3-vuotias on ollut päiväkodissa 4kk, nyt haluaisi päiväkotiin vapaapäivinäkin!
Kommentit (14)
Meillä on naapurissa 4-v poika (perheen ainoa lapsi), joka tulee meille joka päivä päiväkodin jälkeen leikkimään. Hänellä on tosi kivat vanhemmat (tunnen siis heidät), mutta kun meillä on kolme suht saman ikäistä lasta, niin arvatkaa vaan, mikä vetää puoleensa!
Suomen kotiäiti-kultti tahtoisi uskotella meille että jokainen päiväkodissa viihtyvä lapsi on huonosti kiintynyt vanhempiinsa eikä halua olla kotona. Miten olisi kuitenkin se "hieman" todennäköisempi vaihtoehto, että leikki-ikäinen viihtyisi paikassa jossa leikitään, riehutaan, ulkoillaan jne. oman ikäisessä seurassa?? :D
Se kertoo lapseta, että tämä on sosiaalinea ja aktiivinen, joka nauttii ikäisestään seurasta ja ohjatusta toiminnasta ja hotiopaikasta se kertoo,e ttä se on hyvä
kyllä tavisihmiselle on oma koti maailman paras paikka
mutta minä teen joskus niin että vien lapsen vapaapäivänä päiväkotiin aamupalalle ja käyn heti lounaan jälkeen pois. Lapsen mielestä tuo on tosi kivaa, kun saa leikkiä ja olla toisten lasten kanssa, pääsee ekana kotiin ja saa siihen päälle vielä melkein kokonaisen vapaapäivän. En tee tuota kovin usein, korkeintaan viisi kertaa vuodessa. Lapselle tulee siis ihan oikeitakin vapaapäiviä ja nuo on harvinaista herkkua.
p.s. Olen työssäkäyvä yh ja käyn noina muutamana aamupäivänä asioilla (lääkäri, hammaslääkäri, kela ym.) En siis vain lorvaile kotona ja surffaile av:lla.
Lapsi tuntee olonsa turvalliseksi myös silloin, kun äiti ei ole paikalla ja saa olla ikäisessään leikkiseurassa.
Molempi parempi, hyvä äiti ja kiva hoitopaikka! Kuten meillä ;)
Silloin tuon voi ymmärtää. Et taida tehdä mitään lapsen kanssa.
mutta minä teen joskus niin että vien lapsen vapaapäivänä päiväkotiin aamupalalle ja käyn heti lounaan jälkeen pois. Lapsen mielestä tuo on tosi kivaa, kun saa leikkiä ja olla toisten lasten kanssa, pääsee ekana kotiin ja saa siihen päälle vielä melkein kokonaisen vapaapäivän. En tee tuota kovin usein, korkeintaan viisi kertaa vuodessa. Lapselle tulee siis ihan oikeitakin vapaapäiviä ja nuo on harvinaista herkkua.
p.s. Olen työssäkäyvä yh ja käyn noina muutamana
aamupäivänä asioilla (lääkäri, hammaslääkäri, kela ym.) En siis vain lorvaile kotona ja surffaile av:lla.
sekä huonosti kiintynyt vanhempiinsa.
viihtyy hoidossa ja uskaltaa olla myös vanhemmista erossa.
jos hakisit sieltä lapsellesi paikkaa niin voisi olla siellä iltaisin, öisin ja viikonloppuisinkin jos kerrasn siellä noin hyvin viihtyy.
Uskaltaa olla vieraassa paikassa, ja tietää että äiti ei ole häntä hylännyt, ja että äiti tulee hänet aina hakemaan kotiin. On siis oppinut luottamaan vanhempiinsa.
Ja luulenpa, että olet siitä huolimatta ihan hyvä äitikin. Tuo päiväkoti-innokkuus voi mennä ohi jahka ikää tulee.