Vauva ensimmäistä kertaa yökylään, mitä mukaan?
Vauva 8kk on menossa ensimmäistä kertaa mummilaan yökylään ja koitan miettiä mitä kaikkea pitäisi pakata mukaan että kaikki tarpeellinen olisi mukana ja yö sujuisi mukavasti.
-vaippoja
-ruoat, maidot
-vaatteita, puhtaat päivä vaatteet, yöpuku
-muutama lelu
-vaunut, nukkumista varten
puuttuuko listasta jotain oleellista/jotain mikä helpottaa ensimmäistä yötä ilman äitiä?
Kommentit (4)
joo, mäkin laittaisin mukaan omat " hajulliset" lakanat/peiton tms. - ja missä nukkuu mummolassa?
Meillä tyttö mummolassa kerran pari kuussa ja siellä on vanha tuttu matkasänky ja omat lakanansa.
-kyyli ja tyttö 9,5kk
menee nyt ekaa kertaan mummille yökylään, ja ensimmäistä kertaa yökylään yleensäkkin... Tosin ei kauas mennä karkuun vaan 20minuutin päähän saunomaan mökille.
Mutta tosiaan mäkin ajattelin pakata jätkälle mukaan oman peiton, oma uninalle, monta monta tuttia.
Iltarutiineja aion neuvoa äidilleni tarkasti, että tavat olisi samat kuin kotonakin, vaikka ympäristö on hiukan eri. Eli kaikki iltaruokailut ja hammaspesut samalla lailla kuin kotonakin... olen varma että äitini ei helpolla pääse, mutta täytyyhän kaikkien tottua!
Mihis olette menossa humputteleman??? =)
Ja hienosti oli mennyt. Poika oli toiminut täysin samoin kuin kotonakin. :) tosin rytmi oli tunnin normaalia myöhemmässä kun oli nukkunut iltapäikkäreitä klo 17-19 kun normaalisti herää jo klo 18. Yö meni täysin kuin kotona, eli oli herännyt 12.30 itkemään ja viereen päästyään jatkoi unia ja söi klo 3 yöllä ja nukkui aamu 8 asti papan kainalossa. Pappa ja poika nukkuivat hyvin mutta mummi ei kovinkaan paljoa. On huono uninen ihminen muutenkin.
Unoihdin jo kuka kyseli että mihin olitiin menossa, mutta lähinä tarkoitus oli nukkua ensimmäinen yli 6h pätkä yhteen menoon pojan syntymän jälkeen. Tosin ystävänpäivän kunniaksi käytiin syömässä ja leffassa (leffassakaan ei ole tullut n.vuoteen käytyä). Uni kyllä maittoi yllättävän hyvin vaikka jouduinkin lypsämään keskellä yötä ja illalla ja aamulla. Nyt on pojalla taas paremmin levännyt äiti. :) joka luottavaisin mielein vie pojan yökylään uudestaankin. Ja mummilaan on kuulemma tervetullut reipas yökyläilijä. :)
Kannattaa laittaa mukaan vauvan oma peitto, missä on tutut hajut. Saattaa lievittää ikävää jos sellainen iskee.. Meillä 8,5kk vauveli ollut n. kerran kuussa mummilassa yön tai kaksi.. Tuntuu että sitä tavaraa on kamalasti vaikka vain yhdestä yöstä kysymys..:) Hammasharja ja kylpyvälineet kannattaa muistaa, jos haluavat mummin kanssa kylpeä.