Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsen allergiat ja anoppi. Voi yrväle, menee kohta hermot asian tiimoilta. ov

Vierailija
29.09.2008 |

Anoppi oli tänään lapsenvahtina ja huomasin iltapesulla, että kuopuksella oli mm. pakaroissa punaista, kutisevaa ihottumaa. Laskin tietty yhteen yks plus yks ja kysyinkin esikoiselta, että eihän mummi vaan antanut "Matille" tomaattia tai sitrushedelmiä? Lapsi on nimittäin niille (+ parille muulle ruoka-aineelle) allerginen ja nuo ovat ne oireet noista ruoka-aineista.

Esikoinen vastasi, että juu. Mummi teki meille keitettyä makaronia ja laittoi sekaan ketsuppia oikein paljon! Just, just. Ties kuinka monta kertaa ollaan miehen kanssa väänetty asia rautalangasta, mutta kun ei mee perille, niin ei mee :( Anopin mielestä allergiat, laktoosi-intorelantit, keliakiat ja sokeritaudit on pelkkää hapatusta ja mielikuvituksen tuotetta..

Itsellänikin on ruoka-aine allergioita ja anoppi ei millään voi tajuta sitä, ettei mulle sovi mansikka missään muodossa. Ei edes hillona. Vatsani menee siitä sekaisin. Mutta anopin mielestä mä vaan kuvittelen ja eihän se pikkuruinen annos mansikkahilloa tee mitään..

Anoppi tulee meille todella harvoin yksin lastenvahdiksi, mutta tämä kerta oli hätätilanne. Äitini piti tulla lastenvahdiksi, kun kävin neuvolassa, mutta hänelle tulikin muuta menoa (sattui pieni vesivahinko) ja appi oli töissä, joten anoppi joutui tulemaan yksin.

Mä en tajua, että miten helvetissä se voikin olla niin vaikea kuunnella niitä ohjeita. Sanoin ties kuinka monta kertaa ennen lähtöäni, että muistathan, ettei "Matille" saa antaa tomaattia, sitrushedelmiä, mansikoita, omenoita ja paprikaa!!



Äitini onneksi uskoo jo, oppi kerrasta (kun sain allergisen reaktion mausteista), samoin miehen isä uskoo (hän on itse omenoille allerginen, joten tietää kyllä mitä allergia on).

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

minä en tollasen isoäidin antas lastani hoitaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla