Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Toiminimen perustaneet - verotuksesta kysymys...

Vierailija
31.10.2008 |

hei, kannattaa sekä alv että työnantajan rekisteriin. Sen jälkeen etsit itsellesi luotettavan kirjanpitäjän, joka hoitaa ilmoituksesi näin vältyt ikäviltä verottajan yllätyksiltä.



ps. jos kuitenkin alv menee yli sallitun summan vuodessa, olet tällöin myös aikasemmille summille alv velvollinen!



t. yrittäjä

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aikeissa perustaa sivutyölle toiminimen, mutta miten tuo arvonlisäverorekisteriin ilmoittautuminen menee - ekana tilikautena toiminta jää varmasti alle alvin perintäkriteerin, mutta entä jos toiminta kasvaa ja alv.maksuraja ylittyy seuraavina tilikausina? Voiko arvonlisäverovelvolliseksi ilmoittautua seuraavana tilikautena ja pitääkö silloin maksaa arvonlisäveroa myös ensimmäiseltä/aikaisemmilta tilikausilta?? Kannattaako rekisteriin ilmoittautua joka tapauksessa heti?

En löydä mistään yksiselitteistä vastausta, joten asiasta tietävät pliis auttakaa...

Vierailija
2/3 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ap sinne ilmoittautuisi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse perustin aikoinani toiminimen, jonka tosin vaihdoin nopeasti oy:n käytännön syistä. Kaikki asiointi, mikä tapahtuu perustamisen jälkeen esim kaupparekisterissä on MAKSULLISTA. Riippuu tietysti alasta mutta jotkut asiakkaat haluavat tämän näkyvän kaupparekisterissä (en näe että tuosta on haittaa ainostaa yhden paperin täyttö kerran kuussa), mutta kiirreessä jos tarvitsee palkata työntekijä on tästä ETUA KOSKA MUUTEN EI SAA TÄTÄ TEHDÄ!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän viisi