja hienosti menee!



Voimia kaverit!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle heräs kauhea epäilys, et olenko varmasti oikeesti raskaana ja mietin, että voiko neuvolassa käydä verikokeessa, jossa katsotaan se hormoniarvo? Oletteko tehneet niin vai luottaneet kotitesteihin? Mulla kaksi kotitestiä näytti haaleaa plussaa, mutta silti mietityttää, kun oireita ei kauheasti ole. Ei kyllä menkkojakaan.



Täytynee soitella neuvolaan..



Cisse rv 5+2

Vierailija
14/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi Essi! Ei kai vaan. En osaa sanoa mitään, *voimahali*



Kuka kyseli, milloin aiotaan sanoa töissä. Varmaan siinä viikoilla 10-12, kun kriittisimmät ajat on ohi. En viitti kovin paljoa sen enempää pitkittää, kun suunnitellaan jo syksyä ja ensi vuottakin! Toivottavasti menee hyvin, vaikken kyllä usko, että pahaa kommenttia tulis. Oon määräaikasena, täytyy vaan toivoa, että ottavat mammaloman jälkeen viä takasi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi mahdoton että osaa väsyttää, mä olen suorastaan kuolemanväsynyt. Muita oireita löytyy päänsärky, rinnat kipeet, kuvotusta ja selkäkipua. Pelottaa oikein alkaako se hillitön pahoinvointi ensi viikolla..



Soitin tänään neuvolaan ja sain ajan maaliskuun alkuun, jolloin viikkoja pitäis olla jo yli 8. Miten muuten on..onko np-ultra-aikaa jotenkin aikaistettu vai mennäänkö sinne samaan aikaan kuin ennenkin?



Mä aattelin kyllä mennä tarkastuttamaan tilanteen alkuraskauden ultrassa, en vaan vielä tiedä minne sitä menis..muutamat kehuivat Femedaa..oltiin siellä 4D:ssä Brunon luona ja se oli kyllä mahtavaa.



Kahvia tekee (ainakin toistaiseksi) mieli ihan älyttömästi, mutta olen nyt juonut kofeiinitonta. Nyt täytyy rientää kun kuopus heräilee..



-Tiziana rv 5+2

Vierailija
16/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen oli niin karsea olo illalla töissä, vilutti, lihaksia ja päätä särki, ja nokka vuosi että katsoin viisaammaksi jäädä täksi päiväksi kotiin lepäämään. Meillä on flunssa nyt pyörinyt täällä kotona jokusen viikon jo. Mäkin niistin ja pärskin jo tuossa pari viikkoa sitten jmuutaman päivän ja nyt tuli tauti uudestaan. No, nyt oonkin nukkunut koko päivän. Kävin illalla kympiltä nukkumaan, heräsin aamulla yhdeltätoista ja olin ehkä pari tuntia hereillä ja nukuin taas pari tuntia. Nyt on pää ihan sekasin ja väsyttää aina vaan :) Taitaa osaltaan lisätä uupumusta tämä raskausväsymyskin. Pitäisi yrittää ruokaa vääntää, kun perhe tulee kohta kotiin.



Munkin pitäisi varmaan pikkuhiljaa varailla neuvolaa. Tuntuu vaan tää eka käynti niin turhalta kun lokakuussa viimeksi kävin ensikäynnillä ja kaikki papreit täytettiin. Mut tartteehan nuo veret ottaa, kun olen rh- ja on kuiteskin tuo kaavinta tässä välissä. Ettei ole mitään vasta-aineita tullut.



Töissä en aio kertoa vielä vähään aikaan raskaudesta jos ei ole pakko. Tosin voin joutua jo piankin tilanteeseen, jossa joudun tilani paljastamaan. Mut jos vaan suinkin mahdollista yritän välttää siihen tilanteeseen joutumista vielä vähän aikaa.



Musta on muuten ihmeellistä lukea (siis ihan positiivisessa mielessä), kuinka teidän toisten tissit turpoaa niin kovin alkuraskaudessa. Mulla on tosi olemattomat rinnat olemassaankin jo, mutta koskaan edes raskausaikana ne ei ole mitenkään hurjasti turvonneet. Tai on toki hiukan kasvaneet, mut kait sitten sillai hissuksiin ettei sitä oo niin helposti huomannut. Siinä vaiheessa sitten kun maito on noussut rintoihin on kokoeron kyllä huomannut :)



Cisse: Käy ihmeessä verikokeessa, jos sua mietityttää. Soita neuvolaan, niin saat varmasti sitä kautta lähetteen labraan. Tai niin ainakin täällä meilläpäin toimitaan. Haljea sinne. Varmasti kaikki on kunnossa!



Nyt on kyllä pakko vääntäytyä lieden ääreen vaikkei yhtään jaksaisi. Alko juuri kuvottamaankin sopivasti :/



mirulii ja pirpana 5+6

Vierailija
17/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips!



Tana aamuna plussasin, yollisen oksetamisen jalkeen :) Ei ole kylla ollut oireista epailystakaan etta onko vaiko eiko. Tama aamu on ollut ihan hirvea, yokin vessassa ja hadin tuskin sain lapsille (meilla on ennestaan kaksi poikaa, 04 ja 06) aamupalan ja vietya hoitoon heidat. Kauhistuttaa etta on nyt jo rv 4 nain voimakasta pahoinvointia, pojista oksentelu alkoi vasta rv8...



Vahan esittelya, me asutaan taalla USA:ssa, New yorkin vieressa. Ollaan viela 2v taalla toissa. Kova ikava suomeen kylla vaivaa aika ajoin. Etta ei voi sanoa etta oltaisin kovin hyvin viihdytty, mutta kokemus tamakin :) Neuvolasysteemit on taalla ihan erilaiset, kun sita ei ole. Kaikki laakarit on yksityisia ja taalla raskaudenseuranta hoidetaankin joko pelkan katilon kanssa tai sitten laakarin. Taytyy etsia hyva laakari taalta.



Hiukan hirvittaa tama pahoinvointi ja miten pysty kayda toissa. No, toisaalta kun ei ole ' pakko' kayda toissa niin ei se niin haittaa vaikka olisinkin kotona. Katsotaan nyt miten menee, kunhan paasee nama ekat orkkiviikot (kiva, viela 10 ainakin jaljella...) ohi niin sitten onkin ihan eri olotila.



Joku puhui kiloista. Mulla on viela 10kg pikkukakkosesta olevaa painoa jaljella, joten mun pitais varmaan sitten laihtua raskausaikana... muutenkin taytyy tuota seurata koska ed. raskauksissa oli raskausdiabetes (vaikken silloin edes ollut ylipainoinen) ja joudun jokatapauksella dietille jossain vaiheessa, parempi aloittaa jo nyt. Niin ja jos jaksaisi kayda paremmin kuntosalilla. Sita on muka niin kiire ja vasynyt aina :)



Oireita mulla on siis nyt tama huikea pahoinvointi, jota on ollut viikon ajan (no etomista, tanaan oksensin eka kerran). Sitten tana aamuna oli ihan kuumeinen olo, arsyttaa KAIKKI, vasyttaa. Hiukset on jotenkin kamalan lattyiset, rasvoittuu kovaa kyytia ja lahtee hiuksia. Mahasta nippailee ja selkaa jomottaa. Maha on mulla myos niin turvonnut etta jo viime viikolla yks tyokaveri kysyi etta aiotaanko me tehda viela kolmas lapsi.... Ma tiedan jo ennestaan etta rv 10 mulla on jo ihan kunnon maha jota ei kay peitteleminen, kun on notkoselka ja kohtu vissiin eteenpain kaantynyt tai jotain. Housut ahdistaa, samoin hajut tuntuu nenaan kauhean voimakkailta, mm. muovipussit allottaa :D :D :D



Noniin, nyt taidan menna sankyyn nukkumaan, en mene tanaan toihin kun tuo aamukin meni ihan pipariksi ja vielakin etoo.



T:Moonagirl rv 4 ja la 27.10







Vierailija
18/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aamulla jo kirjottelinki mut nyt on vaivaa joka lähtöön! oon koko päivän ollut niin väsynyt! oltiin kaverillaki kylässä ja koko sen ajan siellä haukottelin! kotona nukuin n. tunnin ja herätessä vihloo selkää ja kylkeä niin paljon et mietin uskallanko liikkua! päätä särkee ja maha on kipeä! ei oo helppoa! :)

kaverilla ois tupla kärryt myynnissä ja nyt mietin uskallanko jo luvata ostavani ne.. mieli tekis, mutta pelko keskenmenosta on olemassa.

neuvolaanki soittelin. 3.3 on vasta aika, jollon 8 viikkoa on täynnä.

jännä miten pks:lla vaihtelee noi äippäneuvola tavat.. vantaalla ottaa vasta rv10 tienoilla, espoossa jo rv7 ja helsingissä rv8..



ruokakin maistuu heikosti! viikonlopun aikaan söin vaan pari leipää, tänään banaanin ja iltapäivällä ruokaa pikkasen. nyt ku aatteleeki et kohta pitäis kai jotain syödä ni alkaa nousee jo kuvotus kurkkuun!



hoh.. :)



S

Vierailija
19/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun viellä -04 se oli viikoilla 12-14 ja nyt kaikki tuntuu puhuvan np- ultrasta jo 10-12viikoilla.....





Mikähän muu on kolmessa neljässä vuodessa kerinnyt muuttua? ;)

Vierailija
20/156 |
11.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Np-ultra on aikaisemmin jos haluaa myös seerumiseulan. Enpä usko että tuo neuvolakäynti on paikkakuntakohtaista. Yleinen ohje on että ensimmäinen käynti on viikkoon 10 mennessä. Mulla myös espoossa ja viikkoja kasassa 9+ silloin.



Omaan napaan ei kuulu mitään normaalialkuraskaudesta poikkeavaa. Sen huomaa ettei omaan napaan jaksa eikä voikaan keskittyä samalla tavalla kuin ensimmäistä odottaessa. Tässä on kädet täynnä vauvanhoitoa:)