Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4-vuotias ei osaa r-kirjainta, myös l-kirjain välillä

Vierailija
04.11.2010 |

jää, lisäksi hienomotoriikassa (kuvioiden jäljentäminen) oli vaikeutta. Pitäisikö huolestua? Neuvolaterkka kyseli haluanko lähetettä puheterapiaan, hänen mielestään välttämättä ei vielä tarvitse..



En tiedä huolestuako vai ei..

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mm. kielellä "kärpäsen nappaaminen huulelta", kupin tekeminen yms. Taidan siis minäkin aloittaa hassuttelun lapsen kanssa. :)

Vierailija
2/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä sitten toistettiin kauan. Koulussa alettiin käyttää tr, jonka poika jossain vaiheessa oppi ja lopulta viime keväänä huomasin, että r tulee kun venyttää sitä. Sitä sitten kesällä muistutin, että panepa puheeseesi se venyvä r ja nyt kolmannen luokan alkaessa osaa sanoa r puheessaan. Samoin tehtiin niitä kielijumppaharjoituksia. Joskus oppii nopeasti, joskus menee vuosia kuten meillä. Ei sitten aina, varsinkaan vauvan kanssa edes kotona jaksanut niitä harjoituksia. Eli aluksi voi hakea sitä d-kirjainta ja sitä jumppaa leikillä. Duh, dih, dah, kaikki vokaalit d:n perään. Meillä tarvitsi L-kirjaimeen vain yhden käynnin ja harjoitukset. Kannattaa kyllä sitten vuoden päästä ainakin mennä, mutta voi se olla turhaa stressiä nyt virallisesti aloittaa. Lapsen voi isompana olla helpompi tehdä harjoituksia päivittäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistaakseni 5.v tai 6.v tarkistuksessa R-kirjaimen pitäisi tulla..

Voitte itse kotona harjoitella jos tunnet tarvetta siihen

Vierailija
4/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävi puheterapeutilla arvioinnissa. Siellä päätettiin, että vuoden päästä katsotaan uudestaan.



Meidänkään poika ei osaa piirtää mallista. Häntä ei muutenkaan juurikaan piirtäminen kiinnosta.



En ole itse huolissani, sillä neuvolan th ja puheterapeuttikaan eivät ole.

Vierailija
5/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jäljentää kuvioita mallista tyydyttävästi. Edelleen käsiala ja kaikki on ihan kamalaa, mutta harjoituksella paranee koko ajan.



Meidän kohta 5-vuotias ei vielä sano r-kirjainta. Ei lähellekään. 4v. neuvolassa sovittiin, että 5-vuotiaana katsotaan, mikä on tilanne ja mennään puheterapiaan, jos tarvis.



En siis sinuna olisi huolissani :)

Vierailija
6/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ollut huolissani ennen neuvolaa, mutta kun th rupesi kyselemään haluaisinko lähetteen, tuli hämmentynyt olo. Itse opin r-kirjaimen vasta 12-vuotiaana, joten ehkä senkin takia tämä asia nosti tunteita pintaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

toimintaterapeutin luo kun ei osannut jäljentää malli kuvia.

Vierailija
8/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ristin ja raksin sai tehtyä, mutta niitä ei "hyväksytty" esim. ristin keskiviiva katkesi ja jatkui eri kohdasta. Ympyrän ja neliön oli piirtänyt "oikein".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
04.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse opin R:n kun olin 6 vuotta, samoin mieheni ja puheterapiassa käytiin muutaman kerran.



Minulla on 3,5-vuotias tyttö joka oppi vasta ihan hiljattain R:n. Nyt alkaa tulla jo D:kin pikku-hiljaa. Mieheni ja minä odotimme molemmat, että hän menee sama tietä kuin mekin, eli isompana puheterapian kautta.



Tulostin netistä muutamia harjoituksia R-vikaiselle, ja ennen kaikkea: ALOIMME VENYTTÄMÄÄN KIELTÄ! Siis lapsen kanssa hassuteltiin työntämällä kieltä ulos suusta niin pitkälle kuin saatiin ja heiluteltiin sitä sitten sivulta toiselle jne. Olisko tuosta mennyt joku 3 kuukautta, niin yks kaks se R vaan tuli automatkalla. Hänellä siis oli tiukka/lyhyt kielijänne!



Ei noin pienen kanssa kannata vielä huolestua, saa vielä lapsikin asiasta stressin! Jos teillä on tuon jänteen pituuden kanssa ongelmia, niin eikun vaan jumppaa!



Voisit toki pyytää sieltä puheterapiastakin niitä hyviä harjoituksia, jotka sitten itse opettaisit vaivihkaa lapselle. Näin siitä ei tulisi vielä niin "virallista vikaa" vaan leikin avulla voisi edistyä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kaksi