Mitä palveluita olet kaivannut sairaalassa ollessasi?
Jos olet ollut vierailulla tai varsinkin sisällä sairaalassa leikkauksen tai vaikka synnytyksen vuoksi, mitä olet jäänyt kaipaamaan?
- internetyhteys?
- internetkahvila, jossa koneita joita asiakkaat saavat käyttää pientä korvausta vastaan? Asioiden hoitoon vai virkistykseen?
- itämainen ravintola (ilman aromivahventeita) tai muuten ei-sairaalaruokaa?
- kioski, minkälainen?
- kirjasto?
Mitä muuta?
Kommentit (42)
Nimen omaan kyseessä on sairaala, eikä mikään viihdekeskus. Jos jotakin puuhaa sängyssä makaillessaan kaipaa niin pyytää omaisia tuomaan virikkeitä ja muuta syötävää.
Leikkauksen jälkeen ei mikään ruoka maistu. Kioskiin ei pysty kävelemään, eikä viitsikään virtsakatetrin, kipupumpun ja tippatelineen kanssa. Mulle riitti, että sain tv:n kaukosäätimen käteen niiden kahden päivän ajaksi, jotka sain ison vatsaleikkauksen jälkeen sairaalassa olla.
Minusta sinne sairaalaan voisi tuoda Särkänniemen huvipuiston ja delfinaarion.
Disco tai edes baaritiski olisi kiva.
Stad up komiikkaa tai jotain sirkusesityksiä.
joku ns kiertävä kioski. siis että joku kiertäis mukanaan lehtiä, namuja, juotavaa, kahvia, hedelmiä, ynnä muuta. synnytyksen jälkeen monta päivää sairaalassa ja kauheasti teki mieli, mutta heikon voinnin takia en jaksanut yrittää kanttiiniin. ja vierailijat.. kaikki vaan ei voi laskea niiden varaan.
Ja George Clooney olisi sairaalavuoteen vierellä pitelemässä käestä kiinni...
Oma huone telkkarilla ja pienellä jääkaapilla johon omaiset voi tuoda herkkuja. Sairaalassa pahinta on juuri huonekaverit.
Lakananvaihtopalvelua. Pizzat sain tilattua.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 22:03"]Lakananvaihtopalvelua. Pizzat sain tilattua.
[/quote]
Kyllä lakanat vaihdetaan kun vaan pyydät...
Seksiä. Olin vuosia sitten polven hajoamisen takia 3 viikkoa Kysissä. Nuorta miestä alkoi panettamaan niin että viimeisinä osastopäivinä hoitajatkin alkoivat herättää himoa.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 22:04"]Seksiä. Olin vuosia sitten polven hajoamisen takia 3 viikkoa Kysissä. Nuorta miestä alkoi panettamaan niin että viimeisinä osastopäivinä hoitajatkin alkoivat herättää himoa.
[/quote]
Usein olen kuullut sanottavan, että siinä vaiheessa kun kivuilta/oloilta alkaa tulla seksi mieleen, on tarpeeksi terve lähtemään kotiin
Taksikuski, joka kuljettais ympäri kaupunkia minne vaan haluaisin.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 21:56"]
Leikkauksen jälkeen ei mikään ruoka maistu. Kioskiin ei pysty kävelemään, eikä viitsikään virtsakatetrin, kipupumpun ja tippatelineen kanssa. Mulle riitti, että sain tv:n kaukosäätimen käteen niiden kahden päivän ajaksi, jotka sain ison vatsaleikkauksen jälkeen sairaalassa olla.
[/quote]
Huoneessasi oli siis televisio? Aika harvassa huoneessa on. Ja jos on kahdeksan tai kuuden hengen huone, osa ei halua ehkä telkkua pidettävän päällä lainkaan. Hissimusa soi taustalla jos ei ole korvatulppia. Korvatulppia pitäisi ainakin olla kioskissa saatavilla. Erilaisia korvatulppia erilaisille korville.
Yksityishuone! Tai ainakin joku vierailuhuone, jonne vierailijat saavat kärrätä omaisensa ja kälättää hänen kanssaan siellä sensijaan että pällistelevät vierestä kun hoitaja tulee kyselemään naapuripetiläiseltä vatsantoiminnasta. Vierailijat jaetuissa potilashuoneissa voisi kieltää.
Huoneet voisi myös jakaa niin, että kuorsaajat samaan huoneeseen.
Peliluola, Blackjackia ja yksikätisiä.
[quote author="Vierailija" time="03.06.2014 klo 22:01"]
joku ns kiertävä kioski. siis että joku kiertäis mukanaan lehtiä, namuja, juotavaa, kahvia, hedelmiä, ynnä muuta. synnytyksen jälkeen monta päivää sairaalassa ja kauheasti teki mieli, mutta heikon voinnin takia en jaksanut yrittää kanttiiniin. ja vierailijat.. kaikki vaan ei voi laskea niiden varaan.
[/quote]
Hedelmiä olisin itsekin kaivannut. Mehukeitto tulee korvista ensimmäisen viikon jälkeen jos joutuu pidempään makoilemaan osastolla.
Ööööh.... se on sairaala... netti jokaisella nyt omassa taskussa..... Ruokaa oi pyytää että joku tuo kun tulee vierailulle...
Sairaalassa kaipaisin vain omaa rauhaa, ärsyttävää kun huoneeseen tullaan koko ajan. (Joo, tiedän että tekevä vain työtään ja enemmän valituksia tulisi jos eivät kävisi ollenkaan =D )