Huomasin että 3-luokkalaisen lapseni äidit on lähes poikkeuksetta
suht iäkkäitä, n.45v ikäisiä ja isät siinä 50v paikkeilla.
Tuli ahdistuskohtaus, kun katseli niitä, mukavia kyllä ei siinä mitään, niin selvästi keski-ikäisiä ja keski-ikäisen näköisiä/oloisia "tätejä"..
Samanlainen ahdistuskohtaus kun eräänä aamuna kotona ollessani tv jäi uutisten jälk auki ja siellä alkoi joku keskusteluohjelma kohderyhmänä 50+v ihmiset, se juontajanainen on NIIN NIIN täti kuin voi vaan olla, örk:/
En itsekään ole mikään "tyttö" enää vaan 34v mutta ei hitto, ei musta ikinä tule niin tätimäistä ja keski-ikäistä ainakaan olemukseltani..Boring!!!
Kaikki hyvin niin kauan kuin minua yhä luullaan n.26v ikäiseksi kuten tänäkin vuonna useaan kertan ;D ja ei, en pukeudu pissis tms tyyliin.
Kommentit (109)
Kun nuorimmaiseni on kolmannella, olen 44 v ja mieheni 48 v!!! Ollaanko aiheutettu lapselle traumoja? Saanko anteeksi kun vanhin lapseni on nyt kolmosella ja olen vasta 36?
Luulen, että tämä on alueellinen kysymys. Minun ystäväpiirini täällä Helsingissä ei ole ollenkaan niin tätejä. Mutta tuolla maalla asuva ystäväni on.
t. 42 v
ne äidit sen ikäisiä, aivan hyvin vsaattavat olla. Ja tästä taas seuraa se, että miksi ihminen ei saisi näyttää ikäiseltään...?
terv. 36-v, joka näyttää.....36-vuotiaalta :)
Tarkoitin toki 3-luokkalaisen lapseni luokkakavereiden äidit..
Tätä(kin) se univelka teettää.
ap
enkä nyt tarkoittanut mitään tiettyä vaateasiaa tms, monilla oli/on "ajan mukaisia" ja tyylikkäitä vaatteita, meikkiä naamassa, kampaus kuosissa jne mutta ihan se numeroikä on se mitä ajoin takaa ja tarkoitin.
ap
jos muut näyttävät tädeiltä ja sediltä? Mitä se sulle ylipäätään edes kuuluu?
Huolehdi sä vaan omista asioistas.
Tietysti ihminen saa näyttää sen ikäiseltä kuin on, en myöskään sitä tarkoittanut!
No, en olettanutkana että purkaustani tajuttaisiin, tuli vain sellainen fiilis että voi tsiisus miten keski-ikäisen ikäistä ja näköistä ja oloista, ei ikinä vaikka ei tässä montaa vuotta omaankaan keski-ikään (numerolliseen) ole :-)
ap
etten ole niin tätimäisen näköinen, ikää mulla 41v ja lapset ovat 3v ja 11vuotiaita.
Kamalaa, kuopuksen ollessa 3-luokalla oon jo 46v.
ja kuulemma luullaan maks. 34 vuotiaaksi, vaikka en pukeudukaan napapaitoihin.
Minäkin olen yli 40 vee kun tenava menee kouluun, siis ekalle. Eipä se taida tod olla kovin harvinaista.
Yhä useampi selvästi yli 40-vuotias nainen työntelee rattaissa ihan pikkuvauvaa. Tämä on silmiinpistävä muutos entiseen. Tai ennen he olivat lasten mummuja, nyt äitejä.
"Hardrockmama"
Jos kerran vaatetus ja tyyli on ok, ei mikään tanttatyyli? Kyllä muakin moni sanooa nuoremmaksi kuin olen, mutta ne yleensä itse on paljon mua vanhempia, tai sit ihan nuoria. Toiset ei enää näe kunnolla ja toisilla ei ole ehkä vertailukohtaa:-). En ymmärrä kauheaa nuoruuden palvontaa, jokainen meistä kuitenkin vanhenee koko ajan. Henkinen joustavuus ja kiinnostus elämään ei riipu iästä. Mä olen vanhus, mutta ympärilläni ( esim töiss) on paljon nuoria, ja työ vaatii läheistä yhteistoimintaa. En ole huomannut iäsn kauheasti vaikuttavan, hyvin voimme olla ystävällisissä väleissä, vaikka toinen olis 40-luvulla syntynyt ja toinen 80-luvun lopulla. 90-luvulla syntyneitä meillä ei tosin vielä ole:-)
silloin olen 38 vuotias.. nyt olen 30 vuotias ja esikoiseni on kolmosella.. näytän varmaan silloin jo tosi vanhalta, koska en juurikaan ehdi panostaa omaan ulkonäkööni ja ei tottapuhuen edes kiinnosta! mulle onni tulee jostain ihan muualta kuin ulkoisista asioista. T. viiden äiti.
Voin lohduttaa iän tuomalla kokemuksella, että jossain vaiheessa ahdistukset hellittää ja opit elämään tätä päivää ja nauttimaan. Elämää ei enää pelkää vaan uskaltaa elää sitä.
Jos kovin ahdistaa niin ammattiapukin voi olla tarpeen. On aika paha jos telkkaria katsoessa tulee ahdistuskohtauksia jos näet keski-ikäisiä ihmisiä. Ammattiauttaja voi löytää syyn, miksi ikääntyminen sinulle tuo pahan olon.
Tsemppiä sinulle.
silloin olen 38 vuotias.. nyt olen 30 vuotias ja esikoiseni on kolmosella.. näytän varmaan silloin jo tosi vanhalta, koska en juurikaan ehdi panostaa omaan ulkonäkööni ja ei tottapuhuen edes kiinnosta! mulle onni tulee jostain ihan muualta kuin ulkoisista asioista. T. viiden äiti.
Onko lapset syy siihen, että haluat näyttää petolinnun perseeltä? En tajua.
en koe tarvitsevani ammattiapua asian suhteen, tekstini oli katsos suht kevyeltä pohjalta kirjoitettua löpinää siitä miten jotkut ihmiset näyttävät NIIN juuri sen ikäisiltä kuin ovat, paplarikiharrettuine hiuksineen ja kasvonpiirteineen ja kaljuuntuneine päälakineen.
Se on kyllä totta että keski-ikä korreloi mm syöpäpelkoni suhteen (äitini sairastui syöpään 42v iässä ja kuoli 47v täytettyään), mutta ei sekään ns hallitse minua, asiat otetaan sellaisina kuin ne tulee vastaan ja piste.
ap
ja sitten iyhmetellään kun mies pettää ja kuolaa naisia jotka huolehtivat ulkonäöstään.
olen myös 34v ja lapseni on 9v. Huolehdin itsestäni ja tulen tekemään sen myös 43-vuotiaana :-)Onneksi silloin lapset ovat jo aikuisia!!!Ei enää vanhempainiltoja!!!!
nelikymppiset huolehtivat itsestään ja silti näyttävät nuoremmista kauhean vanhoilta. Niin sinäkin tulet näyttämään nuorempiesi mielestä.
Nyt yli kolmekymppisenä näytät alle kaksikymppisistä vanhalta muorilta :)
Kaikki on suhteellista, ikäkin.
olen myös 34v ja lapseni on 9v. Huolehdin itsestäni ja tulen tekemään sen myös 43-vuotiaana :-)Onneksi silloin lapset ovat jo aikuisia!!!Ei enää vanhempainiltoja!!!!
silloin olen 38 vuotias.. nyt olen 30 vuotias ja esikoiseni on kolmosella.. näytän varmaan silloin jo tosi vanhalta, koska en juurikaan ehdi panostaa omaan ulkonäkööni ja ei tottapuhuen edes kiinnosta! mulle onni tulee jostain ihan muualta kuin ulkoisista asioista. T. viiden äiti.
Paitsi että olen kahden lapsen äiti =)
koko luokallinen?