Mua pelottaa raskausmyrkytys
Olen viikolla 37 ja tänään ihan hillitön väsymys, maha on pinkeä varsinkin ylhäältä, pää vähän kipeä ja tuntuu siltä että verenpaine olisi aika korkealla. Erityisen turvoksissa en tunne olevani, mutta toisessa jalassa on yksi särkevä kohta, ihan kuin olisi joku suonikohju siihen tunkemassa, tämä alkoi eilen.
Jostain syystä mua pelottaa että on raskausmyrkytys, mutta ei mulla toisaalta mitään erityisen hälyttäviä oireita ole, lähinnä vaan outo tokkurainen olo, toi vatsa (joka voi olla siis pinkeä ihan muutenkin, jos vauva vaikka työntää pyllyään kylkiluiden väliin) ja toi jalka. En tiedä pitäiskö huomenna soitella neuvollaan, mulla on keskiviikkona lääkäriaika joka tapauksessa. Mitä mieltä olette?
välttämättä kuulosta.
soittaisin kuitenkin sinuna neuvolaan huomenna, jo tuon jalankin takia. Ja jos olo huononee niin sitten soitto vaikka yöllä äippäpolille.
t. itse sairastuin raskausmyrkytykseen rv30