Miksi nykyään kaikki kusipäät on narsisteja???
Kommentit (4)
Samalla saa kivasti pilattua toisen mainetta. Ainahan hulluksi haukkuminen on ollut suosiossa exiä teilatessa. Ja narsismi on tosiaan siitä kätevä leimakirves, että sillä kun lyö toista, niin ihan kaikki siirtyy sen toisen syyksi. Nykyään on netin vertaistukisivut täynnä ihmisiä joiden vanhemmat, sisarukset, exät ja nykyiset puolisot, pomot, opiskelu- ja työkaverit yms. ovat ihan järjestään narsisteja. Näitä muut sitten kilpaa silittelevät päähän.
ei se, että on ollut suhteessa OIKEASTI NARSISTIN kanssa vapauta itsesäni mistään vastuusta, päinvastoin, mun on vastedes kannettava ja tunnettava vastuuni paremmin! tulin raskaaksi suhteesta ja nyt olen parikuisen yksinhuoltaja. en halua isän rahoja, vaikka hän on RIKAS, sillä en halua häntä enempää taakaksemme. olen kyllä huomannut, että narsismia käytetään kovin monessa yhtyedessä, mutta omaa tuskaani ei lievennä se, että nimitystä viljellään mahd. turhankin kevyesti. toisaalta, aika jossa elämme suosii itsekkyyttä, narsismia, oman edun tavoittelua keinoja kaihtamatta..ehkä siinä mielessä ongelma on yleistynyt?
narsisteja on 2% väestöstä ellen ihan väärin muista. Eli ei kauhean paljon. Toisaalta, nykymaailma tuottaa enemmän narsisteja niin että tuo luku tulee varmaan nousemaan. Mutta aika vähän voidaan narsismin piikkiin laittaa.
se on nii hieno sana.