Minä juon nyt siideriä! Kauhee päivä!
Mies poliisina ja tuli tuo Sellon hässäkkä. Olen ihan poikki! Onneksi sain miehen ehjänä kotiin.
Kommentit (32)
Mies poliisina ja tuli tuo Sellon hässäkkä. Olen ihan poikki! Onneksi sain miehen ehjänä kotiin.
Mä ymmärtäisin että jos olisi yksin tai partiokaverinsa kanssa kahden jotain selvittämässä, mutta nyt joukolla sian perässä. Ja yks mamma itkee himassa!!
enhän mie täällä itke, oon vaan väsy!
ei tämmöistä tapahdu joka päivä miehen työssä
ahdistusta alkoholilla poistamaan.
Et oo taida vielä oikein ymmärtää sitä mitä on olla poliisin puoliso?
Voi mies rukkaa! Et oo taida vielä oikein ymmärtää sitä mitä on olla poliisin puoliso?
:D No voi kääks, kokemusta asiasta on jo kuusi vuotta, eli kyllä ymmärrän. Ei joka päivä miehen työssä ole tällaista, mutta silloin kun on, niin kyllä se minuakin koskettaa. Anteeksi vaan.
ap
Harvoinpa insinöörin muijan tarvii miehensä hengen puolesta pelätä, kun äijä aamulla töihin lähtee. Sympatiaterveisin, palomiehen vaimo.
Vaikkei mieheni olekaan poliisi, mutta hermoheikkona ihmisenä sitä ahdistuu tuollaisista vaikka kuinka yrittäsi ajatella järkevästi.
Mun mies ajaa sillon tällön taksia viikonloppuisin ja kyllä mua välillä pelottaa että tuleeko ehjänä kotiin kun nykyään kaikenlaista sattuu.
Ja vaikka sitä olis sata vuotta poliisin tai ihan minkä tahansa vaimo niin aina sitä tuollaiset tapauksert huolestuttaa ja pelästyttää!
Tukea hyvät ihmiset, tukea ap:lle!
jos ap.n mies olisi töissä Sellon Prismassa, ymmärtäisin stressin, poliisia ei mitenkään uhattu tänään, joten ottaa siiderinsä ihan muulla syyllä vaan..
palomiehiä/poliiseja ei juurikaan Suomessa kuole, työssään varsinkaan.
Mies poliisina ja tuli tuo Sellon hässäkkä. Olen ihan poikki! Onneksi sain miehen ehjänä kotiin.
Mä ymmärtäisin että jos olisi yksin tai partiokaverinsa kanssa kahden jotain selvittämässä, mutta nyt joukolla sian perässä. Ja yks mamma itkee himassa!!
Poliiseille hyvin, hyvin harvoin tapahtuu mitään. Ihan turhaan dramatisoit tapahtunutta.
Poliiseille hyvin, hyvin harvoin tapahtuu mitään. Ihan turhaan dramatisoit tapahtunutta.
No käsittelen nyt asiaa kuitenkin, niinkuin miehenikin tekee, hän tietää tapahtuneesta enemmän kuin julkisuudessa on kertonut, niinkuin poliisit useimmiten.
Ei tämä ollut tavallinen työpäivä miehelle, eikä siis meidän perheelle.
Miksi mun pitää puolustella itseäni, tunteitani, avaustani koko ajan? Miksi tästä ei saisi puhua? Mikä teitä vaivaa?
ap
palomiehiä/poliiseja ei juurikaan Suomessa kuole, työssään varsinkaan.
Ehe ehe....no, milläköhän ne liikkuu??? potkulaudalla vai? Ehkä ne hei on liikenteessä enemmän kuin joku keskivertoinsinööri. Sitä paitsi luuletko, että jokaisen palomiehen ja poliisin kuolemasta uutisoidaan???
kuin julkisuudessa on kertonut
Tässä pitäisi lukea "kuin julkisuudessa on kerrottu"
sorry typo
t:ap
Tämä muija pelkää diplomi-insinöörimiehensä puolesta aika usein, eli silloin kun työn puolesta kävellään junaradoilla kävelytarkastuksia tekemässä. Ainakin kerran on yksi porukasta joutunut sukeltamaan penkalle, kun viime tingassa huomasi takaa tulevan junan.
Harvoinpa insinöörin muijan tarvii miehensä hengen puolesta pelätä, kun äijä aamulla töihin lähtee.
Jotkut on vaan niin helevetin itsekeskeisiä, ettei pysty antamaan tukea toisille.
Itsellä insinöörimies, eikä tarvitse kauheasti pelätä. Ymmärrän kyllä ap:ta, ei ole kiva kun mies joutuu tuollaista tapausta selvittämään. Hyvää uutta vuotta täältä Irlannista ap:lle. Kippistän valkkarilasilla!
Enkä mä oikeastaan koskaan pelkää. Jos antaa sellaselle tunteelle periksi niin se on menoa sitten.
Toisaalta ymmärrän ap:eetä ja toisaalta en. Sääli vaan jos mies joutuu oman paineidensa keskellä vielä rauhoitella hermoheikkoa vaimoaan.
Sivistyneet viiniä tai kuoharia. Ap taitaa kuulua ensimmäiseen ryhmään jo pelkän verbaalisen ulosantinsa perusteella.
tässä tapauksessa ei poliisia uhattu..