Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ärsyttää kun käy koko ajan vieraita

Vierailija
11.04.2010 |

ja kun nämä vieraat tekevät yleensä sellaisia yllätysvierailuja, että soittavat "oltas tässä lähistöllä, jos tultais 5 min päästä käymään" tai osa tulee jopa noin vain rimputtamaan ovikelloa.



Rasittaa, kun pitäisi sitten pitää koti edes suht järjestyksessä koko ajan ja itse olla fiksuissa vaatteissa ja lapset myös. Ja nyt kun on kaksi pientä vilkasta lasta, en todellakaan jaksaisi enkä viitsisi käyttää vähäistä vapaa-aikaani siivoamalla vieraita varten! Ja toisaalta taas häpeän, kun on matot mykkyrällä, leluja joka paikassa, murusia ja ruokaläikkiä keittiön lattiat täynnä, astioita tasoilla, paperipinoja, eteisessä kengät hujanhajan ja takit siellä täällä jne jne.



Välillä leikittelen ajatuksella, että muuttaisimme jonnekin helkkarin korpeen, pienen tien päähän jonne kukaan ei eksyisi ohikulkumatkalla eikä lähtisi ajelemaan ihan vaan huvin vuoksi katsomaan, satummeko olemaan kotona.



Viime viikollakin meillä kävi vieraita joka helkkarin päivä!



Ja ensi viikolle on tiedossa jo kahdet vieraat (nämä sentään tiedän jo ajoissa, mutta ei se mitään auta, muksut sotkee niin paljon että vaikka tänään siivosinkin perusteellisesti, huomenna on jo koti lähestulkoon kaaoksessa) ja sen lisäksi tulee varmaan niitä yllätysvieraita...



Kadehdin ihmisiä, jotka sanovat, ettei heillä käy juuri koskaan vieraita!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos ovat siis oikeita ystäviä ja sinusta välittäviä eivätkä ilmaisen kahvin ja palvelusten hyväksihäyttäjiä.



Iloitse siitä, että olet niin kiva tyyppi, että sua on ihan pakko käydä moikkaamassa. Et arvaa mitä lohtua muille kaaoksen kanssa kamppaileville tuo se teidän kotoinen sotku. Sellaista se on muissakin kodeissa. Ne siistit kodit on työn takana, ei kellään pysy ilman ponnisteluita koti itsekseen siistinä:)



Ja välillä sit sanot ettei kannata meille nyt tulla. Jos et osaa sanoa ei, niin sano, että Jaakkokin oksensi äsken ja mulla kiertää mahassa, taitaa tulla kunnon yrjötauti, juoskaa karkuun.

Vierailija
2/6 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä järjestystä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yllättäen ja varsinkin silloin kun on se päivä että päättää ottaa lunkimmin siivouksen kanssa =). Omasta kodista olen tarkka mutta oon myös huomannut ettei mua yhtään häiritse jos muilla on sekaista jos poikkean yllättäen....koitan tosin nykyään kysyä saako käydä kun en pidä ylläreistä itsekkään. toisaalta mietin moniko ihminen valittaa yksinäisyyttä joten olen tosi onnellinen että on ystäviä!!!!

Vierailija
4/6 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yli puolet näistä vierailijoista ovat nimenomaan niitä, jotka haluavat vain että passaan kahvit ja pullat pöytään, eivät mitään oikeita ystäviä ehkä olekaan.



Ja yleensä sitten eniten silloin ärsyttää, kun on väsynyt ja meinannut että huilii loppupäivän/illan vaan sohvalla, ja sitten soi ovikello ja joku tulee odottaen passausta ja kahvinkaatoa, argh.



ap *oikeista ystävistä tietysti onnellinen*

Vierailija
5/6 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

..sopivassa määrin. Ap ei siis ollut tympääntynyt siitä, että ihmisiä käy kylässä, vaan siitä, että heitä saattaa käydä kylässä joka päivä. Itsekään en päivittäin jaksaisi, mutta esim. 1-2 viikossa voisi olla hyvä :)



Vierailija
6/6 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin kun tulee joitain vähänkin vieraampia, vaikkapa työkavereita ja on esim. pikkarit keittiön narulla kuivumassa. Se on liian henkilökohtaista sotkua näytettäväksi vieraille ihmisille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi viisi