Omakotiasujat kertokaa!
ja kaikesta olet itse vastuussa. ei ole enää taloyhtiötä tukena.
Kommentit (12)
Mitkä ovat omakotiasumisen kuukausimenot? Siis mistä ne koostuvat? Asuntolainan lisäksi tietenkin. Kertokaa mielellään aivan kaikki menot, koska minä en todellakaan tiedä. Olen ikäni asunut kerrostalossa ja nyt alkanut harkita omakotitaloa, mutta vaikea harkita kun en tiedä mitään omakotiasumisesta.
kuluja jotka vuokralla asuessa sisällytetty vuokraan.
-Lämmityskulut sähkö,öljy ja/tai puu.
-Sähkö.
-Kiinteitövero.
-Kunnan jätemaksu roskien osalta.
-Vesi ja jätemaksu jos kuuluu kunnallisverkkoon.
- Jos teillä on roskis pihassa joka tyhjennetään kuljetusmaksut ja jätemaksu (firmakohtaisia).
-Lumityöt jos joku maajussi käy auraamasa tien ja pihan.
Tuossa yleisimpiä mitä mieleen juolahtaa näin äkkiseltään, mutta kyllä ok taloon saa rahaa menemään.
- Sähkö lämmityskulujen lisäksi
- Kotivakuutus
- Kaikenmaailman yllättävät remontti- ja korjauskulut.
- Mahdolliset tienhoitomaksut yksityisteillä
kyllä niitä kuluja riittää...
Lainaa 103 000e, neliöitä 90 (ei saunaa :( )
Lyhennys 615e
Sähkö 107e/kk
Vesimaksua en muista muttei montaa kymppiä kuussa
Kiinteistövero alle 100e/vuosi
Jättemaksu n. 15e/kk
Lisäksi teemme pientä remonttia pikkuhiljaa (pintaremontointia jne) johon menee pari sataa kuussa.
seuraavanlaisia kuluja/kk:
- lainan lyhennys
- jätehuolto (2 x kuukaudessa roskiksen tyhjennys yhteensä 6 eur/kk)
- kotivakuutus 500 eur/vuosi
- sähkölämmitys+muu käyttösähkö 150 eur/kk (käytetään myös paljon takkaa lämmitykseen)
- kaapeli-tv 50 eur/vuosi
- vesimaksu 40 eur/kk (meillä 5-henkinen perhe)
- nuohous 30 eur/vuosi
Nämä siis säännölliset kulut. Sitten on tietysti aina jotain paikkoja kun pitää korjailla ja siihen menee rahaa. Esim rännien korjausta, pihan laatoitusta, puutarhakasvien hankkimista, terassin laajennusta, vuorilautojen maalausta ym, mutta niihin nyt voi vaikuttaa itsekin eli minkä hintaista eikä kaikkea tarvitse yhdellä kertaa korjata vaan kuluja voi jaksottaa.
meillä kolmekerroksinen talo,neliöitä about 150..oma tontti joten siihen ei mene mitään..
sähkölasku 167e
jätemaksu 55e/3kk välein
vesimaksu 56e/3kk välein
kiinteistövero 1 vuodessa 160e
sitten tietty päälle tv-lupa maksu n.210e/vuosi¨
netti maksu 19.90e/kk
vakuutusmaksut vielä jotka tekee jotain mutta nekin tulee joka paikassa maksettua oli oma tai vuokra,sisi jos järkevä on=)
minusta fiksua asua omassa jos vaan mahdollista ja maksaa omaa lainaa pois,joskus se on sitten ihan oma vastaavasti kuin vuokralla asustaessa..on oma rauha..ihana muoto asua..en muuttais koskaan enää kerrostaloon=)
ei ole minusta sen kalliimpaa asua omakotitalossa kuin esim rivarissa..omat elintavaat vaikuttaa paljon!! jos on takka se säästää sähköä,ja jos ei läträä vedellä turhia niin sekin säästäää..meillä yösähkö joten kaikki pestään yöllä,pyykit,astiat ym..ajastin siinä näppärä!!!
toiv.tästä oli jotain hyötyä!!=)
sähkölasku 230e/kk
vesimaksu ~100€/3kk
jätemaksu ~30€/2kk
kiinteistöveroa en muista, olisiko ~170/vuosi?
vartiointipalvelu(hälytysjärjestelmä) 100€/vuosi
lainanlyhennys 1500€/kk
250 neliötä, suora sähkölämmitys
sähkö 125 e/kk
kiinteistövero 16 e/kk
vakuutus 25,-/kk
jätekuljetus 15 e/kk
Siinähän se olivatkin
Olen tämän perusteella huomattavasti viisaampi, mitä omakotiasumiseen kuuluu. Mietin vielä omakodin ja rivitalon välillä. Omakotitalossa viehättäisi se tunne, että se talo on meidän koti ja sen voi kiertää omaa pihaa pitkin.
Suurin kuukausi erä lainanlyhennyksen jälkeen meillä on sähkölasku. Meidän talossa on sähkölämmitys (lämmitetään myös puilla). Muita mitä tulee näin nopeasti mieleen on vakuutukset, vesi, roskiksen tyhjennys, kiinteistöverot, nuohous....
Mutta ehkäpä kaikki noi yhteensä meillä on minimissään 200e/kk ja kyllä niitä yllättäviä kuluja aina tulee.
Ja kun pakkanen nousee niin sähkölaskukin nousee huomattavasti. Kovilla pakkasilla jopa 200e/kk
me olemme saaneet tarpeeksi taloyhtiötoiminnasta. Lähes jokaisessa taloyhtiössä tuntuu olevan niitä vastarannankiiskiä, jotka haraavat vastaan tarpeellisissakin korjauksissa tyylillä "ei meidän katto vuoda, miksi meidän pitäisi maksaa muiden kattojen korjaus?". Omakotitalossa on saat päättää korjauksesi sun muut ihan itse. Toki maksat ne myös itse, mutta maksetaanhan taloyhtiön remontitkin osakkaiden pusseista vastikkeen muodossa tai sitten otetaan yhtiölainaa.