Te joilla BMI 19, miten syötte normi- päivänä?
itsellä BMI 22 ja haluaisin pienemmäksi.. Jos sais vähän osviittaa syömisistä..
Kommentit (13)
Aamulla pari kuppia mustaa kahvia.
Hieman myöhemmin 2 Weetabixia banaanilla ja rasvattomalla maidolla.
Lounaaksi esim. paistettu kanafile tai -leike, iso salaatti, jossa on teelusikallinen öljyä ja viinietikkaa kastikkeena mausteineen. Lisukkeeksi korkeintaan desin verran esim. riisiä.
Ei sen kummempia pullakahveja tai välipaloja.
Illalla leipä jollain päällisellä ja teekuppi.
Tämä on siis suht normipäivä, toki vaihteluakin on
vastaan kuitenkin:)
Aamulla syön palan paahtoleipää, jogurtin ja pari kuppia kahvia.
Lounaaksi jotain einestä (töissä), vaikka valmishampurilaisen tai kinkkusalaattia, mehun.
Iltapäivällä töitten jälkeen pari leipää, valmissalaattia, jogurtin.
Päivälliseks normikotiruokaa, esim. keittoa, kastiketta ja perunoita, leipää, maitoa, salaattia.
Illalla jotain leipää, hedelmää, joskus jotain makeaa esim. suklaata tai palan jäätelöä.
Suosittelen useita aterioita, mutta pienempiä annoksia. Älä päästä nälkää tulemaan!
Aamulla pari kuppia kahvia ja 2-3 palaa leipää yleensä juustolla (päälle margariinia)
Lounaalla jotain edellispäiväistä sapuskaa tai mitä nyt ikinä lapset sit syövätkin. Yleensä syön samaa.
Välipalalla pari kuppia kahvia ja ehkä leipää tai hedelmää tms.
Päivälliseksi tavallista kotiruokaa. Annoskoot hieman suurempia kuin 7-vuotiaalla esikoisella :P
Iltapalalla leipää, muroja tms. ellen ole illalla töissä. Töissä 2x viikossa tulee sit mussutettua pullaa, karkkii, sipsii, limpparii ja x määrä kahvia... Mä en vaan osaa olla siellä ilman jotain naposteltavaa :D Ja hammaslääkäri varmaan taas saarnaa... Töitten jälkeen sit pari leipää tms. iltapalaksi.
Aika usein tulee syötyä kaksi "iltapalaa", kun valvon aika myöhään ja sit yöllä tekee mieli jotain huikopalaa... (ekan iltapalan syön lasten kanssa)
Aamiainen: Iso lautasellinen kaurapuuroa mustaherukoiden kanssa, pari ruisleipää margariinin, raejuuston ja vihannesten kanssa, tuoremehua, maito (rasvaton) kahvi
Lounas: Jotain peruskotiruokaa: makaronilaatikkoa, lohikeittoa, jotain pastaa, mitä nyt milloinkin. Useimmin kasvis/kala kuin liharuokaa. Pastat tummia. Maitokahvi
Välipalana: esim. luonnonjogurttia banaanilla/marjoilla, hedelmiä, ehkä ruisleipää, itsetehtyä mysliä, weetabixiä, itse tehtyä vispipuuroa tms.
Päivällinen: joskus samoja kuin lounaalla tai sitten ei mitään lämmintä vaan välipaloja
Iltapala: jotain samaa kuin välipaloillakin. Jos en syö päivällistä (useimmiten en), niin runsaampi iltapala: esim. leipää, mysliä, jogurttia
Usein lasi viiniä, yksi olut tai sitten iltatee
Viikonloppuna yleensä vähän herkuttelua: ateria, johon enemmän panostettu ja kenties vähän epäterveellisempi, jälkkäreitä, ehkä jopa juustoherkuttelua tai harvoin karkkia jne.
AAmulla kaksi palaa ruisleipää margariinillä (Ruispaloja tai Reissumiestä) ja sämpylä margariinillä, kurkulla, paprikalla ja juustolla. 2-3 kupillista kahvia ja joku hedelmä jälkkäriksi.
Hedelmiä tai jugurttia välillä, jos tulee nälkä.
Näihin aikoihin lämmin ruoka. Jotain tavallista kotiruokaa normaali lautasellinen, ei kukkurallaan, puolet salaattia. Jos on kevyempi ruoka (keitto tai puuro), leipää lisäksi. Lasillinen maitoa.
Iltapäivällä (15-16) pari kupillista kahvia ja kahvin kanssa jotain suolaista (usein hapankorppua).
Illalla telkkaria katsoessa jotain naposteltavaa. Hedelmiä tai pähkinöitä useinmiten, kesäisin menee jäätelöä.
Viikonloppuisin illalla herkuttelua.
Minulla ei ole juuri koskaan illalla nälkä ja aamulla on sitten senkin edestä.
Yleensä enemmän illalla, koska aamulla ei maistu. Melko paljon käyn ulkona syömässä ja myös epäterveellistä mättöä tulee vedettyä.
Syön aamulla ruisleivän tai kaksi, margariinia, juustoa, paprikaa/tomaattia/kurkkua ja ehkä salaattia. Päivällä saatan syödä välipalaksi jogurtin, hedelmän tai vaikka suklaavanukkaan. Ruokaa syön ihan reilun annoksen, paljon kasviksia, vähemmän riisiä/makaronia/perunaa. Illalla saatan syödä leivän samoin kuin aamulla tai sitten samaa ruokaa jos sitä on jäänyt.
Päivän ruuat riippuu aika paljon kaikesta. Joskus syön aamupalaksi edellispäivän ruuan loput, joskus en syö taas aamupalaa ollenkaan vaan juon ison kupin teetä. Kerran viikossa syön sipsiä tai käyn esimerkiksi mäkkärissä. Karkkia en syö.
Joskus tuntuu että koko ajan pitää syödä ja silloin syön, välillä taas ei edes muista syödä kun on kiire eikä tulekaan nälkää.
En oo kyllä ihan varma tosta painoindeksistä, joko se on toi 19 tai sitten alhaisempi. Jokatapauksessa mä just söin 3litraa herkkusienikeittoa ja Mariannetuutin. Aiemmin aamulla oon kitannu vaan kahvia ja syöny karkkia. Illalla tulee sit syötyä kunnon ruokaa, jahka pääsen eka kauppaan.
Lounaaksi peruskotiruokaa (ei vehnää) ja salaattia tai raastetta. Välipalaksi hedelmiä/marjoja tai kasviksia.
Päivällinen kuten lounas.
Iltapala meillä on usein kuten aamupala.
Kun herkutellaan niin teen pizzaa (ei vehnää) tai vastaavaa.
Huh, kun mun maha murisisi noilla ruokaväleillä aivan hulluna ja äkäinen kuin persiiseen ammuttu karhu. Mä oon niin kateellinen niille, joille ei tule nälkää.
Leivon myös makeitaleivonnaisia mutta en useinkaan käytä vehnäjauhoa. Ainakin osan korvaan esim. ruisjauholla.
2 palaa ruispalaa, rasvaa, salaattia, kinkkua, kurkkua ja tomaattia, pari kuppia kahvia.
Lounaaksi työmaaruokalasta mitä milloinkin.
Illalla samaa ruokaa mitä lapsille laitan, mutta paljon kasviksia ja salaattia lisänä.