Kävin tekemässä rikosilmoituksen blogista
jossa koko ajan käytetään toisten kuvia ilman lupaa.
Poliisit otti ihan asiallisesti tutkittavakseen tekijänoikeusrikkomuksena.
Perästä kuuluu!
Kommentit (24)
jos oot pelannut sääntöjen mukaan :)
-ap
että jos piruuttaan tekis saman blogista jossa lainataan biisin sanoituksia ilmoittamatta kenen biisejä ja mitä biisejä ne on.
En nimittäin ymmärrä, miksi näitä rikkeitä pitäis koko yhteiskunnan katsella läpi sormien.
Olen itse valokuvaaja, jonka tulot on kiinni ottamistani kuvista, joten...
En mäkään lainaa taksikuskin autoa kysymättä.
EI ole siis niin paljon kyse rahasta kuin periaattesta!
(nää blogin kuvat ei ole minun kuviani).
että jos piruuttaan tekis saman blogista jossa lainataan biisin sanoituksia ilmoittamatta kenen biisejä ja mitä biisejä ne on.
ja kun blogissa ne tulee yleiseen kaupalliseen käyttöön kuitenkin. Taksivertaus olisi osuva. Jotenkin vielä ymmärrän jos ny printtaa jonku lainakuvan vaikka kirjanmerkiks itelleen, mutta julkiseen levittelyyn luvatta. Törkeää!
Mun blogissa on pari googlesta lainattua kuvaa mutta löytyy maininta mistä ne kuvat on ja linkki. Ominani en esittele muiden kuvia.
Mun blogissa on pari googlesta lainattua kuvaa mutta löytyy maininta mistä ne kuvat on ja linkki. Ominani en esittele muiden kuvia.
Muiden kuin omien kuvien julkaisemiseen pitää olla kuvan omistajan LUPA.
sulla ei ole niihin missään muodossa ellet a) ole niiden käyttöön pyytänyt ja saanut luvan tai maksanut kuvan käyttöoikeudesta tai b) ole ottanut kuvaa sellaisesta kuvapalvelusta josta kuvan saa käyttöönsä ilmaiseksi. Tälläisiä vaihtoehdossa b) kuvattuja kuvapankkeja on esim. www.morguefile.com
Mun blogissa on pari googlesta lainattua kuvaa mutta löytyy maininta mistä ne kuvat on ja linkki. Ominani en esittele muiden kuvia.
Jos ei sinulla ole niiden kuvien tekijänoikeuksien omistajien lupaa käyttää noita kuvia niin syyllistyt ihan samaan rikkomukseen kuin muutkin. Pelkkä maininta kuvan alkuperästä ei muuta asiaa mihinkään.
Juu, täytyy oikeastaan lähes kaikki blogistit käräyttää. Sen verran paljon käyttävät muiden kuvia.
oikein paistaa, että et ole käynyt mitään rikosilmoitusta tekemässä. Korkeintaan lähi-siwassa olet käynyt.
Eikös siinä ole mainosaspekti kuvan omistajalle kun saa kuvansa levikkiin?
Minäköhän sen haasteen saan? Ei olis ensimmäinen kerta - on tullut tehtyä kaikenlaisia pieniä "juttuja", joita en kyllä itse pidä kuitenkaan rikoksina.
Että kertokaas nyt mikä blogi niin mäkin alan putsaa.
Ja tää oli sit palstapöhkön kirjoitus.
voisin kuvitella, että aika monella bloggaajalla on blogissaan muitakin kuin omia kuvia.
T: AP
jokuhan sitä on otettava ensiksi.
PAska tuuri sille, jonka valitsin.
ja kaikille, jotka eivät asiaa tiedä rikosilmoituksen voi tehdä myös POLIISIASEMALLA.
Oliko se se Mikko-salarakas-blogi? Oliko sinne ilmestynyt muiden ottamia kuvia?
Kyllähän nyt pedoista vähän kuvia pitää nettiin laittaa.
ottaa yhteyttä tähän blogistiin kuitenkin ensin.
Ei ole kiva kuulla asiasta palstalta.
Olkoon tämä nyt myös varoituksen sana muille, sillä ehkä seuraavalla kerralla joku muu innostuu ja tekee rikosilmoituksen seuraavasta blogista.
Ehkä jokainen nukkuu paremmin, kun on puhtaat jauhot pussissa.
-ap
Oliko se se Mikko-salarakas-blogi? Oliko sinne ilmestynyt muiden ottamia kuvia?
Kyllähän nyt pedoista vähän kuvia pitää nettiin laittaa.
Suomalainen Jopo, vähän Marimekkokangasta, Arabian astia tai astioita, Kämppi-hotelli, Estelle ja jotain vastaavaa.
Se on kuulkaas niin omituinen juttu, että jos googlettaa oman bloginsa nimellä kuvahaun niin tulee vaikka mitä omituisia kuvia, joita ei blogissa ole ja jotka eivät liity bloggariin.
Ihan tekee mieli sanoa, että wtf - noita kuvia otan, jos kerran jollakin tavalla jo linkittäytyvät blogiini.
Minkälaisen rikosilmoituksen voisi tällaisesta tehdä?
bloggaajan kuvan omille nettisivuilleen kertomatta kuvan alkuperää. Jos ei olisi tiennyt, olisi luullut, että kuva on kyseisen firman oma, jonka mainostoimisto tms. oli ottanut. Firma oli ruotsalainen.
Bloggaaja otti yhteyttä firmaan tuloksetta. Kun suomalainen maahantuoja kuuli asiasta, alkoi tapahtua. Tuli vihdoin pahoittelut, kuva poistettiin firman nettisivuilta ja bloggaaja sai palkkion, joka hänelle olisi pitänytkin kuvasta maksaa tekijänoikeuksien takia. Mutta lupa olisi pitänyt pyytää ensin. Poliisia ei asiassa tarvittu ja mitäpä se olisi voinut tehdäkään.
Toisinpäin sama asia ei ole yhtä yksioikoinen. Jos minä laitan blogiini jonkun firman sivuilta napatun kuvan tuotteesta, se on puhdasta ilmaista mainosta yritykselle, mutta minä en saa siitä mitään taloudellista hyötyä. Siinä mielessä ap on nyt pahasti hakoteilla. Mainittakoon vielä, etten itse bloggaa.
Pelottaa!