Viherkasviongelma: anopinkielet kaatuu ja irtoilee!
Auttakaa te viherpeukalot!
Mulla on parissa ruukussa todella hyvännäköiset, runsaat, korkeat ja elinvoimaiset anopinkielet kasvamassa. Kastellut olen kuten aiemminkin, yli 10 vuoden hyväksihavaitulla tyylillä. Kasvit ovat olleet mulla iäisyyden ja aina noin joka toinen kevät olen vaihtanut mullat ja istuttanut pistokkaita toisiin ruukkuihin, että juuret mahtuvat paremmin. Kaikki on tähän mennessä toiminut paremmin kuin hyvin ja suorastaan ihmettelyä olen kukkien elinvoimaisuudesta saanut.
Nyt, tänä talvena, on anopinkielet alkaneet itsekseen "kaatua", ja nämä kaatuneet, kevyesti alaosastaan kellastuneet lehdet irtoavat kevyellä nykäisyllä purkista. Itse lehti tuossa irronneessa osassa on aina elävä, terveen värinen ja jämäkkä, mutta juuri ja varren alaosa tuntuu olevan pehmentynyt ja hapero.
Mitä ihmettä tämä on? Kyse ei voi olla liiasta kastelusta, vai voiko? Liiasta kuivuudesta? Liian vähäisestä auringonvalosta? Vai olisiko ruukku vain liian täynnä juuria, ettei tilaa enää ole ja kasvi ajaa nämä ylimääräiset omalla tavallaan pois?
Kai tässä pitää kohta siirtyä kokonaan muovikukkaosastolle... :(
Kommentit (17)
no juu kyllä tuo anopinkieli on aika sitkas kasvi että varmaan oot kastellu sitä liikaa. Äitinikin sai tapettua anopinkieln enkä ymmärrä että miten. Kasteluväli on ollut yli vikonkin ja silti tuo vielä hyvissä voimissa samoin traakkipuu sitä kastelen vain 3 viikon välein ja on olllut hengissä kohta 2 vuotta. Kesällä useammin
no juu kyllä tuo anopinkieli on aika sitkas kasvi että varmaan oot kastellu sitä liikaa. Äitinikin sai tapettua anopinkieln enkä ymmärrä että miten. Kasteluväli on ollut yli vikonkin ja silti tuo vielä hyvissä voimissa samoin traakkipuu sitä kastelen vain 3 viikon välein ja on olllut hengissä kohta 2 vuotta. Kesällä useammin
Ap tässä edelleen...
Kysehän ei nimen omaan ollut liiallisesta kastelemisesta vaan pikemminkin juuri toisin päin. Multa (huono laatuista?) oli kerrostunut ruukun sisällä ja siksi se osa jossa kasvin juuret olivat, jäi käytännössä joka kastelukerralla kokonaan ilman vettä. Vesi holahti läpi alakerrokseen, johon juuret eivät rutikuivasta ja tiukasta hiekkamaisesta mullasta päässeet puskemaan. Eli enemmänhän vettä kasviparka olisi tarvinnut, ei vähemmän.
Tuo kerran viikossa kuulostaa mun mielestä jopa liian tiheältä anopinkielen kasteluväliltä. Toki aurinkoisella paikalla kesäaikaan vettä kuluu enemmän, mutta oma kasteluvälini anopinkielen yhteydessä on ollut aina lähemmäs parin viikon luokkaa. Ja tähän mennessä anopinkieli on kukoistanut ihailtavasti.
talvella on kasville liian vähän valoa, joten kastella pitää vähemmän kuin kasvukautena.
lievä lukihäiriö varmaanki mulla :D
Mulla kävi samoin, ja veljen anoppi joka on todellinen koti-hortonomi, sanoi että syynä on liikakastelu. Mielestäni en kastellut liikaa, 1 x vko.
t. toinen viherkasvien tappaja, ;)
Anopinkieli ei kovin helposti kuivu.
Jokin kasvitautikin voi tietysti olla, mutta niitä on tosi hankala selvittää.
joku toukka/mato joka syö ne juuret?
kasvin pitää päästä rutikuivaksi välillä-kastelukertojen välissä. kasvi kerää lehtiinsä paljon nestettä joten "hukkuu" helposti.
Meillä kyseisiä kasveja kasvaa pihalla kukkapenkissä :P ja välillä ne saavatkin odottaa vettä tovin jos on kuivaa ja kuumaa, hyvin ovat pärjänneet.
heh, ei kannata luovuttaa
nimim. tänään kävin ostamassa kolme uutta kasvia, kun hukutin edelliset :D
Kastellut en mielestäni ole liikaa. Samalla tavalla olen niitä hoitanut kuin aiemminkin ja koskaan aiemmin ei näin ole käynyt.
Annan anopinkielten hieman jopa kuivahtaa kastelukertojen välissä (kuten kehotetaan), jonka jälkeen suihkutan ne aina kevyesti kylpyhuoneessa, jolloin samalla lehdet peseytyvät pölystä ja myös enin ylimääräinen vesi pääsee valumaan vapaasti pois, loput läpivaluneet kaadan suojaruukusta myöhemmin pois.
Itsekin olen jotakin tuholaista miettinyt, kasvit kun olivat viime kesänä pitkiäkin aikoja ulkona puoliaurinkoisessa paikassa ja nauttivat kyllä olostaan silminnähden. Olisiko joku tuholainen päässyt silloin kotiutumaan? Mitään merkkejä tällaisesta ei tosin ole, ainoastaan vain nuo kaatuilevat ja helposti irtoilevat lehdet. Huoh.
Annan anopinkielten hieman jopa kuivahtaa kastelukertojen välissä (kuten kehotetaan), jonka jälkeen suihkutan ne aina kevyesti kylpyhuoneessa, jolloin samalla lehdet peseytyvät pölystä ja myös enin ylimääräinen vesi pääsee valumaan vapaasti pois, loput läpivaluneet kaadan suojaruukusta myöhemmin pois.
Olet todellakin tappanut ne liikakastelulla.
Kastellut en mielestäni ole liikaa. Samalla tavalla olen niitä hoitanut kuin aiemminkin ja koskaan aiemmin ei näin ole käynyt.
Annan anopinkielten hieman jopa kuivahtaa kastelukertojen välissä (kuten kehotetaan), jonka jälkeen suihkutan ne aina kevyesti kylpyhuoneessa, jolloin samalla lehdet peseytyvät pölystä ja myös enin ylimääräinen vesi pääsee valumaan vapaasti pois, loput läpivaluneet kaadan suojaruukusta myöhemmin pois.Itsekin olen jotakin tuholaista miettinyt, kasvit kun olivat viime kesänä pitkiäkin aikoja ulkona puoliaurinkoisessa paikassa ja nauttivat kyllä olostaan silminnähden. Olisiko joku tuholainen päässyt silloin kotiutumaan? Mitään merkkejä tällaisesta ei tosin ole, ainoastaan vain nuo kaatuilevat ja helposti irtoilevat lehdet. Huoh.
pyyhi lehdet kostealla rätillä mutta älä enää päästä vettä sinne lehden tyveen.
Missä vaiheessa voisi alkaa vaihdella uusia multia huonekasveille? Eikös tässä kevään korvalla, valonmäärän lisääntyessä olisi hyvä aika? Onko vielä ihan liian aikaista?
mutta helmikuu taitaa olla suositelluin aika vaihtaa mullat.
Usko jo, syy on liiallinen kastelu. Se, että lehdet muuttuvat tyvestä vaaleiksi tarkoittaa, että ne mätänevät poikki. Ei tyhjästä mitään "haittahyönteisiä" synny. Voi toki olla, että jokin home tai sieni on päässyt valloilleen liian kastelun myötä.
Ehkä multa on nyt kosteutta paremmin sitovaa kuin ennen, ruukku muovinen tai jokin muu on muuttunut, mutta sinä mädätät ne poikki.
Katkaise lehti ylempää, istuta pistokas (pistokkaat, näyttää paremmalta kun niitä on ruukussa paljon) uudelleen uuteen multaan ja ruukkuun ja malta mielesi kastelun suhteen. Ei kannata antaa vettä ennenkuin multa on aivan kuiva. Lehti on paksu, mehevä sekä vahapintainen juuri siksi, että kasvi on sopeutunut elämään kuivassa ilmastossa, jossa vettä saa harvoin ja vähän.
Mikä pakko niitä on vaihtaa jos kasvi voi hyvin? Moni kasvi, etenkin mehikasvi, tykkää huonoa siitä että juuria räplätään ja moni taas peräti tykkää siitä, että juuret ovat ahtaasti. Itse vaihdan äärimmäisen harvoin, ja jos kasvi ränsistyy, otan siitä pistokkaat uuteen ruukkuun ja nakkaan vanhan juurakon kompostiin.
Kasvin ulkonäkö kertoo sen tarpeista, ei almanakka.
Eli alunperin ongelmana siis omituinen anopinkielien kaatuileminen, joka monen mielestä johtui liiallisesta kastelemisesta tai jonkinlaisesta lahosta.
Totuus oli kuitenkin aivan toinen. Eli ei johtunut hukkumisesta tai liiallisesta kastelemisesta kuten moni hortonomi tälläkin palstalla luuli.
Vaihdoin mullat muutamia viikkoja sitten ja yritin pelastaa sen, mikä pelastettavissa enää oli. Paljastuikin, että kasvien juuret olivat rutikuivat ja vanha multa oli kerrostunut ruukussa, jolloin ns. hiekkamainen multa-aines ja tumma multa olivat erottuneet toisistaan omiksi erillisiksi osioikseen! Kasvin juuret olivat tuossa ylemmässä rutikuivettuneessa hiekkamaisessa mullassa ja vetelivät kirjaimellisesti viimeisiään. Ilmeisesti vesi valui aina kastelun yhteydessä tuon hiekkamaisen osion läpi pohjamultaan, jolloin juuret eivät saaneet vettä käytännössä ollenkaan: ei ihme että aiemmin elinvoimaiset lehdet kaatuilivat. Ja minä kun vielä yritin tietoisesti vähentää kastelemista, kun kasvi parka olisi vettä eniten juuri tarvinnut.
Aiemmin käyttämäni multa on siis ollut jollakin tavalla viallista tai vääränlaista, vaikka voin mennä takuuseen siitä, että laadukkaasta sisäkasvimullasta on ollut kyse tällöinkin. Omituinen tapaus kerta kaikkiaan, ei koskaan ole tapahtunut aiemmin omalla puutarhurin urallani.
Vinkkinä siis kaikille: anopinkielen ongelmat saattavat johtua muustakin kuin liiallisesta kastelemisesta!