Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Valelaskosverhot? Vinkkejä, ohjeita..

Vierailija
24.02.2008 |

Ajattelin ommella keittiöön valelaskosverhot. Siis sellaiset mitä ei tarvitse laskea ylös alas.

Oletteko ommelleet laskokset " kiinni" toisiinsa vai käytteneet laskosnauhaa apuna? Miten se tulee siistiksi?

Tuleeko kukallisesta kankaasta hassun näköinen jos tekee laskosverhon? PItäiskö olla raitaa..yksväristä tms. " hillittyä" .

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä tarvitse mitään laskosnauhoja. Suunnitellaan laskosten leveydet siihen alareunaan ja neulataan ja ommellaan kiinni.



Kukallisesta onnistuu myös. Onhan siinä yläreunassa useimmiten sitä sileää, johon voit niitä kukkasia nätisti kohdistaa.

Vierailija
2/3 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vinkistä! vielä lisäkysymys... paljonko laskosten pitää olla päällekäin ja kuin monta laskosta on nätti? 5?



Olen tehnyt vain " tavallisia" mekanismilla olevia laskosverhoja ja totesin, että näen turhaa vaivaa niiden kanssa varsinkin köökissä koska en koskaan laske verhoja alas!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan kolmella-neljällä laskoksellakin tulee nätti. Jos se valelaskoskappa on korkeudeltaan jotain 40-50 cm. Siis se alin ns. lippa mukaan lukien.



Laskokset ovat päällekkäin vain sen verran, että ylempi laskos peittää alemman laskoksen ompeleen. Ts. noin 1-1.5 riittää. Olen tehnyt laskoksista (kankaastakin hieman riippuen) noin 6-10 levyisiä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme kolme