Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka moni matkustelee velaksi luottokortilla tai matkatoimistojen omilla rahoituksilla?

Vierailija
22.08.2006 |

Jos ette niin miten muuten rahoitatte matkanne?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli mä maksan aina luottokortilla kun tilaan ne netistä tai puhelimitse.

Mutta maksan pois joko heti tai sitten matkan jälkeen. En mä matkustele jos mulla ei ole varaa, eli en ota lainaa niihin matkoihin.

Vierailija
2/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en osaisi nauttia matkasta, jos tietäisin sen olevan luotolla maksetun. kokisin, että en ole sellaista matkaa ansainnut: ensi työ, sitten huvit

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten ei päästäisi ollenkaan matkaan, koska säästäminen ei meiltä onnistu. Maksamme n. 100¿/kk ja reissussa käymme n. kerran vuodessa, eli vanha matka maksetaan ennen uutta...

Vierailija
4/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän, että elämässä saattaa tulla tilanteita, että esim. ruokaa tai muuta pakollista on ostettava velaksi. Velaksi matkailu ja muu turha velaksieläminen on mielestäni tyhmyyttä.



Rahat tietenkin säästetään ennen matkan varaamista. Yksinkertaista. Jos ei saa matkarahoja säästöön, miten pystyy maksamaan luottokorttilaskut sit jälkikäteen.

Vierailija
5/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästetty vaan. Aina kun palaamme matkalta valitsemme uuden kohteen ja säästämme tietyn summan joka kk, vuodessa siis keräämme yhden matkan hinnan.



Ystäväni matkustelee perheensä kanssa velaksi, se sopii heille mutta ei meille!

Vierailija
6/6 |
22.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan älytöntä maksella vuosi kalliita korkoja ja tilinhoitomaksuja, kun rahan voi säästää etukäteen ja tulee halvemmaksi. Eikä mene talous sekaisin jos jotain tapahtuu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi seitsemän