Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ärsyttää kun ei täällä Espoossa voi rakentaaa mitään Designtaloa tms.

Vierailija
06.05.2009 |

kun ei tonttien kaavamääräykset oikein istu tuollaisille valmistaloille.



Ja lisäksi sen kokoiset tontit, joihin saisi esim. joku 200 k-m2 rakentaa jonka meidän perhe tarttis, maksaa jo joku 200t eur ainakin.



halvempi siis ostaa kuitenkin joko vanha talo (tosin remppaan menis sitten hirveästi rahaa), ja silti ne (n. 400t eur kohtuuhintaset okt:t, tai sitten tontit), on aina jostain "syrjästä".



Jotenkin ei raskisi täältä meren läheltä etelä-Espoosta muuttaa, vaikka lisätilan tarvetta olisi.

Kai se täytyy vaan yrittää tässä asua, en halua mihinkään metsään missä ei ole palveluita ja ois pakko olla 2 autoa.



Ideoita??? Pitäisi siis saada 1 huone lisää, mutta missä ois lähellä kaikki kivasti ja kohtuuhint. asunnot.

Espoosta me ei muuteta pois, täällä on mm. parhaat kotihoidontuen kuntalisät.

Kommentit (42)

Vierailija
1/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niitähän ollaan supistamassa tai lopettamassa kokonaan. Erikoista kun kauniainen ja hki nostaa ko. lisää niin espoo haluaa laskea. Espoo lisä ei ole edes suomen keskitasoa.



päivähoitokin on espoossa kriisissä, hoitopaikka et saa ihan kevyin perustein ja välttämättä toivomastasi alueelta. Asumme leppävaarassa ja meille tarjottiin soukasta tai tapiolasta niin että se siitä maan parhaimmistosta.



puistoruokailu lopettiin tältä vuoden, kuten myös tuo espoolisä on poisto/supistuslistassa myös, neuvoloita, päiväkoteja ja niiden henkilökuntaa vähennetään niin, että kaikki keskitettään suuriin yksiköihin - joka on lastenkannalta erittäin huono asia - senhän tietävät niin päättäjät kuin kuntalaisetkin.



Jos et ole seurannut tilannetta niin nyt olis aika 1.6.09 astuu espoossa voimaan aika kovat säästötoimet jotka nimen oman koskevat alle kouluikäisiä, heidän etuuksiaan yms. sekä terveydenhuoltoa. Eihän nytkään arvauskeskuksiin pääse vaikka menis pää kainalossa ja sanois että on hätä.;)



Espoon päivähoito on ihan syvältä ja kriisissä tyhmien päättäjiemme vuoksi



paremmin on asiat monessa muussa kunnassa nykyisin

Vierailija
2/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä ensinnäkin saa vaan muutaman vuoden, joka on aika lyhyt aika lapsiperheen elämässä. Jos Espoossa saa esim. 200 euroa/kk enemmän kuin esim. Vantaalla, mutta Espoossa 400 000 euroa maksavan asunnon saa Vantaalla kivalta okt-alueelta 320 000 eurolla niin kannattaisi miettiä kumpi on isompi säästö.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tietenkin muita valmistaloja. En todellakaan ymmärrä mistä olet saanut päähäsi, ettei Espooseen voisi rakentaa valmistaloja.

Vierailija
4/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Espoo-lisähän on 218,64, käsittääkseni maan parhaita?!

Ei kai sitä olla laskemassa???!!!! ois kauheeta meille nyt!



Puistoruokailun tiedän että loppui, kurja juttu - toisaalta pakko jostain säästää, ja totesin että kyllä ne eväät saa itsekin sitten pakattua puistoon, kun ajatukseen on pakko sopeutua.



Päivähoitotilanne varmaan vaihtelee paljon alueittain, meidän alueella ihan ok ja meillä on ihan huippupaikka nyt, ja nuorempi siihen jonossa myös, varmastikin pääsee. (Kannattaa hakea vaan ajoissa.)

Terveyskeskuksessa meidän omalääkäri on tosi hyvä!



Mä oon asunut Espoossa niin kauan kuin muistan ja paljon mieluummin asun täällä kuin Vantaalla, puhumattakaan jostain muusta kunnasta Suomessa. (VOISIN EHKÄ harkita Helsinkiä, tai Tuusulaa tai Nurmijärveä, jos haluaisin muttaa kauemmas, mutta en siis halua työmatkojenkaan takia.)



ap

Vierailija
5/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se Espoo-lisä EI OLE POISTUMASSA! se ei päässyt itseasiassa edes sille listalle, jossa oli leikkausehdotuksia.



älkää nyt hyvät ihmiset uskoko kaikkea mitä Länskäri kirjoittaa. heillä on tapana uutisoida näistä asioista huhujen perusteella ilman minkäänlaista totuuspohjaa...

Vierailija
6/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun jään kotihoidontuelle, ja meinaan tehdä vielä lisää lapsia n. 5 vuoden päästä.



Se harjoitus on myös laskettu, että verrattu espoota ja vantaata ja asuntojen hintatasoa.

Kannattaa verrata myös kunnallisveroprosenttia!! Silloin ainakin Vantalla oli sen verran korkeampi, että asunnon kk-kulussa tuleva säästö ois huvennut kalliimpaan veroprosenttiin.

Lisäksi työmatkoihin menisi paljon enemmän aikaa - ja bensaa.



ap



p.s. Vantaa se vasta köyhä ja velkainen kunta on ja nimi kuulostaa rumalta. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

esim. osaatko sanoa alueita?



Jos katson vaikka Espoon kaupungin tontteja, tuntuu että kaavamääräykset on tosi tiukat - käytännäössä tuntuu että vaan jotain arkkitehdin tontille räätlöimiä taloja voisi rakentaa.



Jos Design-talo maksaisin n. 250 000 eur, niin tontti saisi maksaa n. 100-120 t. eur - ja siihen hintaan ei kyllä taida Espoosta löytyä järkevää ja tarpeeksi isoa tonttia, johon vielä olisi helppo rakentaa.

Noisssahan hintaan kuukluu vaan ne tietynlaisen perustukset, eli jos tarttee paaluttaa/louhia kalliota tms. se nostaa hurjasti rak.kustannuksia.



ap

(meidän budjetissa siis voitaisiin käyttää n. 350-400t eur asuntoon, miel. sis. remontit.)

Vierailija
8/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paitsi rahalla saa aika paljon.



Totta on, että ns. helpot tontit ovat jo aika kiven alla Espoossa. Jäljellä on vain haasteellisia rakennuspaikkoja, ja sitten niitä todella kalliita, joissa tontti maksaa yhtä paljon kuin talo.



Oletteko katselleet sopivilta alueilta kohtuu-uusia taloja? Aika paljon on myynnissä 2 v. vanhoja. No, halpoja ne eivät ole.



Entä jos etsitte ensin sopivan hintaisen tontin teille sopivlta paikalta. Kun tontti on löytynyt, palkkaatte arkkitehdin, joka osaa suunnitella juuri teille sopivan talon ja sellaisen, jossa tontti otetaan huomioon parhaalla mahdollisella tavall. Arkkitehdin palvelut eivät ole koko budjetista paljon mitään, muutaman tonnin. Olisitte kuitenkin etulyöntiasemassa, kun kysytte tarjouksia talofirmoilta. Ette olisi heti alkuunsa kiinni missään firmassa, vaan voisitte valita parhaan tarjouksen. Tällä hetkellä on ostajan markkinat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaakin valita. Olen syntyperäinen espoolainen, asunut sielä 20 vuotta elämästäni. Sen jälkeen olen asunut Helsingissä, Kirkkonummella ja nyt kolmatta vuotta Vantaalla - ja ihan totta - tämä Vantaa ei ole "paskempi paikka". Hyvällä sijainnilla, kivalla alueella, kohtuuhintainen asunto, palvelut lähellä. Kunnan palveluissakaan ei ole moitittavaa. En edelleenkään tajua mikä "Vantaa-fobia" Espoossa vallitsee. Vantaa on yhtä paljon pelkkää Hakunilaa, Koivukylää tai Martinlaaksoa kuin Espookin on pelkkää Suvelaa, Kirstinmäkeä, Karakalliota, Kuitinmäkeä tai Matinkylää.

p.s. Vantaa se vasta köyhä ja velkainen kunta on ja nimi kuulostaa rumalta. :)

Vierailija
10/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hienoa (uutta) design-taloa kyllä saa. Täytyy siis valita:

- kivalta alueelta ruma ja pieni rivitalo, joka ei edes kovin iso.

- huonommalta alueelta omakotitalo isolla tontilla, mutta tuohon budjettiin ei kyllä vielä rakenna 200 m2:n taloa sinnekään.



Nuottaniemestä länteen voi löytyä melko uusia ja kivannäköisiä taloja, mutta tuolla hinnalla ei valitettavasti vielä kovin isoa uutta taloa saa. Minusta kannattaa ennemmin ostaa vanha ja ruma talo kivalta alueelta, kuin isompi ja hienompi lukaali huonommalta alueelta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että sais todella helposti avaimet käteen -talon, ja muitten vastaavat ei ole kilpailukykyisiä niihin hitnoihin (hinta/laatu huomioiden).

Eli avaimet käteen maksaisi jo liikaa muilta.



Oma energia ei riitä monien urakoitsijoiden kanssa painimiseen, yhdestä paikasta kaikki kiitos.

Eli sikäli arkkitehdin suunnittelema on pois vaihtoehdoista.





Olen myös katsellut valmiita taloja mutta ne on aina jossain Niipperissä (meidän budjetin talot) tai muualla tosi syrjässä.

Lisäksi jo muutaman vuoden vanhat talot saattaa olla ihan hirveän näköisiä sisältä, eli tarttis täydellisen remontin, mikä myös vie rahaa (ja energiaa).

Ei viittis oikein ottaa enää lisää lainaakaan...





Joo no Vantaata voisi ehkä harkita joskus, mutta ei niin kauan kun luulen tarvitsevani kotihoidontukea, enkä toisaalta välttämättä halua repiä lapsia pois paikasta johon ne on juurtuneet



Ja maksaa ne asunnot Vantaallakin... paitsi jossain Korsossa.

ap

Vierailija
12/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

edullinen paikka kehä kolmosen ulkopuolelta.. Joku sano, että kallis, ku on 1500neliöö tontti ja 146neliön talo (1989, muutoslaajennus, peruskorj. 2004) yms.... ja makso 178 000 vajaa 3v sitten.. eipä edes haaveiltu 400 000 maksavasta..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei asu Espoossa, niin ei ole palveluja ja paikkakunnan nimikin on karsea..huh..ja ikää oli...17v?

Vierailija
14/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän nuo tonttien ja asuntojen hinnat ole laskussa? Ainakin isot omakotitalot seisoo, kukaan ei niitä osta nykyisillä hintapyynnöillä.



Me asutaan Hki 2-alueella kaksiossa, ja saman alueen kolmioon jos vaihdettaisiin, niin välirahaa menisi tällä hintatasolla vielä n. 100 000 euroa. Ei mitään järkeä maksaa sellaista yhdestä lisähuoneesta. Siispä odotamme vielä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos raha on niin tiukilla, että kh-tuen kuntalisällä on oikeasti väliä perheen budjetin kannalta, niin sitten vaan on tingittävä joko sijainnista tai neliöistä. Yksinkertaista.

Vierailija
16/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kyllä oikeesti jo pikkutyttönä mun korvissa "Vantaa", kuulosti jotenkin tosi kauhealta ja ahdistavalta, tuli aina semmonen olo kun ois kutittavat kreppisukkahousut jalassa kun sen sanan kuuli, ja rusetti päässä liian kireällä. :)

Ja ikää oli... kyllä jo 2 x 17v ja ylikin.

ap

Jos ei asu Espoossa, niin ei ole palveluja ja paikkakunnan nimikin on karsea..huh..ja ikää oli...17v?

on se vaan jännä kun ei ole kuin yksi kunta, missä voi asua, ei voi ymmärtää mitä toisten päässä liikkuu...

Vierailija
17/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kyllä oikeesti jo pikkutyttönä mun korvissa "Vantaa", kuulosti jotenkin tosi kauhealta ja ahdistavalta, tuli aina semmonen olo kun ois kutittavat kreppisukkahousut jalassa kun sen sanan kuuli, ja rusetti päässä liian kireällä. :)

Ja ikää oli... kyllä jo 2 x 17v ja ylikin.

ap

Jos ei asu Espoossa, niin ei ole palveluja ja paikkakunnan nimikin on karsea..huh..ja ikää oli...17v?

Vierailija
18/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

200 neliöisen omakotitalon 350 000 - 400 000 hyvältä alueelta pk-seudulta??

Siis joko se on ihan pommi tai sitten tosi syrjässä. Vähän realismia peliin!

Vierailija
19/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

EN HALUA 200 neliön omakotitaloa !!!

Puhuin n. 200 KERROSneliön rak.oikeuden omaavasta tontista - tuo olisi siis max. määrä mikä tarvittaisiin, kun katselin d-talon kuvastoa.

Meille oikeasti riittäisi varsin mainiosti 140 neliötä, jos olisi ärkevästi suunniteltu. (nyt on 120)

Usein vain noissa okt:eissa on kodinhoitohuonetta yms. joka syö neliöitä.

Ap-viestiini vielä: d-talon saisi n. 250 000 euroon valmiina kaikkineen, joka veisi n. 200 KERROSneliötä. Ja siihen jos löytyisi tontti 100-150 t eur = 350-400 t eur.

Ongelmani alunperin oli, että tonttia ei löydy oikein Espoosta tuossa hintaluokassa, mihin d-talon voi tai saisi helposti rakentaa.

ap

200 neliöisen omakotitalon 350 000 - 400 000 hyvältä alueelta pk-seudulta??

Siis joko se on ihan pommi tai sitten tosi syrjässä. Vähän realismia peliin!

Vierailija
20/42 |
06.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet hauska ja "asennevammainen". Toi sun espookuviohan asuntoasioissaon aika mahdoton, jos ihan maalaisjärjellä (Espoo, Vantaa =maalaisia, hih) ajattelee. Jos sulla tosiaan ikää ton verran niin varmaan tiedät myös faktat. Tämähän ei ole mikään joulupukkiasia...No, varmaan ne sun vanhemmat jo pikkutyttönä loi sulle pelon ja peikon Vantaasta... Hmmm. T. Stadilainen, joka asuu nykyisin Kauniaisissa ja asunut jopa 6 vuotta Vantaalla, huoh! Traumat on hirveet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän seitsemän