Rotukissaeksperttejä paikalla?!
Minkähänlainen on persialaisen ja pyhän birman(naaras) risteytys? Meillä olisi mahdollisuus tuollainen kissa ostaa, kannattaako...? Toinen vaihtoehto on puhdasrotuinen pyhä birma (joka on tietty sitten paljon kalliimpi vaihtoehto)
Kommentit (5)
Meillä on tuo pyhä birma ollut hoidossa useasti ja ollaan todella ihastuttu rotuun! Nyt tuo kissan omistava ystävä miettii teettävänsä pentuja persialaisen uroksen kanssa ja sieltä olisi siis mahis saada sekarotuinen jälkeläinen :-) Toisaalta mietin olisiko sittenkin järkevämpää satsata puhdasrotuiseen... Suloinen tuo sekarotuinenkin varmasti olisi mutta kannattaako " riskeerata" ?
vaikeampihoitoinen kuin birman joten en olisi varma millaisia pentujen turkista tulee. Minusta sekarotuisia kissoja ei pidä tehtailla jos rotukissan on hankkinut.
Itseäkin kiehtoisi nimenomaan tuo puhdasrotuinen, niin ihastuttu ollaan tuohon kaverin kissaan! Suklaatabby on kyseessä.
Kiitos mielipiteestäsi, mietimme siis vielä...
Onko (pyhä birma) uroksella ja naaraalla paljon luonne-eroja? Olemme ajatelleet naaraskissan ottaa.
Minulla on Pyhä Birma ja se on vallan ihana tapaus, suosittelen aikuiseen perheeseen.