5v ja 2v tyttö samassa huoneessa. Kuinka pitkään?
Esikoinen tekee läksyt keittiön pöydällä ja molemmat leikkivät olohuoneessa. Kumpikin tulee jossain vaiheessa yötä meidän viereen nukkumaan.
Kommentit (5)
Halusimme, että viimeistään silloin on oma huone koululaisella.
Saa olla rauhassa ja saa olla rauhassa kavereittenkin kanssa siellä.
Itsekin olen kasvanut pienehkössä asunnossa ja jakanut huoneen veljeni kanssa, eikä minulle siitä mitään traumoja jäänyt :-)... On vaan läheiset ja hyvät välit velipojan kanssa edelleenkin. Meillä ei myöskään tule lapsilla olemaan jokaisella omaa huonetta, vaan saavat jakaa huoneen keskenään.
pienet lapset 1v ja 2,5v ollut jo yli puoli vuotta samassa huoneessa (nukkuu hyvin myös) ja ollaan ajateltu, että saa olla siinä murrosikään asti. Luo läheisyyttä aikuisuuteenkin.
Ylimääräisestä makuuhuoneesta tehtiin työhuone/kirjastohuone
siihen asti jaoin huoneen veljen kanssa (3v nuorempi). Ei mitään ongelmaa tuossa ollut.
Tilanne on se, että meillä on kaksi makuuhuonetta ja lapset jakavat niistä toisen, toinen on vanhempien käytössä. Kuinka kauan teilla ovat tytöt viihtyneet samassa huoneessa eli pitääköhän jossain vaiheessa alkaa katselemaan isompaa asuntoa?