Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Poikkeavat voidaan löytää jo päiväkodeissa, sanoo poliisiylijohtaja Paatero

Vierailija
21.03.2009 |

Olen kyllä samaa mieltä että häiriköt ja syrjäänvetäytyvät havaitaan jo päiväkodissa ja heihin pitäisikin kohdistaa tutkitoimia jo tuolloin sekä myös kouluiässä.







Poikkeavat voidaan löytää jo päiväkodeissa

Poliisiylijohtaja Mikko Paateroa haastatteli Hämeen Sanomat.



Joensuu

Karjalainen



Poliisiylijohtaja Mikko Paateron mukaan poikkeavasti käyttäytyvät lapset voitaisiin löytää jo päiväkodeissa, kertoo Hämeen Sanomat.



Näin heitä voitaisiin ryhtyä auttamaan riittävän varhain, Paatero arvioi lehdelle.



Lehden mukaan poliisiylijohtaja oli huolissaan mm. koulujen liian suurista opetusryhmistä.



Armeijan parantavaan vaikutukseen Paatero ei Hämeen Sanomien mukaan usko.

Kommentit (82)

Vierailija
1/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pojat on sitä riskryhmää, ei tytöt. Syrjäänvetäytyvistä tytöistä tulee kylllä normaaleja.

Minä olin syrjäänvetäytyvä tyttö. Minusta ei tullut normaalia.

Vierailija
2/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herra Paatero voisi nyt kyllä jutella vähän viisampiensa kanssa.



Oletteko muuten noteeranneet, että monista vaikeista tai muuten oudoista tyypeistä on tullut elämässä menestyjiä? Monet ovat olleet kouluiässään kapinoijia eivätkä ole helposti sopeutuneet sääntöihin.



Tämähän on suorastaan kohta joku natsileiri koko Suomi. Normaalinatsejako meistä on tulossa?



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen äiti, ja täysin samaa mieltä siitä, että jos kasvattajat eivät tee tosissaan töitä, tämä temperamenttisuus ei todellakaan iän myötä häviä eikä edes helpota. Onneksi aika harvat vanhemmat laiminlyönyt kurinpidon, joten yleensä se temperamenttisuus iän myötä sitten tasaantuu. Normaalilapsen kanssa töitä tarvitsee tehdä noin 1% siitä määrästä kuin tällaisen hankalan lapsen kanssa. Ja ihan varmasti tämä luonteen hankaluus näkyy jo päiväkodissa oikein hyvin. Toisaalta syrjäänvetäytyvyys voi olla samanlainen piirre, joka vaan vahvistuu iän myötä ellei siihen puututa.


Mitä tarkoitat? Minulla on monta lasta ja he kaikki ovat temperamenttisia aina mutta vaikeita vain jossain elämänsä aikana. Tarkoitatko että normaalilapsen kurinpitoon menee 1% siitä energiasta mitä vaikean lapsen kurinpitoon?

Eli jos 4kk väännän normaalilasta takaisin sänkyyn joka ilta 20 kertaa, sinä väännät häntä sinne 2000 kertaa? Tai 20 kertaa mutta 400 kuukautta?

Vierailija
4/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Herra Paatero voisi nyt kyllä jutella vähän viisampiensa kanssa. Oletteko muuten noteeranneet, että monista vaikeista tai muuten oudoista tyypeistä on tullut elämässä menestyjiä? Monet ovat olleet kouluiässään kapinoijia eivätkä ole helposti sopeutuneet sääntöihin. Tämähän on suorastaan kohta joku natsileiri koko Suomi. Normaalinatsejako meistä on tulossa?

Ainakin sillä lapsella menee nykyään päin helvettiä, jonka muiden puremista ei saanut äiti eikä päiväkoti loppumaan. Kukaan ei anna lapsensa enää leikkiä hänen kanssaan, sen verran on päivystyksessä istuttu työaikana.

Vierailija
5/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän me kaikki olla jollain tavalla poikkeavia.



Vierailija
6/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä ovat riskitekijöitä:

- Vanhempien ero

- Isättömyys

- Huono ravinto (enemmän sairastelua pienestä pitäen)

- Ei riittävästi unta (enemmän keskittymisvaikeuksia, huono koulumenestys)

- Vanhempien päihdeongelmat

- Vanhempien sosiaaliset ongelmat, kotona paljon riitoja, eroja, jatkuvasti uusia puolisokokelaita, vanhemmat "eivät tule toimeen" muiden ihmisten kanssa

- Henkinen ja fyysinen väkivalta kotona

- Vanhempien mt-ongelmat



Miten paljon yhteiskunta voi yrittää auttaa, kun aikuiset ihmiset eivät halua olla aikuisia ja ottaa aikuisten vastuuta lapsista? Suurin osa näistä asioista on sellaisia, että aikuiset ihmiset pystyvät niihin itse merkittävästi vaikuttamaan, että altistuuko lapsi niille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten kotihoidosssa olevat saataisiin "seulottua". kuten esim. koulusurmaajat, olivat kotona olleet... Koulussa alkoi kiusaaminen ja jatko tiedossa. Surullista.

Vierailija
8/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja huomaamaton lapsi. Se jota kukaan ei ole edes huomannut. Se on aina hoitanut koulunsa ainakin kohtuullisesti, eikä sille ole koskaan tarvinnut mitään tukea antaa. Sitten se vaan pimahtaa yks päivä ja pistää muutaman hengiltä. Ja kaikki ihmettele suut auki että ei me oltas koskaan arvattu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja huomaamaton lapsi. Se jota kukaan ei ole edes huomannut. Se on aina hoitanut koulunsa ainakin kohtuullisesti, eikä sille ole koskaan tarvinnut mitään tukea antaa. Sitten se vaan pimahtaa yks päivä ja pistää muutaman hengiltä. Ja kaikki ihmettele suut auki että ei me oltas koskaan arvattu.

Ja näitä hiljaisia ja huomaamattomia lapsia opettajat rakastavat, koska ne ovat heille niin helppoja. He vihaavan lapsia, jotka haluavat keskustella ja kysellä. Onhan ne rasittavia kun pitää nähdä vaivaa.

Vierailija
10/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jos ihminen ei puhu muille ihmisille, on vaarana että asiat kasvavat hänen päässään suunnattomiin mittasuhteisiin. Lisäksi kukaan ei saa tietää jos henkilön mielenterveys rakoilee. Ja kyllähän syrjäänvetäytyvyys aikuisiällä lisää masennuksen vaaraa suuresti.


Eikö ole vaarassa että asiat kasvaa pään sisällä jos ihminen puhuu kaltaistensa kanssa. Ihmisellähän on tapana hakeutua samanmielisten seuraan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lapsi on ujo niin se on paha, jos lapsi on hiukan levottomampi niin se on paha. Heti on neuvola ja päiväkoti miettimässä että mikä on vialla, adhd ja muita diagnooseja sinkoilee välittömästi. Lapsella ei saa olla omaa luonnetta eikä hänelle anneta aikaa sopeutua. Kaikkien pitää olla tismalleen samanlaisia jotta ovat normaaleja. Nyt Paaterokin on samalla linjalla, kaikki vaan samanlaisiksi heti synnytyssairaalassa. Jos joku vauva rääkäsee vähän väärällä tavalla niin laitetaan se vaan erityistarkkailuun, potentiaalinen joukkosurmaajahan se on.

Vierailija
12/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettajien toiveesta kuitenkin vain meluisille, levottomille, agressiivisille lapsille on tukea kouluissa.

Lapsi menee helpoiten pilalle silloin jos hänen kasvatuksensa poikkeaa huomattavasti muista eikä lapsi pääse muiden lasten vaikutuspiiriin ajoissa. Lapsi kokee olevansa erilainen ja alkaa ottaa mallia ihan jostain muusta kuin ympärillä olevista muista lapsista.

Toinen ongelma on tietysti lapset joilla on mini maalinen aivovaurio jota ei ole havaittu.Sellaiset kyllä voidaan seuloa päiväkodeissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja aika usein se pahiten häiriintynyt lapsi on se hiljainen ja huomaamaton lapsi. Se jota kukaan ei ole edes huomannut. Se on aina hoitanut koulunsa ainakin kohtuullisesti, eikä sille ole koskaan tarvinnut mitään tukea antaa. Sitten se vaan pimahtaa yks päivä ja pistää muutaman hengiltä. Ja kaikki ihmettele suut auki että ei me oltas koskaan arvattu.

Vilkkaat ja puheliaat häiriköt ovat kaikista häiriintyneimpiä. Suurin osa murhaajista ja tappajista on ulospäinsuuntautuneita kiusaajia.

Vierailija
14/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

paatero oi suuri ajattelija :(



Nyt menee kyllä melko pitkälle, uutta totalitaarista järjestelmää ootellessa, kaukana ei olla :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syrjäytyneet perheet havaitaan jo päivähoidossa. Minusta ongelma on nimenomaan perheissä, ei lapsissa. Me työntekijät näemme ihan selkeäasti riskiperheet, mutta minkäs teet. Työttömyyttä ja uusavuttomuutta pahimmissa jo kolmannessa sukupolvessa. Eroja, jatkuvasti vaihtuvia kumppaneita, lapset hoidossa päiväkodin lisäksi kaikki illat ja viikonloput mummoloissa ja epä'määräisillä kavereilla. Ei säännöllistä rytmiä ja elämää. Ruoka linjalla nakki, makkara ja vanukas, ei tarjota lapsille virikkeitä. Totuus on että päiväkodissahan nämä helpoiten havaitaan.



Mutta miten puuttua tuohon?



Paateron sana poikkeava ei ehkä ollut paras ilmaus, mutta ymmärsin mitä ihmisryhmää tuolla tarkoitti.

Vierailija
16/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miehen sutkautuksista voisi kirjoittaa kirjan -Mitäs me Orwellilaiset

Vierailija
17/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulukiusattuja. Joka luokalla lienee useampi koulukiusattu, mutta osalle siitä tulee kamalia seurauksia kun taas osa näyttää selviävän suht oireetta. Suomessa kiusaaminen ja kaikenlainen epäsosiaalisuus saa rehottaa siksi kun kukaan ei uskalla siihen puuttua. Suomalaisia raukkamaisempaa kansakuntaa ei maa päällään kanna.

Enpä olisi tuota itsekään saanut paremmin sanottua. Kiusaamiseen ei puututa kuten ei mihinkään muuhunkaan mihin pitäisi puuttua. Mutta auta armias jos lapsi leikkii väärän taloyhtiön pihassa tai on sentin liian lyhyt huvipuiston laitteeseen - silloin kyllä löytyy kovaäänisiä paheksujia...

Vierailija
18/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kirjoitus.

Vierailija
19/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten häirikkö voisi löytyä päiväkodista jos siitä tulee häirikkö vasta kouluikäisenä tai myöhemmin?



Vierailija
20/82 |
07.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikko Paatero ei kyllä ole mikään asiantuntija Miten häirikkö voisi löytyä päiväkodista jos siitä tulee häirikkö vasta kouluikäisenä tai myöhemmin?

Myös psykologit ja psykiatrit sanovat, että tulevat rikolliset voidaan tunnistaa jo päiväkodissa. Rikolliset, murhaajat, tappajat yms. ovat häirikköjä ja kiusaajia jo päiväkoti-ikäisinä.