G: Veriryhmäsi?
Kommentit (18)
Veriryhmä Yleisyys maailmassa (%) YleisyysSuomessa (%)
O 45 31
A 40 44
B 11 17
AB 4 8
Siis kun SPR:n sivuilla on esim. vain B+ ja B- -veriryhmät, itselläni neuvolakortissa taas vain B. Olenko siis jompaakumpaa noista? B- tuntui olevan tosi harvinainen eikä tuo B+ ole yleinen sekään.
Jos miinusverinen saa plussaverta, hän mitä todennäköisimmin kuolee, koska veri paakkuuntuu suonissa. Jos plussaverinen saa miinusverta, vastaavaa ei tapahdu.
Koska neuvolakortissasi ei ole merkintää rh-tekijästä, voinee olettaa, että olet positiivinen, koska negatiiviset yleensä tietävät omasta tilastaan, koska se aiheuttaa muutamia extrajuttuja raskaudessa ja synnytyksessä jne.
D- on siis sama kuin rh-. Mutta muutkin vasta-aineet voivat aiheuttaa vauvan immunisoitumisen ja minulla se oli tuo E-, joillakin c-, myös K-antigeeni on olemassa.
nyt on huutava pula verestä. itse en voi vielä mennä, liian lyhyt aika viime luovutuksesta, ja harmittaa vietävästi sillä verenluovutus on helpointa millä ihminen voi auttaa toista.
ja veriryhmä 0+
Suomalaisista 88 % on Rh-positiivisia ja 12 % Rh-negatiivisia.
Vastaaja nro 2: ei sinun veriryhmäsi ole Suomessa mitenkään harvinainen, muualla maailmassa se on toiseksi yleisin veriryhmä.
T: 10
Ainakin terkkari suositteli käymään verenluovutuksessa (kunhan raskauksilta ja imetyksiltä pystyn), koska edustan harvinaisempaa ryhmää. Sen tulen tekemäänkin. Tarvitsin itse verta ekassa synnytyksessä ja nyt osaan arvostaa asiaa jotenkin konkreettisemmin.
eikä se nyt niin kauhean harvinaista ole, se on se - eli rhesus-tekijä joka tekee siitä harvinaisemman
B+
Mitenköhän melkoisen laajat allergiat vaikuttavat luovuttamiseen? Tosin verenluovuttaminen ei ole vielä ajankohtaistakaan. Ensin hoidetaan tämä raskaus loppuun, sitten vuoden imetys vielä päälle näillä näkymin. Sitten voikin harkita asiaa jos elopainoa on tarpeeksi ja allergiat ovat kurissa.
Onko AB- erikoista verta? Tuntuu olevan asiantuntijoita paikalla...
AB- on Suomen harvinaisin veriryhmä. Isoäitini on AB-
Tunnen miehen joka kävi verta luovuttamassa, ja hänelle pistettiin piikki väärin ja nyt ei pysty käyttämään kättään.
En ikinä mene luovuttamaan verta.
Vierailija:
Tunnen miehen joka kävi verta luovuttamassa, ja hänelle pistettiin piikki väärin ja nyt ei pysty käyttämään kättään.En ikinä mene luovuttamaan verta.
On todella harvinaista että luovuttajalle tapahtuu mitään. Ja spr vakuuttaa kaikki verenluovuttajat.
Raskausaikana testattiin, ja päätin pelästyttää mieheni. Käskin istua sohvalle, ja sanoin murheellisella äänellä: ¿Olen rh-positiivinen.¿ Mies pomppasi metrin verran ilmaan ja karjaisi että MITÄ. Tarkensin kiireesti, että se on vain veriryhhmä, eikä mitenkään vaarallinen.
Mutta itse voin saada vain samaa kuin " oma ryhmä" .
AB veriryhmän omaavana, olen aika onnekkaassa osassa, sillä minulle voidaan antaa A, B, AB sekä O-verta. Se on myös syy, miksi en käy luovuttamassa verta. AB-verta voidaan antaa vain saman veriryhmän omaaville, joille kuitenkin käy kaikki muutkin. Todennäköisesti luovutukseni menisi vain hukkaan, sillä veriryhmäni on Suomessa harvinainen.
T: 5(?)
Joku melko yleinen.. A+?