Työhaastattelussa jos ja kun kysytään lopuksi, onko sinulla jotain kysyttävää?-mitä sinä kysyt silloin?
Kommentit (5)
koulutus- ja työnohjausmahdollisuuksista, työyhteisöstä, perehdytyksestä tms.
huikkaaavat yleensä että saa vielä kysyä tai soittaa jos jotain jäi. Miten voi olla niin, ettei tiedä mitä kysyisi?
Älkää nyt ainakaan alkako liikaa perehdytyksistä kyselemään koska firmoilla harvoin on perehdytystä, niin ajattelevat että saavat hankalan tapauksen joka tarvii liikaa huomiota jos ottavat.
haastateltavalta oli ollut, että miten parkkeeraaminen ja autopaikkajutut on hoidettu työpaikalla!
Pomolle oli jäänyt positiivinen kuva, että tämä henkilö oli oikeasti halukas tulemaan ja osoitti sen jo näin ajatuksissan=). Pääsi töihin.
Muut asiat yleensä tulevat esille jo keskustelun aikana ja yrityksen toimintaa koskevat yleistiedot pitää onkia selville jo ennen haastatteluun menoa.
aika usein totean, ettei ole kysyttävää, vaan olen saanut vastaukset kysymyksiin keskustelun kuluessa.