Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kommentit (65)

Vierailija
1/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=3A5FCD]Jaahas..me ollaan täällä vähän aiemmin tänään pystyssä kun en raaskinut olla huomioimatta puhisevaa ja hymyilevää tyttöä, joka halus jo herätä seiskalta..=)



Ihania kuvia oli kaikki laitellu! Niitä on kyllä mukava katsella..=)



Q:lle tsemppiä ultraan! Tuu heti kertoon hyvät uutiset! =)



Vihkisormuksista oli jotain juttua..Mä teetin omani kun tiesin jo etukäteen, ettei mikään valmissormus miellytä mua..=) tuli sit sellanen mikä on omannäköinen ja ilo pitää..=)



Han: harmi, ettei teillä se terkka oo mieleen..=/ Kun kuitenkin aika kauan joutuu katsoon sen naamaa..Mä saan omasta terkasta sellasia viboja, ettei se kauheesti diggaa mua..Ei siis vihaakaan, mutten oo sen lempi-ihminen..Emiliinasta kyllä tykkää ihan homona, joten ehkäpä äiti nyt vaan nielee pettymyksensä ja muistaa, ettei kaikki voi mua rakastaakaan..=D



MM:n Iidalla on jo eroahdistusta! Onko sillä ollut vielä ' isi on paras' -kausia? Ja vilkutteleekin kuin isommat tytöt-ihanaa! =)



Ossen ruokahetkestä tuli mieleen, että hassua on miten noi pienestä pitäen osaa jo vähän ' näytellä' yököttämistä..Tai ainakin siltä tuntuu kun otetaan D-vitskuja aamuisin..=D



Kesiksen poika ei tykkää Lindexistä! =) Aika mainio epeli kun noin jo osoittaa ostotottumuksia =D



Paljon jäi varmaan kommentoimatta, mutta nyt on pakko lähteä viihdyttään tyttöä..=) Tänään onkin taas perjantaisiivous ja ajattelin pestä oikein kaikki lattiat kunnolla pitkästä aikaa..Saas nähdä miten onnistuu..



Ihanaa perjantaita kaikille!!



t. poppis ja Emiliina 3kk

Vierailija
2/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihania kuvia oli taas eilisessä pinossa!



Eilen mun työkaveri kävi näyttämässä 3kk ikäistä poikaansa. Ja rehellisesti voin sanoa että yhtään ei tullut vauvakuume!=)



Coltsfoot: Millai sulla on " väärä" sormus? Olisitko halunnut sittenkin jonkun muun? Netistä olen hirveesti katellut erilaisia sormuksia, nyt rupee vähän hahmottuu että millaisen haluaisin.



Millainen sormus Poppiksella on? Maksaako teettäminen hirveesti enemmän kuin valmis sormus?



Jenni: Han vastasi sulle kyllä just nappiin! Juuri näin!



Pi-Ki: Meidän häät on ensi lokakuussa.



Q:n ultrakuulumisia odotellessa... siellä se mini varmasti uiskentelee=)



Pesukarhulle tsemppiä kouluhommiin!



Niin, mites ne treffit? Onko osa treffaamassa jo tänä lauantaina?



Ja sitten omia kuulumisia...

Tyttö on TAAS kipeenä! Nyt ei kyllä jaksais enää... Koko viime yön itki, mä en ole nukkunut juuri yhtään. Mies jäi tytön kanssa kotiin, varasi sille lääkärin, se on ennen kymmentä. Mä luulen että tytöllä on taas korvatulehdus, tai sitten se edellinen ei lääkkeillä parantunutkaan. Se on varmaan korvien putkitus edessä.

Mä voin kyllä elää tän mun väsymyksen kanssa, mutta mä haluun mun tytön kuntoon! Kyllä raastaa sydäntä kun kuulee että toista sattuu mutta kun ei oikein mitään voi tehdä=( Onneksi pääsee kohta lääkäriin. Kauheet itsesyytökset päällä, toi korvatulehduskierre johtuu varmaan siitä että olen tytön päivähoitoon laittanut. Äh...



NapNap + tyttö 1v2kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=#8B008B]POPPIS ja muut tuota terkkajuttua kommentoineet, en oo ajatellut vaihtaa terkkaa, vaikka tuo vähän kummallinen onkin. Ei sitä kuitenkaan tarvi katella kuin yleensä kerran kuussa ja käynnitkin melko lyhyitä (viimeksi meni joku vartti), joten eiköhän sen kestä vaikka päällään seisten :) Ja voihan olla, että muutettais tässä vuoden sisällä, jolloin neuvola ja samalla terkkakin vaihtuis...



NAPNAP, vai ollaan teillä taas sairaana :/ Ei oo pienen elämä helppoa, ei! Paranemisia!



Voiko banaanikin aiheuttaa vauvalle ilmavaivoja? Kun oon nyt parina iltana syönyt banaani ja yöllä Sampo on ollut vähän levoton (tai no melko levoton se on aina aamuyöstä, muttei ihan tähän malliin...); ähissyt, puhissut, rupsutellut ja huitonut käsillä ja jaloilla.



Huomenna pitäis jaksaa raahautua OYSiin, kun kuulun sellaiseen pitkäaikaistutkimukseen (" Pohjois-Suomessa 1985-86 syntyneiden hyvinvointi- ja terveystutkimusohjelma: Liikunnan ja liikkumattomuuden vaikutus fyysiseen suorituskykyyn, selkälihasten pinta-alaan ja ala-selän oireisiin" ), mihin mun äiti on ilmoittanut mut joskus vuonna -85. Sieltä tulee aina parin vuoden välein kutsu johonkin tutkimusjuttuun. Tällä kerralla " pääsen" lannerangan magneettikuvaukseen, jee :p Musta se on pelottava se magneettikuvasmasiina :O Saan varmaan jonkun paniikkikohtauksen siellä :p



Palailenpa myöhemmin, nyt kahvinkeittoon ->



Han ja Sampo 3kk[/color]

Vierailija
4/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=3A5FCD]Mulla on sellainen leveähkö valkokultainen (en siedä keltakultaa=)) sormus, jossa on 8 timanttia (2 sinistä, 1 punainen, 2 keltaista, 1 ruskea ja 2 kirkasta) siroteltuna epämääräiseen järjestykseen..Tykkään kauheesti =) Eikä maksanu kauheesti enemmän-hintahan riippuu aika paljon niistä kivistäkin mitä siihen haluat ja muusta materiaalista..Kävin täällä Turussa ' Kultasarvi' -nimisessä liikkeessä, mikä valmistaa uniikkikoruja..Siellä on näytillä paljon kiviä ym. eli siellä nimenomaan teetetään paljon..=) jos tiedät suunnilleen minkälaista haluat niin ne varmasti myös auttavat suunnitelussa (mikä on mahdollista ym.). Kannattaa ainakin käydä kyseleen hintaa? =)



t. poppis

Vierailija
5/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apuva kun ootte olleet taas aktiivisia =D



Ihania kuvia olitte laittaneet!!!



Q:n ultrakuulumisia mä täällä jo jännitän, vaikka puolenpäivän aikoihinkos se ultra vasta taisi olla. Peukut on pystyssä!!!! Voi, onko pikku-Q:kin jo niin iso poika että taaperokärryn kanssa tallustaa =)



Poppis, tuutko meillekin tekemään perjantaisiivouksen? Millä hitsillä mä saisin tollasen tavan aloitettua¿ tätä nykyä kun meillä on enemmänkin pakko-siivota-kun-hukutaan-paskaan -siivous.



NapNap, voi kurja kun teidän neiti on taas kipeänä!!! Älähän nyt itseäs syytä siitä kuitenkaan, kyllä niitä kierteitä ihan ilman päivähoitoakin tulee.



Han, se magneettikuvamasiina tosiaan on jotenkin kammottava¿ kerran oon sellasessa maannu puolituntia luurit päässä liikkumatta¿ onneks oli paniikkinappula kädessä koko ajan =D ois päässy pois jos ois iskeny paniikki



Mä oon lähdössä kampaajalle kun meni hermot tähän takatukkaan =D Aksu menee siks aikaa mummulaan ja viedään sitten samalla 1v-kuva kun ifiltä taas tuli nopeesti kuvat =) Otin tosiaan ite sen kuvan ja tällainen räpsäys saatiin aikaan: http://www.aijaa.com/v.php?i=512067.jpg



Nyt antamaan Aksulle aamiaista ennen kun se on tyhjentäny koko kippolaatikon keittiössä¿ kuuluu kun kipot vaan sinkoilee. Niin ja päivällä odotellaan tikrua ja neitosta päiväkaffelle. Pk-seuraa tänään tiedossa siis =D



Pikku-milli & Akseli 1v

Vierailija
6/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen äitee oli auttamassa mua ikkunanpesussa. Menikin mukavasti kun poika nukkui suurimman osan ajasta. Kun heräsi, niin oltiin jo sisäpuolen ikkunoita jynssäämässä =)

Meillä oli neuvola maanantaina ja 3 kk mitat on nyt sitten: 5550 g ja 60 cm. Lähtöpainoon verrattuna normaali paino kuulemma, eikä tätsy puhunut et ois jotain kiinteitä pitänyt vielä piiiitkään aikaan aloittaa¿.siis jos oma maito riittää.

Sano vaan, et suositus täysimetykseen ainaski 4 kk tai jopa 6 kk.

Iiks, sunnuntaina olis sitten lähtö sinne espanjaan ja mitään en oo vielä pakannut. Jotain hankintoja pitäisi vielä tehdä ja säärikarvat ajaa ym. tosikivaa =))

Tää aika vaan menee niin hurjaa vauhtia, etten tännekään palstalle ehdi kunnolla kommentoimaan =( lauantaina yritän vielä tulla kurkkimaan teidän kuulumiset!



Olipa taas söpöjä kuvia vaaveista, aivan ihquja =) Aksusta tulee oikein sydäntenmurskaaja vielä kun siitä kasvaa =)



Mammis, ai mites kiva lukea, et teillä on itkut rauhoittunut. Mä huomasin ihan selvästi, et poika sai mahanpuruja, kun vedin sitä rautalitkua¿.joten varmasti toi oma syöminen sit teilläkin vaikuttaa pikkuiseen =))



C:lle kovasti toipumisia sinne Ouluun toivottelen!



Q:lle hurjasti onnea ultraan! Täällä jännätään kovasti¿



Vihkisormus, mikä se sellainen on =) ei vaan ukko kosi, mää en kait sit ikinä pääse naimisiin sen kaa! Poppiksen sormus kuulostaa just sellaiselta, mikä vois olla munkin makuun¿kun en niin perinteisistä välitä ja tykkään enemmän hopeasta kuin kullasta!



Voi NapNap miten ikävää, kun pikkuinen ei ole kunnossa! Toivotaan että pian lähtee tuo ilkeä tulehdus korvista¿.jaksamisia sinne kovasti :)



Han, enpä enää tiiä vaikuttaako niinkään oma syöminen meillä pojan masuun. Mut jotenkin epäilin kun tossa parina päivänä join simaa, niin poika väänteli masuaan enemmän??

Vai sellasii tutkimuksii, tsemppiä sinne masiinan kanssa, elähän turhia panikoi =)



Mykis ja S 3 kk 4 pvää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime yö meni jo paremmin.. D söi joskus 23 maissa ja 2. Tosin ois ollut valmis uuteen päivään taas klo 5. Hirveän huudon kanssa suostui nukkumaan vähän lisää ja nousi miehen kans 6.40. Mä jäin nukkuun 9 asti :). Se hyvä puoli nois miehen koulupäivissä on, että usein menee myöhään aamulla, niin saan nukkuu välillä.



Oon ihan lopen kyllästynyt noihin D' n syöttöihin. Siis siihen, et ennen kuin suostuu juomaan maitoa niin pitää saada nukahtaan. Eilen yritin, et joisko mukista, mut ahnehtii ja touhuaa samalla kaikkee, niin maidot menee vaan rinnuksille. Joku systeemi ois pakko keksiä.. Pullon kans ei varmaan toivoa, mut josko mukista jotenkin jois..



Pi-Ki: Voimia tohon kausiyksinhuoltajuuteen.. Meillä mies on kovasti lähetellyt hakemiksia britteihin.. Vähän hirvittää jäädä laspen kans kaksin, kun pitöis sitä kouluakin samalla käydä, mut ei voi mitään kun Suomesta ei ukolle irtoo harjottelupaikkaa (mitä ilman ei valmistu).



C: Multa joku mummo kysyi viime kesänä, et onko D poika vai tyttö. Kun vastasin, et poika, niin mummo tokas " niin voihan nykyään pojillakin olla pitkä tukka" . D oli tolloin jotain pari kuukautta :D.



Osse: Kiitos! Välillä vaan tuntuu, et jos D onkin " tollanen" siks että mä teen jotain väärin.. Ja oikeesti välillä ihmettelen itekin, et miten pinna kestää.. (Ja sen, et ei kestä, kokee sit mies eikä D ;)..).



Kesis: Karsee neuvolantäti! Ei siinä kärryssä ole mitään reikää :). Meillä vaan D tunki alkuun päänsä ja yläkroppansa sieltä aisan alta sinne kärryn puolelle ja alkoi huutaa kun jäi siihen jumittaan ;). Myöhästyneet synttärionnittelut!



Q: bd ultraan!!! Mä tunsin d' n liikkeet 16 ja joitain. Ja tunsin oikeestik oska sama toistu siitä asti joka päivä (kunnes muuttu sellaseks et luut katkeilee ja nahka repee ;) ). D meni kans aluks ihan holtittomasti sen kärryn kans, mut tosi nopeesti tasapaino parani. D ei pääse seisoon ihan seinää vasten vaan tarvii vielä vähän jotain mistä ottaa kiinni. D ei osaa vilkuttaa, mut on taputtanut jo monta kuukautta.



Ja tosiaan ne treffit.. Mitä tehdään? Mulle käy nytkin la, mut ens la ois sit mun vanhemmat tulossa. Sekin kylä sopii, mut ehkä joskus 14.. Sunnuntaitkin käy, jos ollaan jossain helpossa paikassa.. Jumbokin on ok su.. Tai hei, käviskö tän viikon su, mut klo 14 Jumbossa? Tohon me hedittäis herätä ja syödä ym. ja eiks nyt oo kaupat auki jo sunnuntaisinkin?



NapNap: Älä syytä itsees noista korvatulehduksista! Joillekin nitä tulee ja joillekin ei. Mut on viskattu hoitoon joskus 6 kk vanhana eikä ollut kuin 1 korvatulehdus ikinä. Sit taas pienenä muistan, et monilla kavereilla oli usein..



Han: Mä olin täs vähän aikaa sit sellases varjoainekuvauksessa, mis sidottiin just kiinni päästä ja muistaakseni käsistä yms. ja laitettiin silmien päällekin joku juttu. Ällöintä siinä oli se varjoaine. Siitä tuli sellanen karsee maku suuhun ja tunut et ois pissannut housuun. Mulla oli viel vessahätä oikeestikin niin olin ihan varma et pissasin. Mutta tsemiä siihen magneettikuvaan. Ei se niin kamalaa ole, voit leikkii et olet jossain avaruussukkulas ;) tai yritä nukkuu.



Milli: Meillä on vähän sama siivoussysteemi käytössä ;). Pitäs ottaa joku tapa, mut kun toi pikku-ukko on päättänyt pelätä imuria nyt muutaman kuukauden.. (seli-seli, hyvä tekosyy ;).) Tosi kiva toi teidän oma 1-v. kuva :).



D kiskoo jotain ihmeen megatorkkuja taas, yli tunti mennyt jo..



Jenni ja D, unilla, 10 kk

Vierailija
8/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äh tässä yritän valmistautua kaupungille lähtöön, mutta mielummin taas vaihtasin muutaman sanan teidän kanssa, katotaan mitä saan aikaseksi..



Mä repesin ihan totaalisesti Pikku-Millin siivoustermiin :D :D meillä käytetään tuota samaa siivoussysteemia, meillä se on mies, joka yrittää pitää paikat siistinä, mutta luutuamaan sekään ei ala, joten aika hiljaista sillä saralla :) Aksun kuva oli kyllä tosi onnistunut :) niin söpö poika.



Poppiksen sormus kuulostaa tosi hienolta! Mä oon tosi laiska pitämään koruja, kihlasormuskin on yleensä lavuaarin reunalla kuin sormessa.



Kurjaa, kun NapNapin tyttö sairastaa :( mä kans jännitän, että joudutaanko mekin korvatulehduskierteeseen, ainakin itse olen sen läpi käynyt lapsena, angiinat ja korvatulehdukset loppu siihen kun leikattiin kitarisat.



Jaaha poika heräs pitää yrittää samalla viihdyttää sitä¿



Ei tästä nyt tule mitään, jatkan paremmalla ajalla¿



Elovena ja rasmus

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Huh olittepa taas olleet ahkeria turinoitsijoita... :)



MAMMIS suloinen tytsty on teillä! Ihania kuvia! =)



POPPIKSEN Emiliina siellä ratkoi solmua ihan tohkeissaan! Söpöjä kuva tyttelistä!



...ja oli paljon muitakin kuvia, ja tuo MILLIN poitsun 1 v kuva oli mahtava! Iso poika on jo teillä!



NAPNAPILLA on siellä häähumua =) Tosi kiva varmasti suunnitella matkaa ja kaikea muutakin mitä häihin liittyy. Ja sulla on muuten hyvin nuo kilot kanssa karisseet. En oon itse vielä känynyt vaa' alla vaan aattelin oottaa sinne jälkitarkastukseen ja leikkiä sitten yllättynyttä! :) Veikkaan että mennään nimittäin silloin jo ali lähtöpainon... tai toivossa on ainakin hyvä elää! Isosti JAKSUJA tytön sairasteluun.



HAN no ompas tosiaan ikävä terkka sulla :/ Itse en varmaan sellaista jaksais kuunnella. Eikö vois kysellä vaihtoa?



COLTSFOOTIN eläinlääkäri reissu meni hienosti! Sitä pitää vain rohkeasti uskaltaa. Mä aattelin ens viikolla tehdä ekan reissun tuonne Stadin ytimeen julkisilla. Saas nähdä kuin käy... ei muuten mitään mutta poika selkeästi aistii kun se ei ole kotona ja ruuan jälkeen tuntuu vieraassa paikassa huutoa tulevan. Mutta koitan totuttaa pientä, ja ehkä enemmän itseäni siihen että aina ei olla kotipiirissä.



PIKI, se jumppa mistä aikaisemmin puhelit kiinnostais kyllä, mut en usko että itse uskallan lähteä minnekään ennen kun tuo jälkitarkastus on ohi. Tästä Tuusbystä olis kätevä tulla (ehkä) sinne Jägeen, pitäis tsekata mitkä bussit kulkee ja milloin. Syksy vois olla meille parempi ajankohta aloitella yhteisiä jumppia kun luulen että ne on kesäisin tauolla (?). No huhuh! Miten sä pärjäät noin pienillä pöperöillä?! ;) Mä olisin jo kuukahtanut...



KESIKSEN poju boikotoi Lindexiä... :) Eihän toista voi pakottaa! Hyvän synttärilahjan sait pojulta, ja hyvää syntymäpäivää siis suuresti!



Onko ne pk-seudun 5.5. tärskyt nytten siirretty? Mä olisin kyl voinut lähteä harjoittelemaan noita julkisia poitsun kanssa jos joku siis haluaa treffata :) Voi olla että meidän treffit ei kestäisi kauheen pitkään jos poju alkaa protestoida (se on välillä ihan kaamea kapinallinen!) outoa paikkaa, mut sit ei voi mitään ja lähdetään vain kärryttelemään kotia kohti. Mutta toki joku muukin päivä sopii meille.



Veikkaan että ne Rela-tipat ärsyttää meidän pikku miehen vatsaaa. Se on sen jälkeen kun ne aloitin huudellut ihan selkeästi kipu-itkua ja saa sellaisia " kohtauksia" enkä tiedä mitä muutakaan ne voisi olla kuin vatsanpuruja. Pystyasento rauhoittaa kyllä aika hyvin ja äipä syli tietty :) Onneksi yöt menee parilla syötöllä edelleen...



Sielläpä tuo pikkukaveri huutelee jo nälkäisenä joten palataan myöhemmin.



Leenis & jr reilut 2 vk

Vierailija
10/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas taas eilen ollut aktiivista porukkaa. En ehtinyt lainkaan kirjoitella kun äiti oli käymässä päivällä ja ilta meni Oliverin kanssa kun mies tuli vasta puolenyön aikaan työmatkalta. Nyt pistin Poitsun päikkäreille ja pitäis koittaa siivota talo sillä aikaa kun nukkuu jokusen tunnin=)



Q:n ultrakuulumisia odotellaan täälläkin!:=)



NapNapin tyttö kipeä taas, voi kurjuus=( Pikaista paranemista sinne!



Milli, tehän ootte oikein ammattilaisia ton kuvauksen suhteen!! Vois luulla studiokuvaksi kun toi ihana tapetti taustalla ja lampaantalja rekvisiittanakin:)) Suloinen poju!



Mykikselle hauskaa matkaa! Odottelen innolla kuulumisia reissun jälkeen, kun meilläkin lähtö edessä loppukesästä:)



Oliverille on tulut yskä, köhii sängyssä aika lailla:( Nuhaakin on vähän mutta ei vielä niistää tartte, onneksi! Mut pitäisköhän hankkia sellanen niistäjä varmuudeksi jos yltyy yöllä pahaksi? Mistä niitä saa, ja miten toimii, kuinka usein käytte " röörit" tyhjentämässä? Ja yskänpoistovinkkejä jos löytyy niin tänk juu vaan!;) Huomenna ois se uintikin, mut ei kai saada mennä. Vai onko yskä este?? Ja ettei vaan tule kipeämmäksi.. Taas menee rahaa ihan kankkulan kaivoon:( Kun muutenkin niin ylikallis harrastus! *höh*



Jep, mutta nyt se moppi kauniiseen käteen ja hommiin. Viikonloppuja!



Aurora & Oliver 11vkoa ja risat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=green]No niin, se on yllättäen päikkäriaika, ja pikku mies nukkuu ulkona vaunuissa, kun ensin käytiin koiraa lenkittämässä reilu 30min. Heräsi tosin, kun laitoin vaunut katoksen alle parkkiin ja lähin hakee itkareita, mutta kuukahti onneks uudestaan.



Uuh! Olin ite eilen illalla pacessa, ja saatte uskoa, että on paikat jo nyt kipeet¿ :/ Huomista en uskalla edes ajatella¿ Pitää koittaa venytellä tänäänkin vähän lisää. Mutta ihmeellisesti se vaan energiaa antaa :) En meinannu enää illalla jaksaa lähteäkään, mutta onneks lähdin. Kyllä se aina kivaa on, kun sinne salille/jumppaan asti pääsee, lähteminenhän vaan vaikeinta on.



OSSE ¿ oih, olis kamalaa, jos joutuisin kanssa aina näyttöjä (tai mitä tahansa) varten puunaamaan säännöllisesti ja usein¿ Toisaalta on sitten joku ¿pakko¿ siivota ¿ mä kun odotan usein jo siihen asti, etten (siskoani lainatakseni) erota missä meillä lattialla on matto ja missä koira & kissat¿heh¿ Mutta mä en siis tod. olekaan mikään kodin hengetär :( Mies-raukka, kun on tälläsen vaimon itselleen valinnut XD



KESIKSELLE myöhästyneet onnittelut!!! =D Lindexistä tuli mieleen, että löysin sieltä jokin aika sitten Artulle sellaset ihanat farkut, kun etin jotain vähän paksumpaa housua vaunuihin :)



Q:lla on tänään se ultra ¿ täällä kuulumisia odotellaan :)



PESUKARHUKIN oli jaksanut vielä noin myöhään valvoa ¿ vai oliko enempi pakko, jos tartti tehdä koulutehtäviä? :/ Tulehan tosiaan kertomaan kuulumisia paremmin, kun ehdit.



POPPIS, meilläkin tuo poitsu yritti seiskan jälkeen hereille, mutta olin niin poikki ja hain vaan maitopullon ja silittelin sen sen jälkeen uneen mun kainalossa. Sitten herättiinkin vasta 9:30. Olenpa ilkeä äiti¿¿pakottaa¿ nyt toinen nukkumaan¿ No, mutta hyvinhän se uni sitten kuitenkin maistui :)



Voi, NAPNAPin tytölle paranemisia! Ja ei se varmaan siitä johdu, että tyttö on päivähoidossa ¿ toisilla vaan tosiaan on enempi siihen ¿taipumusta¿. Ja siihen saa muutenkin yleensä varautua, että päivähoitoon viedessä lapset saattaa sairastella enemmän, olipa lapsi sitten 6kk tai 4 vuotta, iästä viis. Siellä kuitenkin on niin paljon eri pöpöjä jne. Eli kaikilla meillä se on edessä, turhaan syyttelet itseäs. (Enkä kyllä usko, että korvatulehdus johtuis päivähoidosta ¿ enempi ne on varmaan nuha-flunssia, vesirokkoa jne., mitkä sieltä tulee, jos on tullakseen.)



HAN, eikös banaani ainakin yleensä vähän koveta mahaa? Ja voihan se tietysti olla, että ei sillä oo mitään tekemistä Sampon yöllisten ¿rupsuttelujen¿ kanssa, ehkä se tulee jostain muusta? Onks kakka ollu ihan normaalia? Siitähän voisit ehkä nähdä, jos se esim. heittää mahan kovalle.

Ja koitahan rentoutua siellä kuvauksissa ¿ ajattelet kaikkee kivaa, niin jospa paniikki pysyis poissa :)



Vähänkö MILLIN Aksu on tosiaan hurmuri! =)



MYKIS oli saanut äidin avustuksella pestyä ikkunat ¿ kyllä ne vaan on ihania, nuo äidit¿ ja tietysti yhtä lailla ME äidit, hih! =D Oi, ja olenko hieman kade Espanjaan lähdöstä¿ Kyllä sitä aurinkoa kaivattais jo tännekin kunnolla. Minne päin Espanjaa lähdette?



JENNI, kiva kuulla, että on hiukka parempi yö takana! Ja kiitokset voimien lähettelystä. Sulla se vasta ikävä tilanne oliskin edessä, jos Britteihin asti miehen täytyy lähteä :( Mutta eihän se auta. Kauanko se on siellä, jos lähtee?



LEENIS, mä voin ilmotella, jos niitä jumppia siellä jatketaan. Eikä vissiin ennen jälkitarkastusta pahemmin saiskaan jumppailla, ainakin se ohjaaja sano mulle salille tulosta, että vasta, kun tarkastus on ohi (varmuuden vuoksi kai).

Meinaatteko mennä muuten juniorin kanssa vauvauintiin? Mä ajattelin varmaan mennä, mutta odotan niin kauan, että toi Jäken halli valmistuu ¿ siellä Tuusulassa tuntuu aina olevan niin kauheesti porukkaa, etenkin kun Järvenpäänkin uimahalli on nyt kiinni.

Ja asiasta kukkapurkkiin! Vois koittaa niitä ¿rehvejäkin¿ miettiä jossain vaiheessa, kun näin lähekkäin ollaan =) En kyllä tiedä, onnistuuko ennen heinäkuuta¿ Meillä on kauhee härdelli menossa, kun tehdään muuttoa tän kuun lopussa. Mun pikkusisko avomiehineen muuttaa tähän meiän vuokrakaksioon, me ostettiin miehen vanhempien koti, ja asutaan niiden kanssa siellä vielä kesäkuu yhdessä (me tosin pihan pikku mökissä, missä wc+keittiö), kun niiden uudessa kodissa tehdään remonttia. Sitten juhannuksen jälkeen muutetaan ne sinne uuteen kotiin. Joo¿voisinko enää sekavammin selittää XD Mutta joskus heinäkuun puolen välin jälkeen voitais rupee miettimään, että miten parhaiten molemmille sopis, jookos?!? =D Ja jos sun miehellä on just silloin lomaa, niin siirretään vaikka ihan elokuulle asti, ettei tarvii kaiken kesäloma-suunnitelmien ohessa miettiä treffejä :)



Hmm¿ Jos muuten järkätään pk-seudun treffejä, niin me voitais koittaa Artun kanssa sinne tulla, sikäli mikäli härdelli antaa periksi sen verta. En siis sano mitään päivää, mikä sopisi, vaan kun ootte päättäny, niin koitan päästä samaisena päivänä. (En viitti itse olla päivää sopimassa, kun hyvin suurella tod.näköisyydellä joutuisin sen kuitenkin perumaan¿)



AURORAN Oliverille myös paranemisia!!! Niitä niistäjiä saa mun mielestä ihan kaupoista, esim. Prismassa oon nähnyt. Mutta muuten en osaa röörien tyhjentämis-ohjeita antaa... Kai aina, kun tuntuu, ettei henki kulje kuin persreiän kautta XD Mutta toivotaan, ettei tule yskää pahempaa tautia!



Joo-o. Aika hyvin Artun päikät kesti, heräsi juuri.



Tänään pitäisi sitten lähteä lainapapereita tekemään, jaiks! Tähän mennessä kun ei ole lainaa ollut mistään (miehellä parin tonnin opintolaina, joka maksetaan nyt pois), niin onhan se aika suuri *jaiks*¿!!! Toiseksi kulkupeliksikin mies kävi eilen ostamassa meille skootterin, kun ei viitti enää autolainaa ottaa (autolaina kun on meistä se yksi turhimmista lainoista¿), eikä toista muutaman tonnin ¿ritsaa¿ siihen nykyisen auton vierelle XD Mä saan siis sittenkin auton päivisin käyttööni, ja se huristelee skootterilla töihin :)



Mutta joo, nyt alkaa Artun kanssa seurustelu. Täytyy välttää tulemasta sellaseks äidiks, kun 45min-ohjelmassa jokunen kk sitten oli se juttu kotiäideistä, jotka vaan istuu tietokoneen ääressä ja lapsi on kaiket ajat yksin¿ Mutta kaikki uni-ajat on hyvä käyttää kirjoitteluun kyllä, vertaistukihan on kuitenkin tärkeää! =D



Hyvää viikonlopun alkua!!!

Pi-Ki ja Arttu huomenna 2kk

Vierailija
12/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytöllä siis pitkittynyt korvatulehdus. Molemmat korvat tulehtuneet. Lääkekuuri päälle taas. Jälkitarkastus sitten korvalääkärin luona. Huoh... Ehkä tää tästä.



Poppis: Ne sun kivet on siis ihan värillisiä timantteja, ei smaragdeja ja muita jalokiviä? Mä löysin yhden sormuksen, missä olisi ollut hillitön MUSTA timantti! Mutta ehkä se on vähän raju...? Noin niinku vihkisormukseksi... Mun kihlasormus on valkokultaa, ja haluun että vihki on kans. Ja mulla on nyt joku pakkomielle isoista dimangeista, ja niitä saisi olla mielellään paljon=)



Pikkumilli oli laittanut ihanan kuvan Aksusta! Söpö!



Leenaliinu: Joo, kilot on lähtenyt ihan kivasti=) Ennen raskautta mun BMI oli jotain 23, eli ihan normaalipainoinen, mutta kyllä mulla ylimääräistä oli, painoa oli 65kg. Nyt painoa 55,5kg ja olo on mahtava! Tosin reisistä ja peffasta saisi vielä lähteä... ja maha pömpöttää... aamuisin on ihan littana mutta heti kun syö, niin karmee pömppis ilmestyy! Eiköhän se vatsalihaksia treenaamalla korjaannu.



Oikein hyvät viikonloput kaikille!



NapNap + tyttö

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Akusta oli aivan ihana 1-vuotiskuva! Se tapetti taustalla sopi siihen tosi hyvin :)



Poppis, Ida oli isin tyttö ensimmäiset 5 kk. Minä toimin tuolloin vain " jääkaappina" ;) Nyt tällä hetkellä isin syli ei juurikaan kelpaa paitsi jos mun naamaani ei näy! Suunnittelinkin tässä jo lähteväni kahdeksi viikoksi vaikka Alaskaan...



quiero, kiitos muuten aikaisemmin kalavinkeistä. Kävin ostamassa eilen pakasteseitiä :) Mä täällä jo jännään sun ultrakuulumisia, taidat olla paraikaa siellä!



Taas kysymys soseista. Elikkäs oletteko antaneet kananmunaa? Tuleeko siitä helposti masuvaivaa? Terkka sanoi, että muna on oiva lisä soseisiin ja se vastaa siis lihaa. Ajattelin kokeilla sitä huomenna...



Mä komppaan ossea ja voisin sanoa samaa Jennille, että noilla sinun unilla minäkään en jaksaisi varmaan senkään vertaa kuin sinä jaksat :) Onneksi sinulla on noinkin ihana mies, joka jaksaa välillä herätä D:n kanssa aikaiseen aamuun!



Pää lyö kyllä tähän hetkeen ihan tyhjää. Meidän viime yö kun meni seuraavanlaisesti niin vähän väsyttää: Klo 21 nukkumaan (siis Ida), klo 23 kitinää, klo 24 kauhia huuto ja nostin Idan heti viereeni. Kitinää klo 1 ja 2 ja vissiin klo 3, rauhoittui kyllä heti kun tajusi nukkuvan äipän vieressä. Klo 7 sitten heräsi syömään jonka jälkeen nostin neidin omaan sänkyyn. Klo 7.30 kuului jo kitinää ja isukkihan se pöllähti makkariin höpöttämään (oli tullut yövuorosta) vaikka Iitukka olisi ihan varmaan nukahtanut vielä. Minä jäin sänkyyn ja mies otti tytön olkkariin. Ida oli ihan hiljaa lattialla touhuamassa kunnes näki minut vessareissulla ja alkoi kauhea huuto. Klo 8 köllöteltiin jo meidän sängyllä ja yhtäkkiä kuuntelin kun joku alkoi hengittämään raskaasti, käänsin varovasti päätäni ja siihenhän se neiti nukahti mun kainalooni ja nukkui vielä puoltoista tuntia :) Meidän torpassa kun ei ole totuttu heräämään ennen kasia ;) Minä en kylläkään saanut enää unta ja noustiin miehen kanssa aamupalalle. Nyt menisin päikkäreille jos vain osaisin, mutta kun pitää taas tehdä miljoona asiaa...



Sitten asiasta moottorisahaan. Terkka sanoi eilen, että voi alkaa lisäillä mausteita Idan ruokiin, kuten persiljaa, tilliä ja sipulia. Sanoin sitten että meidän torpasta ei muuten sipulia tule löytymään, kun multa tulee moisesta oksu. Marssin sitten kauppaan ostamaan neidille kana-riisi-purkin, missä oli sipulia. Annoin sen päivälliseksi ja puolen purkillisen jälkeen neiti oksensi kaikki pihalle. Siinä sitten äitini kanssa ihmeteltiin, että mikä tuli? Ruokaa ei mennyt väärään kurkkuun, massu ei varmaankaan ollut vielä täynnä kun yleensä syö koko purkillisen? Voisiko olla mahdollista, että Idan masu oudoksui sipulia, kun ei ole esim. äidinmaidon kautta sitä saanut? Äitini totesi vain että Ida on tullut muhun kun oksentaa sipulit ;) (Ps. Osse, mä ihmettelen vielä tänä päivänäkin miten olit saanut siinä keitossa sipulin mauttomaksi niin etten mä oksentanut :D)



No nyt tekemään ne miljoona asiaa...





Vierailija
14/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurora, kannattaa kohottaa vähän Oliverin sängyn päätyä yskän takia. Me ostettiin pikkuniistäjä Vapaa valinnasta, niitä taitaa kyllä löytyä ihan mistä vain kuten Cittarista, Prismasta jne. Niistäjästä oli kyllä apua kun Idalla se yksi flunssa on ollut...



Jennille unohdin jo eilen sanoa, että meillä ei mahdu pinnis tuohon sängyn viereen kun siinä on vaatekomero ja sitä taas ei voi ison koon takia laittaa muualle :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Akusta, joopa joo, siis Aksusta ihana kuva :)



Ette ikinä arvaa, mitä tässä samalla teen. Siis mä pumppaan mun tissejä tyhjemmäksi. On tämä kyllä kumma kun joutuu vielä 7kk synnytyksestä pumppaamaan tissejä, kun ne on ihan kovat ja paukuroilla...

Vierailija
16/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri pääsin eroon yöpaidasta ja aamupalaa änkeän suuhun. Neiti halusi kerta äkistä ja lutkuttaa tissiä seiskasta puoleenpäivään. Kaamea päänsärky ja nokka vuotaa, kitikiti.



Kovasti nyt on alkanut oman maidon riittävyys epäilyttää. Eilen kerta neiti oli hereillä ja ihan vartin taukoja lukuunottamatta imi tissiä neljästä yhteentoista! Yhdeltätoista meikällä alkoi kärsivällisyys loppua ja tainnutin neidin sitten korvikkeella, jota sitäkin taisi mennä n. 50ml. Onneksi ensi viikosta meillä on 1 kk neuvola. Mulla alkaa todellakin hermo mennä näihin tuntikaupan imetyssessioihin varsinkin kun ei edes tiedä saako tyttö riittävästi ruokaa vai nukahtaako sitten siihen kun ei enää vaan jaksa imeä :( Ukon kanssakin meni hermot kun se vaan jankkasi, että anna korviketta ja sitten meni vaan nukkumaan. Kaikki kun on sanonut, että aikaa myöten tuo imemisaika sitten lyhenisi, mutta kuinka kauan tässä pitäisi vielä olla pelkkänä tissinä. Argh! Ennen tuli tuo ¿maidonnousu¿-särky monta kertaa päivässä, mutta nyt en muista milloin viimeeksi niin olisi edes käynyt.



Onkohan tuo imetyspakko joku äitien sisäänrakennettu juttu, että ei millään haluaisi luovuttaa sen kanssa, vaikka korvikkeella kasvaa ihan yhtälailla terveitä lapsia. Mutta nyt tosissaan ajattelin, että ellei neuvolantädiltä tule mitään poppaskonstia niin alan ihan surutta tuota korviketta antamaan ihan oman jaksamisen takia...



[color=purple] Kesiksellä [/color] vauva oli koisinut kunnon yöunet! Varmasti luksusta! Kunhan saisin tämän imetysasian kuntoon niin alan itsekin haaveilemaan moisita :D



[color=purple] Poppis [/color] oli herännyt reippaana. Tuleekohan mulle ikuna enää tuota siivousintoa!? Tai intoa tulee aina silloin tällöin, mutta toteutus tökkii...



[color=purple] NapNap [/color] kyseli tuosta sormusjutusta. Itse olin unelmoinut valkokultaisesta sormuksesta, jossa olisi jokunen timantti ja sinisafiiri, eli siis ajattelin, että moinen käydään teettämässä. Sitten kuitenkin ¿päädyin¿ KELTAkultaiseen sormukseen (kihlasormus on valkokultaa) joka oli ihan valmiskamaa. Siippa jopa lupasi ostaa mulle vielä toisen sormuksen, mutta oma moka, niin en toista siitä viitsinyt rangaista. Mutta munkin käsityksen mukaan nuo teetetyt sormukset eivät ole sen kalliimpia kuin valmiit sormukset. Voi teidän tyttöraukkaa kun on siellä korvatulehduskierteessä :( Ja ei todellakaan kannata syytellä itseään noista korvatulehduksista, eipä niitä voi itse aiheuttaa. Huonoa tuuria vaan niillä ketkä kierteen kohteeksi joutuvat.



[color=purple] Han [/color] joutuu magneettikuvauksiin, ei käy kateeksi. Niin ne äidit muksujaan vaan kaikkiin tutkimuksiin laittaa =)



[color=purple] Pikku-Millin [/color] Akselilla oli hieno 1 vee edustuskuva!



[color=purple] Mykerinos [/color] oli pessyt ikkunoita. Itsellä se on ielä edessä. Meillä tuo tie on vielä vailla asfalttia ja ikkunatkin on sen näköisiä... Ja kohta pääsette lähtemään reissuun!



[color=purple] Jenni [/color] on taas saanut yöllä kukkua D:n kanssa!



[color=purple] Leenis [/color] aikoo ensi viikolla lähteä liikkumaan julkisilla! Mulla menee varmaan ikä ja terveys ennen kuin moiseen uskallan, vaikka bussipysäkki jolta menee bussi keskustaan on n. 50m päässä. Itse stressaisin sitä, jos bussi olisi ns. vanhanmallinen, jossa olisi ne portaat, jolloin vaunuja ei mitenkään saisi itse bussiin/alas sieltä. Miten meikä voi olla näin arka!



[color=purple] Aurorakin [/color] aikoo siivouspuuhiin. Vitsi kun tulee itselle saamaton olo, noo laitetaan vielä flunssan piikkiin. Josko sitä jo huomenna...



[color=purple] Pi-Ki [/color] oli käynyt jumpassa! Kovasti siitä saa skarpimman olon! Pitää kyllä koittaa itekin skarpata kunhan saa tuon alapään paranemaan, se (ja laiskuus) ei anna mun tehdä vatsalihasliikkeitäkään kun max. kymmenen kerrallaan. Ja lainapaperit käytte kirjoittamaan. Iso askelhan se on, mutta parempihan sitä on itselle (ja korkoja pankille) maksella kuin vuokraa, joka menee taivaan tuuliin. Ite olen toistaiseksi selvinnyt ihan lainatta. Muutettiin tähän kämppään kun olin vielä opiskelija ja koko laina on siipan vastuulla, toki olen sitä kyllä jonninverran itsekin maksellut.



[color=purple]MiaMikkin [/color] oli saanut ramppailla hereillä viime yönä. Mullakin on ihan sama juttu, eli päikkäreitä ei pysty nukkumaan kun aina pitää muka tehdä kaikkea. Tosin itsellä menee päikkäreissa itse nukahtamiseen ainakin tunti, joten ei se ole ajallisesti kovin kannattavaa puuhaa.



Joskos menisi pyykkikonetta täyttämään. Meillä pyörii kone nykyisellään ainakin kerran päivässä, ennen muksua riitti kolme kertaa viikossa...



Coltsfoot ja Muksu 4vko ja risat

Vierailija
17/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vieläköhän meitä kukaan muistaa? Kasperi alkaa lähestyä puolen vuoden rajapyykkiä ja touhua mahtuu päiviin. Meillä on vaan yöt ja päiväunetkin olleet jo pidemmän aikaa rikkonaisia ja mulle on iskenyt ihan hirveä väsy. Pahimmillaan on ollut sellainen olo, että järki lähtee mutta on tuo pää vielä pysynyt kasassa. Nyt olen ajatellut, että pidettäisiin jonkin sortin unikoulua, kun Kassun yöheräily vaikuttaa vaan opitulta tavalta. Poju on nyt oppinut puuroakin syömään ihan kohtuullisen määrän iltapalaksi tissimaidon lisäksi, että ei kai sen nälän pitäisi iskeä jo kolmen tunnin päästä nukahtamisesta? Saamme kyllä Kassun nukahtamaan helposti yöunille omaan sänkyyn silittelemällä ja taputtelemalla. Kassu vaan heräilee tosi usein ja tuntuu ettei se rauhoitu muuten kuin tissillä. Ja tällä hetkellä sitä on itsekin niin väsynyt, että " helpommalla" pääsee tarjoamalla sitä tissiä kuin valvoa väsyneenä ja yrittää saada toinen takaisin uneen. Ottaisimme mielellämme vinkkejä vastaan miten sekä Kasperi että minä saisimme rauhallisemmat yöunet! Mitään huudattamista en edes lähde kokeilemaan vaan sitä tassutusta olen ajatellut, mutta miten imetyksen kanssa. Vieläkö puolivuotias tarvitsee yösyöttöjä, jos illalla menee 0,5-1dl puuroa plus rintamaitoa?

Itse toivoisin, että kun selvittäisiin edes kahdella yösyötöllä, mutta onko ne parempi lopettaa kokonaan?



Terkuin Mörötin ja Kasperi 5kk 3vko

Vierailija
18/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekaks kiitokset kaikille Tampereen treffeistä! Ja tällä reissulla Evekin suostui nukkumaan autossa, toisin kuin Jumbon reissulla...



Todella söpöjä kuvia oli pikkuisista!



Minäkin sain taas eilen siirrettyä kuvat koneelle, pitää laittaa taas uusia kuvia näytille..

Kuvista puheen ollen, Eveltä on lähtenyt ihan hirveästi hiuksia! Haikeana eilen katselin noita vanhempia kuvia missä on tumma tukka.. :(



Nyt Evetsu nukkuu jo toisia päikkäreitä, varmaan vieläkin univelkaa vapusta. Reissussa neiti nukkui todella huonosti ja minä tietysti samoin. Siellä pisin unipätkä oli 4h, kun kotona se on 6h. Ei pitäis valittaa kun jotkut joutuu valvomaan paljon enemmän ja paljon useammin.. Mutta kun on tottunut nukkumaan hyvin ni ei sille voi mitään..



Siivouksesta, meillä on kans aikamoinen kaaos täällä kämpässä.. Liikaa tavaraa liian pienessä asunnossa.. Joulukuussa kämppä oli siisti kun olin päivät kotona ja Eve ei ollu vielä syntynyt. Viikonloppuna olis taas tarkoitus tehdä suursiivous, paitsi miehellä on ehkä töitä huomenna.. Suunnittelija tehnyt " pienen" virheen piirruksuksiin.. Ja sit tulee vielä MM-rallia ja jääkiekkoa.. No, saa mies vahtia Eveä urheilun aikana niin saan siivota.



Pitäis varmaan mennä alottaa siivousta ja tekee ruokaa..



bejpi ja Eve 4kk ja 6pvä



Vierailija
19/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Q:lla on ultra, tule sitten heti kertomaan kuulumiset.



MiaMikin iita potee eroahdistusta, eiköhän se siitä kuitenkin selviä, meillä on havaittavaissa miehen kohdalla se että jos hän ei pariin päivään touhua Ainon kanssa mitään niin likka ujostelee ja haluaa vaan olla äitin kanssa.



Vitsit mua nauratti kesisksen juttu lindex boikotista, ehkäpä poitsu meinasi että siellä on vaan tyttöjen juttuja. :D



Jennille voimia, kyllä se maailma kirkastuu ja varpilla olet just sellainen äiti kun pikkuisesi tarvitsee !



NapNapin tytsä kärsii taas korvatulehduksesta, mä pelkään meidän Ainon kanssa samaa sillä jatkuva nuha tuppaa menemään korviin !

Päivähodon syy kierre tuskin on joten älä turhaan soimaa itseäsi.



Han: banaani kovettaa vatsaa joten en antaisi sitä nuin pienelle ja isompanakin vain pieninä määrinä, ainakin siskon pojan masu ei vieläkään kestä banskua ja ikää on 1,3 v



Sormuksista on ollu puhetta, mulla on myös miehen itsensä suunnittelema kihlasormus, ei maksanut sen enempää kun normisormuskaan, mutta tekijä oli kyllä meidän tuttu.



Millin otse nappaama 1-v kuva oli mainio poika on ihan itsensä näköinen !



Mykis pääsee epsanjaan, voi vitsi, ois niin ihanaa päästä johonkin lämpimään !



Kaima, jos on kovasti räkää nokassa kandee laittaa kirjat tai jotkut muut vastaavat sängyn jalkojen alle ( siis pääpuolelle ) sillon on helpompi hengittää, meillä ei kyllä oo tarvinnu yöllä niistellä.

kosteustasapainoa huoneessa kandee jollakin konstilla lisätä, se helpottaa yskään, ainakin jos on sellanen ¿karhee¿ yskä.

Mä en tykänny siitä niistäjästä jonka saa kaupasta, siis sellanen jossa on mölpyrä ja varsi, vaan kävin ostamassa nenäfridan apteekista, sillä saa tosi tehokkaasti rään pois ja sitä ei tarvii laittaa nenän sisään vaan ihan siihen ¿huulille¿



Huomenna ois taas uintia, saa nähdä kauanko Aino tälläkertaa jaksaa, sieltä pitäiskin mennä suoraan äidin miehen 50-vee syndeille, joten puuhaa riittää.

Sunnuntaina pitää laskea terassi, kun se ei rakennustarkastajan mielestä sovi talon infrastruktuuriin.....ihan kun se struktuuri muuttuis kun terassia lasketaan 40 cm alemmas ( no silloin siihen ei tartte hakea lupaa.



Nyt äkkiä kahvin keittoon sillä Aino nukkuu vielä päikkäreitä. Mukavaa viikonloppua itsekullekkin säädylle !



AA ja AE

Vierailija
20/65 |
04.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset




Ihan alkuun pitää sanoa Möröttimelle " Moi!" Just Tampereen reissulla (Kiitos vaan muuten kaikille treffeistä meidänkin puolesta!) juttelin Bejpille, ettei teistäkään ole kuulunut mitään pitkään aikaan. Kovasti toivoin, että kaikki on hyvin. Meille terkka sanoi puolivuotisneuvolassa, että Emmi syö yöllä ihan tavan vuoksi, ei nälkäänsä. Emmi siis syö noin kaks kertaa yössä. Ollaan kanssa alettu jo henkisesti valmistautua jonkinlaiseen unikouluun tuossa kesäkuun alussa viimeistään, eli yösyötöt silloin pois ja ekan kerran ruokaa aamu kuuden jälkeen. Toivottavasti Kassu alkaa kans pian nukkua pidempiä pätkiä ja antaa äiteenkin ottaa vähän univelkoja takaisin!



Moni oli aloitellut viestiään päivittelemällä tätä aktiivisuutta. Mä olen kyllä kans joka päivä useaankin kertaan täällä käynyt lukemassa, mutta jotenkin nää pinot selättää mut pituudellaan. Olis kiva kommentoida kaikille jotain, mutta ei vaan pysty, niin sitten mulla jää helposti koko juttu. Ja sitten kun kommentoin, niin kommentoin tietysti tutumpien juttuja ja koen samalla huonoa omaatntoa siitä, että miksikähän nuo muut mua luulee, kun mä en uudemmille tuttavuuksille " juttele" . =S Oon jopa miettinyt, että olisiko mitään mahdollisuutta " jakaa" tätä porukkaa jotenkin. Ei sillä, ettettekö te kaikki olis kivoja ja kaikkien kuulumisia on kiva lukee, mutta kun nyt alkaa olla jo sellaisia ihmisiä täällä, joita ei ehtinyt yhtään tuntea kuumeilu- tai odotuspuolella, niin mun on vaikee saada kiinni jutuista. Tää mun selitys menee sekavaksi koittakaa ymmärtää, alkääkä vaan ottako itseenne! Täällä vaan siis ÄDE jyllää ja väsy painaa. Ja siis ongelmahan on mun, ei teidän!



Monta juttua on ollut mielessä tässä lähiaikoina, mutta nyt ei tuu mitään mieleen. Blääh!



Meillä on ollut mies kotosalla tän viikon ja onpas se vaan mukavaa. Odotan tosi paljon kesää, jolloin ollaan kotosalla koko sakki koko kesän. Tai siis ei nyt fyysisesti kotosalla koko kesää, mutta päästään olemaan siis pitkään yhdessä ilman, että työt haittaa. ;o)



Iitukka oli oksuillut eilen - niin myös Emmi. Illalla viimeisten päikkyjen jälkeen Emmi oli tosi itkuinen ja ensin sain huudon talttumaan imettämällä. Jonkin aikaa siitä mentiin sitten iltapuurolle ja ihan puskan takaa likka vetäs ihan suihkuyrjöt lattialle. En tiiä, mikä sille tuli. Annoin masun rauhoittua jonkin aikaa ja annoin sitten vasta maitoa ennen nukkumaan menoa. Vähän pelotti, miten yö menee illman iltapuuroa, mutta ei se kyllä vaikuttanut mitenkään. Onneksi!



Mä olen muuten kuullut kananmunasta, että se on yhtä helposti allergisoiva kuin kalakin. Meillä terkka kans kehotti tässä jossain vaiheessa kokeilemaan, mutta niin, että ekaks valkuaista ja sitten keltuaista. Me varmaan ootellaan munien ja kalojen kanssa vielä hetki. Kaloista muuten, kun monessa paikassa ehdotellaan just seitiä ja lohta, niin onkos joku syy, miksei esim. ahvenia ym vois käyttää? Meillä kun mun kummit tuo ahvenfileitä ja muikkuja usein mökiltä, niin vois helposti laittaa niistä jotain.



Bejpi ja Eve saattaa jäädä viikonloppuna urheilun jalkoihin, meillä taitaa syrjäyttäjänä olla miehen uus moottoripyörä. Niinpä me taidetaan treffata tässä viikonlopun aikana, vai mitä... ;o)



Nyt kun kaikki on tuosta siivouksesta puhuneet, niin kai munkin täytyy ahterini tästä penkistä nostaa, kun likka vielä nukkuu... Mukavaa viikonloppua kaikille!



-Amy ja Emmi ½ vuotta+