Vanha nainen tulee näkymättömäksi
Harmittaa kun on ennen ollut ihan ok:n näköinen niin nyt neljääkymppiä lähestyessä alkaa olemaan hurmaava massaa. Miten tuntea itsensä vanhana enää viehättäväksi? Ei riitä että mieli on nuori jos naama alkaa roikkumaan kuin bulldogilla....
Kommentit (122)
Näin ne vaan katoaa kuin pieru saharaan.
Ei voi mittään!
En koe olevani näkymätön, vaikka olen yli 50v. Kyllä minua yhäkin moni mies katsoo, en tiedä kuka minkäkin syyn takia.
Kuyskymppisenä olen todella tyytyväinen näkymättömyyteeni. Nyt saa olla rauhassa.
Huomasin että ählyille muuttuu näkymättömäksi. Se on suuri ilonaihe. Pitkään olikin peräänhuutelua ja ahdistelua. Sukupolven vaihdos, tilalle pääsee uudet "suomihuorat".
Mä oon aina ihmetellyt mit toi näkymättömyys tarkoittaa. Itse kun olen ihan tavallisen näköinen nuori nainen, niin kun kuljen ulkona niin tuntuu että olen vain kummitus
Ja se on ihanaa! Nyt saan kulkea rauhassa, kukaan ei kiinnitä minuun mitään huomiota. Onko pahempaa kuin olla kaunis ja valtavan ujo? Kaikki huomio, jonka sain oli suorastaan piinallista, en nauttinut siitä koskaan. Nyt sulaudun tapettiin ja saan ihan rauhassa mummoilla, ikäkin alkaa jo kuutosella.
Rummoutuminen alkaa jo naisilla 25 ikävuoden jälkeen
Sitähän lähes jokaisen miehen elämä on koko elämän ajan.
Vierailija kirjoitti:
Sitähän lähes jokaisen miehen elämä on koko elämän ajan.
No ei tod. Löysin mieheni tuossa iässä ja mies vaan tuijotti minua ekoilla reffeillä.
Vierailija kirjoitti:
Rummoutuminen alkaa jo naisilla 25 ikävuoden jälkeen
Näin tekee, iho alkaa menettää elastisuuttaan 25-vuotiaana. Onneksi naisilla pysyy sentään hiukset päässä, niin ei ole yhtä ruma tilanne kuin miehillä.
Ei minulla ole koskaan ollut tarvetta olla tyrkyllä ja jotenkin näkyvä koko ajan ja kaikille. Sitä se on elämä että ensin on lapsi, nuori, aikuinen, keski-ikäinen, vanha jos säkä käy. Ja sitten kuolee. Vanheneminen on luonnollista paitsi jos kuolee ennen sitä.
Kannattaa hyvissä ajoin lakata piittaamasta siitä, mitä muut ihmiset ajattelevat.
miks joka iässä pitäisi edes olla "näkyvä" ?
musta se on melko narsistista, jos haluaa aina olla esillä ja hakee huomiota, oli sitten mies tai nainen. Varsinkin jos on ylittänyt lisääntymisiän.
Vierailija kirjoitti:
Sitähän lähes jokaisen miehen elämä on koko elämän ajan.
Kaipaat sinua fyysisesti isompien ja vahvempien harrastamaa seksuaalista ahdistelua?
Ei minun ylitseni ole vielä kukaan kävellyt, ja ihmiset kohtelevat ystävällisesti. Minulla on mukava elämä.
N66
Vierailija kirjoitti:
Mä oon aina ihmetellyt mit toi näkymättömyys tarkoittaa. Itse kun olen ihan tavallisen näköinen nuori nainen, niin kun kuljen ulkona niin tuntuu että olen vain kummitus
Hyvännäköiset naiset saa tosi paljon pitkiä katseita miehiltä teineistä vaareihin. Siis katsotaan todella pitkään niin kauan, kunnes saavat naiseen katsekontaktin ja jos pääsee juttusille esim. asiakaspalvelutilanteissa, aina puhutaan enemmän kuin tarvitsisi ja samalla heille flirttaillaan. Noin nelikymppisenä he muuttuvat näkymättömäksi. Se tarkoittaa sitä, että heitä ei enää ns. huomata, ei katsota pitkään. Kun he kävelevät, ihmiset katsovat ohi, eivät enää katso pitkään.
Itselläni tuo vaihe loppui noin 45-vuotiaana. Nyt kun kävelen ihmisten ilmoilla, kukaan ei katso pitkään. Vastaantulevat miehet, jos vilkaisen heitä, he katsovat jonnekkin ihan muualle. Aiemmin kun katsoin, he jo valmiiksi katsoivat minua ja saivat heti katsekontaktin muhun, jos vain katsoin heitä. Asiakaspalvelutilanteissa ollaan nykyään viileän asiallisia, ei puhettakaan hymystä eikä vitsien heitosta enää saati flirttailusta.
Hurmaava= harmaata